Son konular

İncil hakkında ayetler

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
İncil hakkında ayetler

(Resûlüm!) O, sana Kitab'ı hak ve önceki kitapları onaylama edici olarak tedricen indirmiş; daha önce de, insanlara dürüst yolu göstermek üzere Tevrat ile İncil'i indirmişti Furkan'ı da indirdi Bilinmeli fakat, Allah'ın âyetlerini inkâr edenler için şiddetli bir cefa vardır Allah, suçlunun hakkından gelen mutlak zor sahibidir
Âli İmrân : 3

(, Meryem'e hitaben İsa hakkında sözlerine devam ettiler Allah ona yazmayı, hikmeti, Tevrat'ı, İncil'i öğretecek
Âli İmrân : 48

Ey ehli kitap! İbrahim hakkında niçin çekişirsiniz? Halbuki Tevrat ve İncil, elbette ondan sonradan indirildi Siz hiç düşünmez misiniz?
Âli İmrân : 65

Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üstüne, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nûr bulunmak, önündeki Tevrat'ı onaylamak, sakınanlara bir hidayet ve öğüt edinmek üzere İncil'i verdik
Mâide : 46

İncil'e inananlar, Allah'ın onda indirdiği (hükümler) ile hükmetsinler Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar fâsıklardır
Mâide : 47

Eğer onlar Tevrat'ı, İncil'i ve Rablerinden onlara indirileni (Kur'an'ı) içten içten uygulasalardı, kuşkusuz keza üstlerinden, hem de ayaklarının altından yerlerdi (yeraltı ve yerüstü servetlerinden istifade ederek kolaylık içinde yaşarlardı) Onlardan aşırılığa kaçmayan (iktisatlı, mutedil) bir zümre vardır; lakin çoğunun yaptıkları ne kötüdür!
Mâide : 66

«Ey Kitap ehli! Siz, Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni hakkıyle uygulamadıkça, (doğru) bir şey (yol) üstünde değilsinizdir» de Rabbinden sana indirilen, onlardan çoğunun küfür ve azgınlığını elbette artıracaktır Kâfirler topluluğuna üzülme
Mâide : 68

Allah o zaman şöyle diyecek: «Ey Meryem oğlu İsa! Sana ve annene (verdiğim) nimetimi hatırla! Hani seni mukaddes ruh (Cebrail) ile desteklemiştim; (bu sayede) sen beşikte iken de erişkin çağında da insanlarla konuşuyordun Sana kitabı (okuyup yazmayı), hikmeti, Tevrat ve İncil'i öğretmiştim Benim iznimle çamurdan, kuş biçiminde bir şey yapıyordun da ona üflüyordun, anında benim iznimle o bir kuş oluyordu Tekrar benim iznimle çırılçıplak körü ve alacalıyı iyileştiriyordun Ölüleri benim iznimle (hayata) çıkarıyordun Hani İsrailoğullarını (seni öldürmekten) engellemiştim; kendilerine apaçık deliller (mucizeler) getirdiğin süre içlerinden inkâr edenler, «Bu, anlaşılır biçimde bir sihirden diğer bir şey değildir» demişlerdi
Mâide : 110

Yanlarındaki Tevrat ve İncil'de yazılı buldukları o elçiye, o ümmî Peygamber'e uyanlar (var ya), işte o Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten meneder, onlara pak şeyleri helâl, pis şeyleri haram kılar Ağırlıklarını ve üzerlerindeki zincirleri indirir O Peygamber'e inanıp ona hürmet belirten, ona yardımcı ve onunla birlikte gönderilen nûr'a (Kur'an'a) uyanlar var ya, işte kurtuluşa erenler onlardır
A'râf : 157

Allah müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler, ölürler (Bu), Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da Allah üstüne yargı bir vaaddir Allah'tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır! O halde O'nunla yapmış olduğunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin İşte bu, (gerçekten) büyük kazançtır
Tevbe : 111

Muhammed Allah'ın elçisidir Beraberinde bulunanlar da kâfirlere karşısında çetin, kendi arasında merhametlidirler Onları rükûya varırken, secde ederken görürsün Allah'tan lütuf ve rıza isterler Onların nişanları yüzlerindeki secde izidir Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır İncil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üstüne dikilmiş bir ekine benzerler ama bu, ekicilerin de hoşuna gider Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir Allah onlardan inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük mükâfat vâdetmiştir
Fetih : 29

Sonradan bunların izinden birbirini izleyen peygamberlerimizi gönderdik Meryem oğlu İsa'yı da arkalarından gönderdik, ona İncil'i verdik; ona uyanların kalplerine şefkat ve merhamet vermiştik Uydurdukları ruhbanlığa gelince, onu biz yazmadık Fakat kendileri Allah rızasını için yaptılar Lakin buna da gereği gibi uymadılar Biz de onlardan iman edenlere mükâfatlarını verdik İçlerinden çoğu da yoldan çıkmışlardır
Hadîd : 27 *