Son konular

İlk Yardım Ders Notları

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
İlk Yardım Ders Notları
İlk Yardım Ders Notu

İLKYARDIM DERS NOTLARI

1 Ani olarak meydana gelen, onceden tahmin edilemeyen onlem alındığında coğunluğu onlenebilen olum, yaralanma, hasarla sonuclanan olaylara Kaza denir
2 Kasıt unsuru olmaksızın meydana gelen insanları ve cevreyi olumsuz yonde etkileyen coğunluğu doğal kaynaklı olan kazalara gore daha fazla can ve mal kaybına neden olan olaylara Felaket denir(Sebebi insanlar değildir Daha fazla can ve mal kaybı vardır)
3 Kara yolu uzerinde harekete halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı olum, yaralanma ve maddi hasarla sonuclanan olaylara Trafik Kazası denir
4 Trafik kazalarında insan faktoru yuksektir %96 İnsan hatası vardır Suruculere ait en onemli trafik kazası sebebi kural dışı arac kullanılmasıdır
5 Trafik kazalarında en fazla kabahat suruculere aittir %80
6 En fazla gorulen kaza trafik kazalarıdır
7 Trafik kazası goren surucu mudahale etmek zorundadır
Aksi halde para ve puan cezası beraber uygulanır
8 Trafik kazalarında en cok etkilenen yaş gurubu, yaşlılar ve cocuklardır
9 Suruculer şehir dışında şehir icine gore daha fazla kazaya sebep olur
10 Ani olarak hastalanan, yaralanan, kazaya uğrayan kimseye tıbbi tedavisi uygulanıncaya kadar gecen sure icinde yapılan mudahaleye İlk Yardım denir
11 İlk yardımın amacı hayat kurtarmaktır
12 İlk yardım kazanın olduğu olay yerinde başlar sağlık kuruluşunda son bulurİlk yardımcı hastaya ilac vermez
13 Surucu ilk yardım bilgi ve becerisine sahip olmalıdır Cunku kazada ilk mudahaleyi yapması gerekir
14 Nakil, yani kazazedenin taşınması en son aşamadır
15 A1, A2, G sınıfı haric tum motorlu araclarda ilk yardım cantası bulundurulması zorunludur(A1 Mobilet,
A2 Motosiklet, G İş Makinesi
16 İlk yardım cantasında bulunacak malzeme miktarı taşınan yolcu sayısına bağlıdır(Aracın buyukluğune bağlı değildir)
17 Terdurdiyot, Oksijenli su, Alkol ilk yardım cantasından cıkarılmıştır
18 İlk yardımın birinci aşaması kazazedeleri olay yerinden uzaklaştırmaktır
19 Kaza yerinden oncelikle solunum gucluğu cekenler, şoka girmekte olanlar sevk edilirEn son kırık cıkık burkulması olanlar gonderilir
20 Normal bir insan istirahat halinde ile dakikada 1520 kez solunum yapar
21 Kalbi ve solunumu duran bir insan 5 dakika yaşar ve sonra oksijensizlikten olur
22 Oksijensizliğe en az dayanan organ beyindir 5 dk dayanır
23 Solunumun kesin durduğunu goğus hareketinden anlarız
24 En etkili suni solunum ağızdan ağıza yapılır
25 Suni solunum yetişkinlere dakikada 1520 kez yapılmalıdır
26 Ağız burun cevresi kanamalı olanlara HolgerNielson metoduyla solunum verilir Hasta yuz ustu yatırılır Sırtına bastırılarak hava dışarı verilir
27 Bebeklere suni solunum ağız ve buruna aynı anda az hava, sık aralıklarla verilir
28 Cocuklar ve bebeklerde solunum ve kalp atımı yetişkinlerden fazladır
29 Kalbin atımı dakikada 6080 dir
30 Kalp masajı yapılacak yer sert bir zemin olmalıdır
31 Kalp masajında goğus kemiğinin alt ucu 13 luk kısmına masaj yapılır
32 Kalp masajında goğus kemiği 5 7 cm esnetilir (Yetişkinlerde)
33 Kalp masajı dakikada 6080 kez yapılır
34 Kalp masajı ve suni solunum birlikte yapıldığı durumda şoyle yapılır 5 kalp masajı 1 suni solunum veya (en az iki kişiyle yapılır) 15 kalp masajı 2 suni solunum (bir yardımcı ile)
