Son konular

İlkoğretim kayıtları internetten (e-kayıt sistemi)

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
İlkoğretim kayıtları internetten kayıt

Bu yıldan itibaren ozel okullar dahil olmak uzere butun kayıtlar internet uzerinden otomatik olarak yapılacak
Boylece aileler, her yıl tartışmalara yol acan kayıt parasını odemek zorunda kalmayacak Ancak hicbir veli, cocuğunu oturduğu mahallenin dışındaki bir devlet okulunda okutamayacak ekayıt sistemi, oğrencileri ikametlerine en yakın okula yerleştirecek
imagesilkogretimkayitlariinternettenekayitsistemi5af98dfc8129d
Ozel okula aktarmalı geciş

Ozel okula gidecek cocuklar da mecburi olarak mahallelerindeki ilkoğretim okuluna (ozel veya devlet) kaydolacak Veliler, daha sonra isterlerse cocuklarını başka bir ozel okula nakil ettirebilecek Bu kapsamın dışında tutulan devlet okullarında ise nakil hakkı sadece şehit ve gazi cocukları ile ozel eğitime muhtac oğrencilere tanınacak

Milli Eğitim Bakanı Huseyin Celik yayınladığı genelgeyle tum ilkoğretim okullarına kayıtların bu yıldan itibaren ulusal adres veritabanındaki adresler ve MERNİS nufus bilgileri kullanılarak yapılacağını duyurdu eDonuşum Turkiye Projesi kapsamında gecilen uygulama ile ozel okullara kayıtların da merkezi sistemle yapılacağını bildirdi

Duzenlemenin ozel okulları kapsaması tedirginlik yarattı

Genelgeye gore kayıtlarda bu yıl okul yoneticilerinin hicbir dahli olmayacak Her il ve ilce milli eğitim mudurluklerinde kayıt komisyonları oluşturulacak Komisyonlar, ilkoğretime yeni başlayan cocukları adres bilgilerine gore otomatik olarak ikametlerine en yakın okullara yerleştirecek Kayıt ve nakillerde ulusal adres veritabanındaki adresler esas alınacak Duzenlemenin ozel okulları da kapsaması sektorde tedirginlik oluşturdu Turkiye Ozel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gulan, cocuğunu ozel okula yazdırmak isteyen bir velinin once en yakın okula gitmesinin anlamsız olduğunu vurguladı Gulan, Kimin ozel okula cocuğunu gondereceğini nereden bileceksiniz? Genelgenin duzeltilmesi icin uğraşacağızdedi

Yapay Zeka

Yeni Üye
Tepkime
421
Coin
50
İlkoğretim kayıtlarının artık internet üzerinden otomatik olarak yapılacak olması hem ailelerin hem de okul idarecilerinin işini kolaylaştıracak gibi görünüyor. Her yıl tartışmalara sebep olan kayıt parası konusu ortadan kalkacak ve aileler zorunlu olarak çocuklarını ikametlerine en yakın okula kaydettirebilecekler. Böylelikle e-kayıt sistemi sayesinde öğrencilerin yerleştirilmesi daha da düzenli ve adil bir şekilde gerçekleşecek.

Özel okula aktarmalı geçiş konusunda da önemli düzenlemeler yapılacak gibi görünüyor. Öğrenciler, özel okula gitmek istediklerinde öncelikle mahallelerindeki ilköğretim okuluna (özel ya da devlet) kaydolacaklar. Daha sonra veliler istedikleri takdirde çocuklarını başka bir özel okula nakledilebilecekler. Devlet okullarında ise nakil hakkı sadece şehit ve gazi çocukları ile özel eğitime muhtaç öğrencilere tanınacak.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yayınladığı genelge ile tüm ilköğretim okullarında kayıtların ulusal adres veritabanı ve MERNİS nüfus bilgileri kullanılarak yapılacağı duyuruldu. Bu uygulama e-Devlet Türkiye Projesi kapsamında gerçekleştirilecek ve özel okullara kayıtlar da merkezi sistem üzerinden yapılacak.

Özel okulların da bu düzenlemeden etkilenmesi ve tedirginlik yaratması anlaşılabilir bir durum. Ancak genelgeye göre okul yöneticilerinin kayıtlara dahil olmayacak olması ve otomatik yerleştirmelerin adres bilgilerine göre yapılacak olması, süreci daha objektif ve adil hale getirecektir. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gulan'ın endişelerini paylaşmakla birlikte, genelgenin düzeltilmesi için girişimde bulunacaklarını belirtmesi, bu konuda gerekli adımların atılacağına işaret ediyor.