Son konular

Huleyde Binti Kays (ra) kimdir hayatı

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Huleyde Binti Kays,Huleyde Binti Kays kimdir,Huleyde Binti Kays ın hayatı,Huleyde Binti Kays hakkında bilgi

Huleyde Binti Kays (ra)

Huleyde binti Kays radıyallahu anha Ensar hanımlarının ilklerinden Kocası ile birlikte Mekke’ye gelerek ikinci Akabe goruşmesinde RasUlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimize biat etme şerefine nail olan bir hanım sahabi Ummu Bişr adıyla da anılır

O, Medine’lidir Babası Kays İbni Sabit’tir Kocası Bera İbni Ma’rur (ra)’dır

Huleyde (ranha) akıllı, zeki bir hanımdı Hadiseleri, hatıraları zihninde iyi muhafaza ederdi Allah RasUlune biat icin cıktığı Mekke yolculuğunda kocasının bir hatırasını şoyle nakleder

Yesrib’de İslam yayılmaya başlayınca bir grub Ensarlı RasUlullah (sa) efendimizi ziyaret etmeye karar verdiler Bera İbni Ma’rur ile birlikte ben de kafileye katıldım Yolda namaz kılmaya kalkıldığında Bera (ra)’ın gonlune bir his geldi Kendi kendine:

“Ben Kabe’yi arkama almak istemiyorum Ona doğru namaz kılmak istiyorum demeye başladı

Ashabtan Ka’b İbni Malik, Es’ad İbni Zurare ve diğer ileri gelenler:

“Vallahi, biz Peygamberimizin sadece Şam tarafına doğru namaz kıldığını duyduk Ona muhalefet etmek istemiyoruz dediler

Bera (ra) fikrinden vazgecmedi ve: “Ben Kabe’ye doğru namaz kılacağım dedi

Mekke’ye geldiklerinde Bera (ra) ResUli Ekrem (sa) efendimize yolculukta gecen hadiseyi nakletti:

“Ya RasUlallah! Ben bu yolculuğa, Allah beni İslam nimetine kavuşturduktan sonra cıktım Kabe’yi arkama almak bana ağır geldi Ona doğru namaz kılmak gonlume daha sıcak geldi Bu konuda arkadaşlarım bana karşı cıktı Bundan dolayı icime şuphe duştu Sizin goruşunuz nedir? dedi

Fahri Kainat (sa) Bera İbni Ma’rur (ra)’a tebessum ederek: “Sen zaten bir kıble uzerindeydin Keşke o konuda sabretseydin buyurdu

Bera (ra) bu cevap uzerine tekrar Şam tarafına doğru donerek namaz kılmaya başladı Fakat o, Kabe’ye doğru ilk namaz kılan olarak tarihe gecmiş oldu

Huleyde (r anha)’nın Bera İbni Ma’rur (ra) ile evliliğinden Bişr adında bir oğlu olmuştu Cocuğunu İslami guzelliklerle buyutebilmek icin cok gayret sarfetti Cocuğun eğitimine dikkat etti Onun gonlunun Allah ve ResUlu sevgisiyle dolması icin cırpındı Yavrusunun bir İslam mucahidi olarak yetişmesini istedi

Huleyde binti Kays (r anha) oğlunun adından dolayı Ummu Bişr b Bera diye de anılır oldu Allah ve ResUlune teslimiyeti tam olan oğlu Bişr, kahramanlık ruhuyla kalbi dolu olarak yetişti Genc yaşta o, İslam’ın bir mucahidi oldu

O, İki Cihan Guneşi efendimizle birlikte Bedir, Uhud, Hendek ve Hayber savaşlarına katıldı Buyuk kahramanlıklar gosterdi Sonunda Hayber’de Fahri Kainat (sa) efendimize hediye olarak ikram edilen zehirli kebabtan yiyerek şehadet şerbetini icti

Huleyde binti Kays (r anha) şehid annesi olmuş ve hayatta yalnız kalmıştı Kocası da hicretten bir ay kadar once vefat etmişti ResUli Ekrem (sa) efendimiz Yesrib’e hicret edince kocasının kabrini gostermek uzere başına geldi ve: “Ya RasUlallah! Bu biat edenlerin ilki, Kabe’ye yonelenlerin ilki, malının ucte birini vasiyet edenlerin ilki ve nakiblerden biri olan Bera İbni Ma’rUr (ra)’ın kabridir dedi

