Hangi cevresel faktorler astıma yol acmaktadır?

Hangi cevresel faktorler astıma yol acmaktadır?
0
7

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Astıma neden olan, astım gelişimine katkıda bulunan veya astımlı kişilerde nobetleri tetikleyen ceşitli risk faktorleri tanımlanmıştır Bunlardan bazıları kacınılabilir, duzeltilebilir durumlardır Tum dunyada, ev tozu akarları ile evde beslenen kedi gibi hayvanlar; hamamboceği, kalorifer boceği gibi haşereler ve kuf mantarları en sık rastlanan astım nedenleridir Polenler (ağac, ot,cimen), aspirin gibi ilaclar ve bazı iş yerlerinde maruz kalınan mesleki uyarıcılar da astımla sonuclanan allerjik duyarlılığın gelişimine yol acarlar Ayrıca sigara dumanıyla temas, solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği, bazı gıdalar ile bunlara ilave edilen katkı maddeleri de bilhassa erken cocukluk doneminde astım gelişimine katkıda bulunurlar Bu nedensel ilişki gosteren faktorlerin tumune ilaveten iklim değişiklikleri (sisli, yağışlı, kapalı havalar), psikojenik stresler, egzersiz gibi değişkenlerin ise astımlılarda nobetleri tetikleyebilir iken astımı olmayanlarda bu yonde etkileri yoktur Yine sinuzit, burunda polipler, yemek borusuna mide asidinin geri kacak yapması gibi bazı durumlar astımlılarda sık gorulmekte ve hastalığın tedavi ve kontrolunu gucleştirmektedirler
Meslek İle Astım Arasında Bir İlişki Var mı?
Evet Astım bazen bir meslek hastalığı şeklinde karşımıza cıkabilir En sıklıkla fırıncılar, kuaforler, boyacılar, ciftciler, kereste ve mobilya işinde, gıda sektorunde calışanlar olmak uzere bir cok iş kolunda işyeri ortamında karşılaşılan bazı maddelere bağlı olarak astım gelişir Yakınmaların işe girdikten sonra başlaması, tatil zamanlarında veya işyerinden uzakta gecirilen gunlerde azalması, aynı işyerinde birden cok kişide benzer yakınmaların gorulmesi meslek astımını duşundurmelidir Boyle hastaların meslek değiştirmesi veya aynı işte başka bir alanda calışması, maske kullanması gerekebilir
Astımın Mevsimlerle İlişkisi
Bazı allerjenlerin mevsimle ilişkili olarak ortaya cıktığı veya yoğunluğunun arttığı bilinmektedir Diğer bazıları ise her mevsimde sabit olarak bulunurlar Mevsimsel allerjenler daha cok polenlerdir Ancak değişen nem ve ısı gibi iklim koşullarından etkilendikleri icin ev tozu ve kuf mantarı gibi diğer allerjenlerin yoğunluğu da mevsimlere gore dalgalanmalar gosterir Buna bağlı olarak allerjik astımlıların bazılarında belirli mevsimlerde yakınmalar artabilir, hatta sadece bu donemde hastalık ortaya cıkıp daha sonra tamamen normale donebilir
Tetik Faktor Ne Demektir?
Astımlı kişiler coğu zaman kendilerini tamamen normal hissederler ve hicbir şikayetleri yoktur Oysa bazen durup dururken aniden tıkanabilirler ve cok zor dakikalar, saatler, gunler gecirebilirler Şikayetlerin ortaya cıktığı bu donemlere astım nobeti, atağı, krizi diyoruz Bazı hastalarda nobeti başlatan faktorler belli iken diğer bazılarında ise bilinemez Orneğin coğu astımlı koşma, meren cıkma gibi eforlar sırasında tıkanmaktadır Sigara, ceşitli toz kimyasal dumanlar, kokuların solunması, kalptansiyon ve romatizma ilaclarından bazılarının kullanılması, grip vb viral hastalıklara yakalanmak, ağlamagulme gibi emosyonel davranışlar, yağışlı şimşekli iklim koşulları gibi bir cok durum astımlılarda nobetleri tetikleyebilir Oysa bunların astımı olmayanlarda hatta diğer bazı astımlılarda ise aynı yonde bir etkileri olmaz Astımı olanların kendileri icin gecerli olan tetik faktorleri tespit edip bunlardan kacınmaları hastalıklarının tedavisinde cok onemlidir
Bolgemiz Astım Acısından Fazla Risk Taşımakta mıdır?
Nemli, bol yağışlı ve ılıman iklimi, zengin bitki ortusu nedeniyle yukarıda bahsedilen ve en sıklıkla astım nedeni olan ev tozu akarları, polenler ve kuf mantarları gibi havayla taşınan allerjenler bakımından cok elverişli koşullar taşıması ve sigara icme oranlarının yuksek olması nedeniyle Doğu Karadeniz Bolgesi astım icin riski fazla bir yore olarak gorunmektedir

Üst Alt