Son konular

Hz Muhammedin medine donemi

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Hz Muhammedin medine donemi,Hz Muhammed ve medine donemi,
Peygamber efendimizin Medine donemi,

imageshzmuhammedinmedinedonemi5ad29afd5f319

Hicri1 Miladi 622: H Peygamber 53 yaşında iken Ebubekir ile birlikte Mekke'de Sevrdağında Medine'ye Hicreti: (23 Eylul 622 8 Rabiulevvel 1) Tarihteki en buyuk İslam inkılabının adım adım gercekleşmesi: Medine İslam Devleti'nin kurulması

* Yılbaşı sayılan Hicri takvimin başlaması
* Cuma namazının farz kılınması
* Kuba Mescidinin inşası
* RanUna Vadisi’nde Cuma namazının kılınması
* Medine’ye geliş ve coşkulu karşılama
* Mescidi Nebevi’nin yapımına başlama

H1 M623:

* Mescid’i Nebevi’nin inşaatının tamamlanması

* Ensarla Muhacir arasında kardeşlik kurulması
* Medine Vesikası’nın duzenlenmesi Bu anlaşma, Peygamber Efendimizin başkanlığında, Muslumanlar, muşrikler ve Yahudiler arasında oldu
* Medine hareminin, sınırının belirlenmesi
* Savaşa izin verilmesi ve bazı seriyyelerin seferlere cıkması
* Muslumanlara ait bir carşının kurulması
* Mescidi Nebevi’de Suffe bolumunun duzenlenmesi
* İlk nufus sayımı
* Hz Peygamber’in Hz Aişe ile evlenmesi
* İlk ezanın okunmaya başlanması

H2 M624:

* Orucun farz kılınması
* Teravih namazının kılınmaya başlanması
* Zekatın farz kılınması
* Kıblenin Mescidi Aksa’dan Mescidi Haram’a cevrilmesi
* Bedir Savaşı Azgın ve şirret muşriklerin buyuk bir yenilgiye uğraması, Muslumanların moral bulması
* Hz Muhammed’in kızı Rukiyye’nin vefatı
* İlk Ramazan Bayramı
* Beni Kaynukalıların Medine’den cıkarılmaları: Musluman bir hanımın iffetine saldırmanın cezası
* HzAli ile Hz Fatıma’nın evliliği
* İlk kurban bayramının idraki

H3 M624:

* Hz Osman’ın, Peygamberimizin kızı Ummu Gulsum ile evliliği
* İslam duşmanı Ka’b b Eşref’in oldurulmesi

H3 M625:

* Hz Peygamber’in Hafza, (ra) Zeynep bint Huzeyme ile evliliği
* Hz Hasan’ın doğumu
* Uhud Savaşı 3000 Muşrik, 700 musluman ile karşı karşıya
* Savaş uc aşamada gecti: 1 Galibiyet: İslam Ordusu, buyuk bir hucumla, kafirleri darmadağın etti Onlar cil yavrusu gibi, eşyalarını bırakıp kactılar
* 2Yenilgi: Kacan muşrikleri izlemek, kesin darbeyi vurmak yerine ganimet malını toplamaya başlamaları ve Ayneyn Gecidi’ndeki okcuların, Allah Resulu’nun kesin talimatına rağmen mevzilerini terk etmeleri uzerine, muşriklerin durumdan yararlanarak saldırması ve ciddi bir yenilgi
* 70 musluman şehid oldu Allah Resulu’nun sozunu dinlememenin, ganimetlere yonelmenin cezası
* 3 Toplanma ve Beraberlik: Dağılmış Muslumanlar, Peygamber Efendimizin ve bir avuc ashabın kararlılığı toparlanmaları ve duşman hucumunu durdurmaları

H4 M625:

* Reci’ olayı
* Bi’ri Maune faciası Muallim sahabelere hain tuzaklar
* Nadiroğullarının Medine’den cıkarılması Peygamber Efendimize suikast duzenlemenin cezası
* İckinin haram kılınması
* Hz Muhammed’in eşi Zeynep (ra)’in vefatı

H4 M626:

* Beni Abs Heyetinin gelip musluman olması
* Hz Huseyin’in doğumu
* Resulullah’ın Ummu Seleme ile evliliği
* Hz Ali’nin annesi Fatıma’nın vefatı

H5 M627:

* Beni Mustalık (Mureysi) Gazvesi
* Resulullah’ın Cuveyriye (ra), Zeynep b Cahş (ra) ile evliliği
* Hendek (Ahzap) Savaşı İslam’ı yıkmak icin birlik oluşturan kafirlerin fiyasko ile sonuclanan saldırısı
* Uc haftalık kuşatma sonucu birleşmiş kuvvetlerin, gece cıkan bir fırtına ile kacmak zorunda kalmaları Bundan sonra muşrikler, Muslumanlara saldırıda bulunamadılar
* Beni Kurayza Gazvesi ve onların Medine’den cıkarılışı Muşriklerle gizli işbirlikcilik yapmanın, anlaşma gereği Muslumanlara yardım edeceklerine ihanet etmenin cezası

H6 M627:

* Seriyyeler

H6 M628:

* Medine’de kuraklık ve Hz Muhammed’in yağmur duasına cıkışı
* Umre seferi Sadece Kabe ziyaret edilecekti
* Hz Muhammed’in annesinin kabrini Ebva’da ziyaret etmesi
* Mekkeliler, Muslumanların barışcıl ve dini amaclı Kabe ziyaretine izin vermediler Elci olarak giden Hz Osman’ın da ricasını kabul etmediler Hatta O’nun oldurulduğu şeklinde bir haber gelince,
* Allah Resulu, ashabı toplayarak, onlardan mucadele icin kesin soz aldı (Rıdvan Biatı)
* Hudeybiye Anlaşması Peygamberimiz, once Hz Osman’ın, sonra da Mekke’den bir heyetin gelmesiyle,
* Mekkeli muşriklerle Hudeybiye barış anlaşmasını imzaladı Muslumanların ilk anda zoruna giden bazı maddeler icermesine rağmen İslam icin buyuk acılımlar sağladı
* Fetih Suresinin inmesi

