Son konular

Herşeyi Planlamak Hastalık Mı?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Herşeyi Planlamak Hastalık Mı?

Hedef; 23 yaşında bol kazanclı bir iş, 26'sında kendine ait bir daire, 26'sında evlilik ve 30 yaşını doldurmadan ikinci bebek Bir dakika! Bu kadarı da fazla

Bir dakika! Bu kadarı da fazla Hayatı planlama takıntısından sıyrılıp; bugunu yaşamaya ve ozgurluğun tadını cıkarmaya ne dersiniz?

John Lennon; Hayat; biz gelecek icin planlar yaparken başımızdan gecenlerdirdiyor Hic de haksız sayılmaz! Her anı hakkını vererek dolu yaşamak yerine adım adım geleceği planlamak ya da başka bir deyişle hayatı planlama takıntısının esiri olmak; ozellikle yirmili yaşlarını surenlerin genc ve ozgur ruhuna tamamen ters Ancak her konuda rekabet ve başarma hırsının bir cılgınlığa donuştuğu gunumuzde durum cok farklı 24 yaşındaki reklamcı Begum S; Onumuzdeki iki yıl icerisinde kucuk de olsa kendi dairemi satın almayı hedefliyorum Planlarım arasında genc yaşta anne olmak da var 26 yaşında ilk bebeğimi, bir yıl sonra da ikinciyi doğurmayı planlıyorum Boylece otuz yaşıma geldiğimde tekrar işime geri donebilirimdiyor Begum'un gelecekten beklentilerini buyuk bir kararlılıkla ortaya koyması kulağa mantıklı gelse de ne yazık ki planlarıyla ilgili kucuk bir ayrıntı eksik! İki yıl sonra evlenmeyi planlayan Begum'un henuz bir erkek arkadaşı dahi yok Bunu bir sorun olarak gormuyorumdiyerek kendini savunuyor ve devam ediyor; Karşıma cıkacak olan doğru kişinin de hayatla ilgili benzer planları olacaktır Dolayısıyla onunla tanıştığımızda ilişkimizde bir sonraki adımı atmak icin fazla zaman kaybedeceğimizi sanmıyorum Zaten flort edeceğim erkekler konusunda da son derece seciciyim Benim onemsediğim sorumlulukları taşımayanlarla goruşmuyorum bile Kısacası boşu boşuna zaman kaybetmek istemiyorum

Yaşam Bir Keşif Sureci, Planlama Değil!

Tıpkı Begum gibi her gecen gun sayıları giderek artan bircok genc kadın, adeta gorev bilinciyle hareket ederek; kariyerleri gibi aşk hayatlarını da onceden planlayarak; başarılması gereken bir hedef tablosuna donuşturuyorlar Peki, sırf planlanan bir ilişki ya da evlilik modelini gercekleştirmek adına bir partner ile birlikte olmak ne kadar sağlıklı bir secim? Terapist Ebru Tuay Uzumcu değerlendirmelerini şoyle anlatıyor; Ben sık sık genc, yeni evli ve aradığını bulamamaktan mutsuz bireylerle calışıyorum Coğunun acılış cumlesi aynı; 'Hayatımda artık sırada evlenmek vardı, her şey tam planladığım gibiydi' Ne yazık ki bu kişiler, evliliklerini bir planı gercekleştirmek adına kurmuşlar Oysa coğu zaman 20 yaşındayken isteklerimiz doğrultusunda yaptığımız planlar, 30 yaşına geldiğimizde aynı şekilde cazip olmayabilirler Elbette belirli zamanlarda birtakım duyguları yaşama arzusu ve karar verme aşaması on plana cıkar ancak asıl onemli olan bizi o kararları almaya iten hikayelerimiz Eğer bir hikayemiz olmadan karara varırsak; hedefe attığımız oklar donup kendimize saplanabilir ve acı verebilir Şunu unutmamalıyız ki yaşam hikayemiz bir keşif urecidir; bir planlama konusu değil

