Son konular

İmanın Sıhhatinin Şartları

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
İmanın Sıhhatinin Şartları

İmanın Allah katında sahih ve gecerli olması icin şu şartların bulunması gerekir:

1 Devam ve sebat: iman dairesine giren bir kimse, bu imanını olene kadar devam ettirmeli, iman ile Allah'ın huzuruna cıkmaya kesin niyet etmelidir İmanda devam etmeye niyet etmeyip bir muddet sonra kufre donmeyi duşunen bir kimsenin imanı sahih ve gecerli değildir

2 imanda şek şuphe bulunmamalıdır, insan inandığı şeyleri tereddutle karşılamamalı, inanması farz olan esasları kesin olarak kabul etmelidir İnandığı şeylerin varlığını kabul etmek başkadır; onların hakikatim anlamak başkadır Rabbim Allah'dır, O birdir, peygamberim Hz Muhammed'dir (sav), getirdiği İslam dini haktır, emir ve hukumleri gercektir, melekler mevcuttur, ahiret ve hesap vardır dedikten sonra, bunların nasıl ve nice olduklarını tam bilmesek te olur Boyle bir iman gecerlidir

3 İman, Ehli Sunnet ve'lCemaat itikadına uygun olmalıdır Bu iman şekli, bizden istenen imandır Kur'an ve sunnete uymayan inanışlar, ibadetler, hayırlar, Allah katında gecerli değildir Muslumanım dediği halde, yanlış inanışlara saplanan, Kur'an ve sunneti keyfine gore yorumlayıp Allah ve Rasulunun muradı dışında bir yola dalan kimselerin imanı sahih ve makbul değildir

4 iman havf ile recakorku ile umit arasında olmalıdır Mu'min, Allah'ın rahmetini, affını ve cennetini umit eder; gazabından ve azabından da korkar vaziyette olmalıdır Bir kimsenin: Ben bu şalin amellerimle mutlaka cennete girerim!demesi doğru olmadığı gibi; hicbir kafir veya gunahkarın da, Allah'ın rahmetinden umidini kesip Allah beni affetmez demesi doğru değildir Olmeden once kafir imana gelebilir; Allah korusun mu'min bir kimse de imanını kaybedebilir Hukum sona goredir; sonu da ancak Allahu Teala bilir

Bunun icin bir mu'min Allah'ın rahmetini isteyip, cennet ve cemalini ozlemeli; fakat azabından ve cehennemden de korkup onlardan korunmasını istemelidir Umidin korkudan biraz fazla olması ve Allahu Teala hakkında guzel zan beslenmesi gerekir

5 iman, irade ve sevgiyle olmalı, hayattan umidin kesildiği vakte bırakılmamalıdır Can boğaza gelince kula tevbe kapısı kapatılır; o andaki imanın bir faydası olmaz

Cunku olum meleğini goren ve ahiret hallerini seyreden butun kafirler, kufurde yanıldıklarını ve şeytana aldandıklarını anlayacaklardır Bu hallerdeki iman ve tevbenin durumu ayeti kerimede şoyle anlatılmıştır

Rabbinin bazı ayetleri geldiği gun, once inanmamış ya da imanında bir hayır kazanmamış kimseye artık (o andaki) imanı bir fayda sağlamaz( En'am6158)

Kotu işleri yapıp dururken kendisine olum gelince: 'Ben şimdi tevbe ettim' diyen kimsenin tevbesi makbul değildir( Nisa 418)

Allahu Teala, kabul edilecek tevbeyi şoyle anlatmıştır: Allah'ın kabul edeceği tevbe ancak, cahillikle bir kotuluk yapıp da cok gecmeden tevbe edenin tevbesidir334

6 İmanı zedeleyen sozlerden ve haraketlerden sakınmalıdır

İman şaka kabul etmez; iman edilen esaslarla alay edilmez Yalan ve şakadan da olsa, Allah ve RasUlu inkar edilemez, dinin esasları yalanlanamaz; dinin mubarek kıldığı şahıslar, yerler ve değerler karalanamaz

Kur'an ve aklımız bize yeter; Hz Peygamberin hadislerine gerek yoktur, yahut onlar bizi bağlamaz demek de haramdır, sapıklıktır

Dine duşman olan kimselere ozenmek, onların kufur icindeki hayat tarzını guzel gormek, gunahları ovmek, kufur ve isyan icindeki insanları takdir etmek, bu devirde din yaşanmaz, Allah'ın emirleri uygulanmaz demek imanı tehlikeye sokar( Bkz: Kadızade, Amentu Şerhi, 6164 Saadet yay ist 1993)

Dr Dilaver SELVİ