H7 M628:

* Hz Muhammed’in davet halkasını genişletmesi Bizans ve Sasani imparatorluğu başta olmak uzere civar ilke, eyalet ve kabile başkanlarına İslam’a davet mektuplarının gonderilmesi
* Habeş Necaşi’sinin musluman olması
* Mısır Mukavkıs’ının Mariye ile birlikte bazı hediyeler gondermesi
* Resulullah’ın kızı Zeynep’in, musluman olan eski kocası Ebu’l As ile evlenmesi
* Hayber’in Fethi Bu fetihle Arabistan’daki Yahudiler tamamen İslam’ın emri altına girdiler
* Bir Yahudi kadınının Peygamberimizi zehirleme teşebbusu
* Resulullah’ın Safiye ile evliliği
* Hz Muhammed’in sutannesi Suveybe’nin vefatı
* Yemen valisi Bazan’ın musluman olması
* Vadi’l Kura Gazvesi
* Teyma Yahudileriyle anlaşma yapılması

H7 M629:

* Hz Muhammed’in bir onceki yıl yapamadığı ve anlaşma sonucu ertelenen Umrenin (Umretu’l Kaza) yapılması
* Resulullah’ın Ummu Habibe b Ebi Sufyan (ra) ve Meymune b Haris (ra) ile evliliği

H8 M629:

* Halid b Velid, Amr b As ve Osman b Talha’nın musluman oluşu
* Hz Peygamber’in kızı Zeynep’in vefatı
* Mute Savaşı
* Beni Suleym ve Beni Gifar Kabilesinin musluman oluşu
* Kureyş’lilerin Hudeybiye Anlaşmalarını bozmaları ve bu durumun aleyhlerine olacağını sezmeleri uzerine Ebu Sufyan’ın Medine’ye gelmesi

H8 M630:

* Mekke’nin muşriklerden kurtarılarak fethedilmesi
* Kabe’nin putlardan arındırılarak yine tevhidin merkezi oluşu
* Uzza, Menat, Suva’, Zulkeffeyn putlarının yıkılması icin birlik gonderilmesi
* Huneyn Gazvesi
* Taif Gazvesi Bu iki gazveyle, kufurde inad eden Sakif ve Havazin kabilesi adım adım İslam’la şereflendi
* Hz Muhammed’in yıllar sonra ilk kez sutkardeşi Şeyma’yı gormesi
* Hz Muhammed’in umre yapması
* Kabilelere İslam’a davet ve bağlılık icin birliklerin gonderilmesi
* Pek cok kabilenin, Mekke ve cevresindeki insanların boluk boluk musluman olması

H9 M630:

* Bazı şehir ve bolgelere zekat memurlarının gonderilmeye başlanması
* Kabilelerin akın akın İslam’a girmeleri
* Alkame b Mucezziz komutasında, ilk deniz seferinin başlaması
* Hz Ali’nin, Tay kabilesinin putu Fuls’u imha etmesi
* Necaşi’nin vefatı ve Peygamberimizin gıyabi cenaze namazı kıldırması
* Hz Muhammed’in eşleriyle Îla ve tahyir olayını yaşaması
* Tebuk Gazvesi Bizans ordusu, Muslumanların karşısına cıkma cesaretini gosteremedi
* Hz Muhammed’in kızı Ummu Gulsum’un vefatı
* Ka’b b Zuheyr’in musluman olması ve Allah Resulu’nun hırkasını ona vermesi
* Munafıkların, İslam’a karşı bir us olarak duşundukleri Mescidi Dırar’ı yıktırması
* Hz Peygamber’in Ebu Sufyan ile Muğire b Şu’be’yi Lat putunu kırmaya gondermesi

H9 M631:

* Baş munafık Abdullah b Ubey b Selul’un olumu
* Haccın farz kılınması
* Hz Ebubekir’in Hac Emiri tayin edilmesi
* Hz Ali’nin Tevbe Suresini oğretmek icin Mekke’ye gonderilmesi
* Değişik heyetlerin gelerek musluman olması
* Necran bolgesinden bir grup hristiyanın Medine’ye gelişi ve peygamber Efendimizle uzun uzun konuşup tartışmaları

H10 M631:

* Kabilelerin ayrı ayrı gelip biatlerini sunmaları
* Hz Peygamberin Cebrail’e Kur’anı Kerim’i iki defa arz etmesi
* Yalancı Museyleme’nin peygamberlik iddiasında bulunması

H10 M632:

* Hz Peygamber’in oğlu İbrahim’in vefatı
* Veda Haccı, Peygamber Efendimizin ilk ve tek haccını yapması
* Veda Hutbesi, Evrensel İnsan ve İslam haklarının, 100 binden fazla Musluman huzurunda butun insanlığa deklare edilmesi
* Yemen Valisi Bazan’ın vefatı
* Nasr Suresinin inmesi

H11 M632:

* Usame b Zeyd’in Suriye’ye gidecek orduya, 18 yaşında iken komutan tayin edilmesi
* Hz Peygamber’in şiddetli baş ağrısı cekmesi, rahatsızlanması
* Peygamberlik iddiasında bulunan Esved elAnsi’nin oldurulmesi
* Hz Muhammed (sav)’in vefatı, “Refiki Ala’ya kavuşması ve defni