RasUlullah (sa) efendimiz ashabıyla birlikte Bera (ra)’ın cenaze namazını kıldı ve şoyle dua etti: “Allahım! Ona mağfiret et, ona acı ve ondan hoşnut ol

Huleyde binti Kays (r anha) devamlı Kur’an okumayı ve ilim meclislerinde bulunmayı severdi Hz Aişe annemiz musluman hanımlara hadis rivayet ederdi O da bu derslere katılırdı

Bir kuşluk vakti Huleyde (r anha) Medine sokaklarında Fatiha sUresini okuyarak yuruyordu Karşısına Hz Ali, İmran İbn Husayn ve Enes İbni Malik (r anhum) cıktı Hz Ali (ra) ona: “Ummu Bişr! Mırıldandığın nedir? dedi O da: “Fatiha sUresini okuyordum diye cevap verdi Hz Ali (ra) onun gonlunu hoş edecek, ve yaptığı işin Rabbimizin rızasına vesile olduğunu bildirecek şu mujdeyi verdi Ben, ResUli Ekrem (sa) efendimizin şoyle dediğini duydum “Fatiha sUresi Arşın altındaki hazineden indirilmiştir

İmran İbn Husayn (ra) da şoyle dedi: Ben de RasUlullah (sa)’in şoyle dediğini duydum “Fatiha ve Ayetu’lKursi’yi kullar bir evde okusun da o gun onlara insan ve cin gozu dokunsun, bu mumkun değildir

Enes İbni Malik (ra)’da Kur’an’ın en faziletli sUresidir diye duyduğunu soyleyerek onu sevindirmişlerdir

Huleyde (r anha) RasUlullah (sa) efendimiz’in huzurunda rahat konuşurdu Birgun “Ya RasUlallah! Oluler birbirlerini tanırlar mı? diye sordu Fahri Kainat (sa) efendimiz tebessum ederek: “A iki eli bol olası, iyi ruhlar cennet icinde yeşil kuşlar gibi dolaşırlar Ağac uzerindeki kuşlar birbirlerini tanıdığı gibi temiz ruhlar da birbirleriyle tanışırlar buyurdu

Huleyde binti Kays (r anha) ResUli Ekrem (sa) efendimizin rahatsızlığının arttığı son anlarında yapmış olduğu bir ziyaretini kendisi şoyle anlatır: Efendimiz’in yanına vardım Onu sıtma nobeti gecirirken gordum Mubarek alnına elimi koydum Şimdiye kadar gormediğim bir ateşle karşılaştım Yureğim dayanamadı ve:

“Ya RasUlallah! Seni hicbir kimsenin tutulmadığı bir hastalığa, sıtmaya tutulmuş goruyorum dedim İki Cihan Guneşi Efendimiz de bana: “Bize verilecek ecir ve mukafat kat kat olduğu gibi, ibtilalar, musibetler de boyle kat kat olur buyurdu Sonra “Halk benim hastalığıma ne diyor? diye sordu Ben de:

“Halk RasUlullah’taki hastalık “zatulcenptir diyorlar dedim Bunun uzerine Efendimiz: “Allah, ResUlune boyle bir hastalık vermiş değildir O sadece şeytanın bir vesvesesidir buyurdu Ben tekrar: “Ya RasUlallah! Sen bu hastalığın neden ileri geldiğini sanıyorsun? dedim Sonra oğlum Bişr’in ateşli hali gozumun onune geldi de; oğlumun olumunun ancak Hayber’de yemiş olduğu zehirli kebabdan ileri geldiğini sanıyorum! dedim İki Cihan Guneşi efendimiz de:

“Ey UmmU Bişr! Ben de bu hastalığımın ancak ondan ileri geldiğini sanıyorum! Hayber’de onunla birlikte tatmış olduğum zehirli etin acısından şu anda kalb damarımın koptuğunu duymaktayım buyurdu

Huleyde (r anha) İki Cihan Guneşi efendimizin cektiği bu ateşli hastalığa dayanamadı ve: “Anam babam sana feda olsun Ya RasUlallah! diyerek gozyaşları icerisinde huzurundan ayrıldı

Huleyde (r anha) butun omrunu RasUlullah (sa)’e sadakat, sevgi uzere gecirerek ebedi aleme goc eyledi

Allah kendisinden razı olsun Kabri purnur, rUhu şad olsun Rabbimiz bizleri şefaatlerine nail eylesin Amin