Başarısızlık Korkusu

Daha cok şeye sahip olmak, daha cok şey başarmak Ozellikle mukemmeliyetci yonleri ağır basan genc kadınlar, bu tur isteklerini gercekleştirmek icin gercek dışı planlar yaparak; yaşamlarını tatminsizlikler ve hayal kırıklıkları ile olu bir enkaza donuşturebiliyorlar 28 yaşındaki akademisyen Yağmur H;Kendi yaşıtım olan unlu ve başarılı kadınları uşunuyorum Evlenerek cocuk sahibi olmuşlar; maddi olarak cok iyi durumdalar Bense otuzuma yaklaştığım halde ilk arabamı daha yeni satın aldım Ayrıca ciddi bir ilişkim bile yok Onlarla kendimi karşılaştırdığım zaman geride kaldığımı ve hayatta başarısız olduğumu hissediyorumdiyor

Tıpkı Yağmur gibi bircok genc kadın aynı şekilde baskı altında Unlu Yaşam Kocu Helen Arnolds; Yirmi yıl oncesiyle karşılaştırdığımızda kadınlar gunumuzde daha geniş imkanlara ve ozgurluklere sahipler Ancak bununla birlikte her şeyi bir anda başarmak istiyorlar Planlar yaparak, kendilerine gercek dışı hedefler belirliyor; bunlara ulaşamayınca a mutsuz oluyorlar Hayaller ve hedefleri birbirine karıştırıyorlar Hayaller uzun adede gercekleştirilebilirler Dolayısıyla ayallere giden yolda kucuk ve gercekci hedefler belirleyerek; onları birer takıntı haline getirmeden yaşamın akışı icerisinde başarmaya calışmak en doğrusu Aksi takdirde henuz otuz yaşına geldikleri halde her şeye sahip olmadıkları icin kendilerini gereksiz yere uzmeleri ve başarısız hissetmeleri kacınılmaz olurdiyor

Suruden Bir An Once Ayrılın!

29 yaşındaki bankacı Aylin T ise aşk hayatına dair planlarını gercekleştiremediğinden şikayetci Kariyer konusunda ince planlar yapmak kimi zaman işe yarasa da ne yazık ki aşk, sizin hayat planınızı hicbir şekilde umursamıyor Aylin T; Evliliğe giden bir ilişki kurmak icin bu kadar takıntılı davranacağımı tahmin etmezdim Ancak otuz yaşıma yaklaştıkca ve benimle aynı yaşta olan arkadaşlarım evlenmeye başladıkca daha fazla stres altına giriyorum Yeni tanıştığım erkekler de bunu hissettikleri icin benden uzaklaşıyorlar Aşk hayatımla ilgili ne kadar cok kaygılanırsam ve paniklersem ciddi bir ilişki yaşama şansım o kadar azalıyor Tam bir kısırdongu!diyor Oysa mutluluğa giden yol insanın kendi istek ve ihtiyaclarını karşılamasından geciyor; toplumun gecmişten suregelen genel gecer dayatmalarını değil İnsanın kendi kendisiyle barışık olması, başkaları icin doğru olan kararların ve kuralların her zaman kendisi icin uygun olmayacağını fark etmesi ve geleceğe dair hedeflerini gunu yaşayarak gercekleştirmeye calışması; yaşamın spontane mutluluklarından izole olarak gercekdışı bir planlama takıntısına kapılmasına engel olabilir

Terapist Ebru Tuay Uzumcu de kişinin planlarının kendi istekleri ve ihtiyaclarının onune gecmemesi gerektiğini soyluyor; İnsanın ne istediğini bilmesi, sonuca odaklı yaşamasını gerektirmez Hayatını adım adım planlama, sadece hedefe odaklı yaşama kişinin surecten zevk almasını, oğrenmesini ve gelişmesini engelleyebilir Yaşam surekli olagelmektedir; hareket halindendir ve beklenmediklerle doludur Sadece hedefe kilitli yaşarsak, gozumuzu oraya dikersek bazen burnumuzun ucunda olup biten ve aslında bizim icin cok daha iyi olabilecek fırsatları kacırabiliriz Planlamak yanlıştır demiyorum ancak planlarımızın cok onemli ve değişmez olduğunu duşunuyorsak o zaman sorun yaşamamız kacınılmaz Hayalimizdeki mukemmelin peşinde koşarken gercek iyileri kacıran gergin ve mutsuz bireylere donuşebiliriz Oysa planlar yaparken onları bir taslak olarak duşunebilir; asıl metnin ne olacağını merak ve keşif duygusu icerisinde şimdiyi yaşayarak gorebiliriz

Claire Berrak Surucu