35 Kalp dolaşım sisteminin merkezidir
36 Kalp durması halinde kan dolaşımı etkilenir
37 Nabız en kolay boyundan anlaşılır(Hissedilir)
38 Kalp masajına kalp calışana kadar devam edilir
39 Kalp masajı kalbi 5 dakika once duranlara yapılır
40 Kalbi duran bir hastanın nabzı hissedilemez, goz bebekleri buyur
41 Kalbin bir faaliyeti de vucutta atık maddelerin hucrelerden alınıp boşaltım sistemine taşınmasında rol oynar
42 Elektrik carpmalarında kalp atımı durmuşsa: kalp masajı uygulama bolgesine hafif yumruk vurulur Kalp calışır
43 Vucut ağırlığının 1 13 ’u (13 te 1 ’i) kandır Yetişkin bir insanda kan miktarı 4 7 litredir
44 İnsanda %20 kan kaybı olursa hayati tehlike başlar
45 Buyuk bir dış kanamada oncelikle kanayan bolge uzerine basınc uygulanır
46 Toplar damar kanaması her yerde aynı şekilde normal akış biciminde koyu kırmızı renkte olur
47 Atar damar kanaması kesik, fışkırır tarzda acık renkte olur
Atardamar kanaması en tehlikeli kanama şeklidir Cunku kısa surede fazla kan kaybı olur
48 Ceşitli sebeplere bağlı olarak dolaşımı giderek azalması ve kaybolmasına şok denir
49 Şokun belirtileri; uşume, nabız cok zayıf duzensizvb
50 Şok pozisyonu; hasta,sırt ustu yere yatırılır, ayaklar kalp seviyesinde biraz yukarı kaldırılır, uzeri ortulur
51 Gecici olarak kendinden gecmeye bayılma denir Bayılma sırasında hareket sisteminin faaliyeti durur Soluk yolunun tıkanmaması icin bayılan kişi yan yatış pozisyonuna getirilir
52 Bayılmada duyu organları dikkatlice uyarılır
53 Şok ve bayılmada ortak ilk yardım ikisinde de şok pozisyonu verilir
54 Trafik kazalarında en sık gorulen yaralanma şekli eziktir
55 Batan cisim kesinlikle cıkarılmaz, etrafı desteklenir Baskı yapılmayacak şekilde sarılır
56 Mobiletmotosiklet,traktor haric butun motorlu araclarda yangın sondurucusu bulundurulması zorunludur
57 Yangın sondurucu aracın icinde şoforun kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde olur
58 Deri ile deri altı organ ve dokuların yandığı yanıklar ucuncu derece yanıklardır Ucuncu derece yanıklar en tehlikeli olanıdır
59 Ucuncu derece de yanıklar buyuk ve belirgin iz bırakırlar
60 En hafif olup iz bırakmayan yanıklar birinci derecedir
61 %20 yanıklarda hayati tehlike başlar
62 Yanıklar soğuk ve ıslak bir sargı beziyle ortulur
63 Kemik butunluğunun bozulmasına kırık denir Kol ve bacak kırıklarında atel, koprucuk kemiği ve kaburga kırılmalarında ucgen sargı bezi kullanılır
64 Eklem butunluğunun bozulmasına cıkık denir Eklemlerde gorulur
65 Eklem bağları ve yuzeylerinin zedelenmesine burkulma denir
66 Kırıklar kemiklerde, cıkık ve burkulmalar hareketli eklem bolgesinde oluşur
67 Belden yukarı olan kırıklarda (Omurga kırığı haric) hasta tespit işlemlerinden sonra hasta yarı oturur şeklinde sevk edilir Omurga kırıklarında hasta mutlaka sedye ile taşınır
68 Belden aşağı taraf kırıklarda tespit işleminden sonra hasta sırt ustu yatırılarak sevk edilir
69 Cıkık kalp seviyesinden yukarı ve soğuk tutulur
70 Burkulma bolgesinde şişmeyi onlemek icin kalp seviyesinden yukarıda ve soğuk tutulur
71 Burkulmada soğuk tatbikatın; 12 saat soğuk sonra sıcak tutulur
72 Kafa ici yaralanmasının en belirgin ozelliği bulantı ve kusmadır
73 Başa alınan darbe sonucu kulak ve burundan kan geliyorsa kanama engellenmez
