Son konular

insulin iğnesi oruçu bozar mı?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Şeker hastalarının uyguladıkları insulin iğnesi orucu bozar mı?
İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına gore değerlendirilebilir Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vucudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaclarla enjeksiyon yapılmaktadır Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve icmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar Ancak gıda veveya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar (DİYK 22 09 2005 tarihli karar) Şeker hastalarının kullandıkları insulin iğnesi bu nitelikte olmadığı icin orucu bozmaz Diğer yandan ehil doktorların, oruc tutmasının sağlık acısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazan’da oruc tutmayabilir Boyle bir kişi, eğer iyileşme ihtimali varsa orucunu daha sonra kaza etmek uzere bırakır; boyle bir ihtimal yoksa Ramazan ayının her gunu icin birer fidye verir İnsuline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruc tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruc tutmayabilirler Tutamadıkları oruclarının sayısınca her gun icin bir fidye verirler

Similar threads

• Soru
İğne yaptırmak orucu bozar mı? Hastaya serum vermek orucu bozar mı? Ramazan ayında kan vermek Orucu bozar mı? Bu sorulara Diyanet şu şekilde acıklama yapmıştır; İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına gore değerlendirilebilir Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vucudun direncini...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Astım hastalarının kullandığı sprey ve astım ilacı orucu bozar mı? Nefes acıcı sprey kullanmak zorunda kalan astım hastası oruc tutmayabilir Daha sonra iyileşince tutamadığı gunleri kaza eder İyileşme umidi kalmamışsa, o takdirde tutamadığı gunler sayısınca fidye verir Bir fidye, Ramazan’da bir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
a) Astım hastalarının kullandığı sprey Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 120 ml gibi cok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır Bunun da onemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır Bundan geriye bir miktarın kalıp tukruk ile mideye ulaştığı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
hastaya serum vermek orucu bozar mı kan vermek orucu bozar mı Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve icmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar Ancak gıda veveya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hukme tabidir
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Fitil kullanmak, lavman yaptırmak orucu bozar mı? Ağrı kesici, ateş duşurucu olarak veya diğer bazı amaclarla makattan; mantar ve bazı kadın hastalıklarının tedavisinde fercten fitil kullanılmaktadır Lavman, tıbbi operasyon oncesi veya kabızlıkta kalın bağırsakta bulunan dışkının, anusten...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
Üst Alt