74 Bilinci kaybolmuş kazazedenin kan akan bolgesi altta kalacak şekilde yan yatırılır vş bir kişinin goz bebekleri farklı şekilde ise beyin hasarı olduğu anlaşır
75 Kafa yaralanmalarında baş bolgesi soğuk tutulur, vucut bolgesi sıcak tutulur
76 Burun kanamasında hasta oturtulur
77Goğusteki acık bir yara ıslak bir bezle kapatılmalıdır
Goğusteki acık bir yaranın sakıncası; dışarıdan gelecek olan hava akciğerleri sondurerek olume sebep olur
78 Kapalı karın yaralanmasının en belirgin ozelliği darbe alınan yerde gorulen sertliktirBunun nedeni ic kanamasıdır
79 Acık karın yaralanmalarında ilk yardım yaranın yonune gore uygulanır
80 Araclar uzun sure kapalı yerde calıştırılırsa egzoz gazının aracın icine sızmasıyla solunum zehirlenmesi olur
81 Gaz zehirlenmelerinde zehre maruz kalan kişi temiz havaya cıkartılır ve suni solunum yapılır
82 İnsan zehirlenmelerinde en etkili gaz karbonmonoksit gazıdır
83 Karbonmonoksit gazı kanın oksijen taşıma ozelliğini yitirmesine sebep olur ve kişi zehirlenir
84 Solunum yolu ile zehirlenmeler iki kişi ile ve sedyesiz taşınabilir
85 Sindirim yolu zehirlenmelerinde hasta kusturulmalıdır
86 En etkili kusturma yontemi parmakla dilin arkasının uyarılmasıdır
87 Butun vucutta DOLAŞIM SİSTEMİ faaliyet gosterir
88 Omurganın bir boşluğunda SİNİR SİSTEMİ faaliyet gosterir
89 Yakıcı kimyasal madde icen (asit,alkol) hasta kusturulmaz Bol su icirilir
90 Yılan, akrep, bocek sokmalarında ısırılan bolge soğuk ve kalp seviyesinden aşağıda tutulur
91 Guneş carpmasının bir belirtisi de vucut sıcaklığının artmasıdır
92 Guneş carpmasında oluşan bitkinliğin sebebi aşırı terlemeyle oluşan tuz ve su kaybıdır
93 Guneş carpmasında hastanın vucut ısısı hemen duşurulmez, kademeli olarak duşurulur
94 Sıcak vurmasında oda sıcaklığında bol tuzlu icecekler icirilir
95 Donma oncesinde oncelikle uyuma oluşur
96 Donmak uzere olan hastanın uyuması engellenir
97 Vucut sıcaklığı yavaş yavaş yukseltilir Hemen yukseltilmez yoksa kangren olur
98 Hicbir şekilde sert hızlı masaj yapılmaz, alkol icirilmez
99 Hastanın istirahatı sağlanır ve hafif yuzeysel masaj yapılır
100 Trafik kazalarında yaralıların olumune sebep veren etkenler ortadan kaldırılınca haber verilmelidir
101 Haberleşmede iletilecek haber, kısa oz ve anlaşılır olmalıdır
102 Haber verilirken olay yeri, yaralının durumu ve sayısı bildirilmelidir
103 Kimler surucu belgesi alamaz
Aşırı kalp yetmezliği olanlar
Aşırı alkol ve uyuşturucu bağımlıları (Alkol refleks
ve dikkati azaltır)
Ruh dengesi bozuk olanlar, kullandıkları aracın
ustunluğunu kendilerine ait sanırlar
İşitme ozurlu olanlar İşitme cihazı takarsa B sınıfı
ozel ve F sınıfı ehliyeti alırlar H sınıfı ortopedik
sakatlar icin (Bir eli ve ayaklar olmayanlar) verilir
104Paylaşma kavramı suruculukte cok onemlidir
105Canlıların en kucuk yapı taşı hucredir
106Hucreler dokuları dokular organları organlar sistemleri oluşturur
10718 yaşına gelenler organ ve doku bağışlayabilirler
108Cocuklarda en az 2 yaşına gelince doku ve organ alınabilir
109Doku ve organ bağışında dinen ve kanunen uygunluk vardır
110Bobrek, kalp, karaciğer, pankreas, kemik iliği ve gozun kornea tabakasının bağış ve nakli vardır
111En sık nakli yapılan organ BOBREK, bağışı yapılan en cok doku KAN dır
112Hızır acil servis telefon numarası 112 ’ dir