İp Adresimi Nasıl Öğrenirim Cmd?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
42
Coin
256,938
Sevdiklerinle paylaşmayı unutma !
İp Adresimi Nasıl Öğrenirim Cmd? sorusu sıkça karşılaşılan bir durumdur. İp adresinizi öğrenmek için Cmd komutunu kullanabilirsiniz. İlk olarak, bilgisayarınızda Cmd uygulamasını açın. Ardından, ipconfig komutunu girin ve enter tuşuna basın. Bu komut, bilgisayarınızın ağ bağlantılarını ve ip adresinizi gösterir. IPv4 veya IPv6 olarak adlandırılan ip adresinizi bulabilirsiniz. Bu adımları takip ederek ip adresinizi kolayca öğrenebilirsiniz.
İçindekiler

İp Adresimi Nasıl Öğrenirim Cmd?​

İp adresi, internete bağlı olan cihazların benzersiz tanımlayıcısıdır. İp adresinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Adım: Komut İstemi’ni Açın​

Bilgisayarınızın başlat menüsünden “Cmd” yazarak Komut İstemi’ni açın.

2. Adım: “ipconfig” Komutunu Girin​

Komut İstemi’ne “ipconfig” komutunu girin ve Enter tuşuna basın.

3. Adım: İp Adresinizi Bulun​

Komut İstemi’nde çıkan sonuçlar arasında “IPv4 Address” veya “IPv6 Address” başlıklı bir satır bulunacak. Bu satırda, bilgisayarınızın İp adresi belirtilir. İp adresiniz genellikle “192.168.x.x” veya “10.0.x.x” şeklinde başlar.

4. Adım: İp Adresini Kaydedin​

Bulduğunuz İp adresini kopyalayarak istediğiniz yere yapıştırabilir veya not alabilirsiniz. İnternete bağlı olan diğer cihazlara erişmek veya ağ ayarlarını yapılandırmak için İp adresinizi kullanabilirsiniz.

5. Adım: İp Adresinizi Doğrulayın​

İp adresinizi doğrulamak için farklı bir yöntem kullanabilirsiniz. İnternet tarayıcınızı açın ve arama motoruna “ip adresim” yazın. İlk sonuç genellikle İp adresinizi gösterir.

İp Adresimi Nasıl Gizlerim?​

İnternet üzerindeki gizliliğinizi korumak için İp adresinizi gizleyebilirsiniz. İşte İp adresinizi gizlemenin bazı yöntemleri:

1. VPN Kullanın​

Sanal Özel Ağ (VPN) kullanarak İp adresinizi gizleyebilirsiniz. VPN hizmeti, internet trafiğinizi şifreleyerek İp adresinizi gizler ve farklı bir İp adresi ile bağlantı kurmanızı sağlar.

2. Proxy Sunucusu Kullanın​

Proxy sunucusu kullanarak İp adresinizi gizleyebilirsiniz. Proxy sunucusu, internete erişim sağlamak için aracı bir sunucu olarak çalışır ve İp adresinizi gizler.

3. Tor Tarayıcısı Kullanın​

Tor tarayıcısı, İp adresinizi gizlemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntemdir. Tor ağına bağlanarak internete anonim bir şekilde erişebilirsiniz.

4. İnternet Ayarlarınızı Değiştirin​

İnternet ayarlarınızı değiştirerek İp adresinizi gizleyebilirsiniz. DNS sunucularını değiştirmek veya IPv6’yi devre dışı bırakmak gibi yöntemlerle İp adresinizi koruyabilirsiniz.

İp Adresimi Nasıl Değiştirebilirim?​

İp adresinizi değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Adım: Modeme Bağlanın​

Bilgisayarınızı modeme bağlayarak yönetim arayüzüne erişin. Bunun için internet tarayıcınızı açın ve modeminizin İp adresini yazın. Genellikle “192.168.1.1” veya “192.168.0.1” gibi bir İp adresi kullanılır.

2. Adım: Kullanıcı Adı ve Şifre ile Giriş Yapın​

Modem yönetim arayüzüne giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekebilir. Modeminizin belgelerine veya üretici firmasının web sitesine başvurarak varsayılan kullanıcı adı ve şifreyi bulabilirsiniz.

3. Adım: İp Adresini Değiştirin​

Modem yönetim arayüzünde İp adresini değiştirmek için “LAN Ayarları” veya “Network Ayarları” gibi bir bölüm bulunur. Bu bölümden İp adresinizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

4. Adım: Değişiklikleri Kaydedin​

İp adresinizi değiştirdikten sonra yapmış olduğunuz değişiklikleri kaydedin. Modeminizi yeniden başlatarak yeni İp adresinizin yürürlüğe girmesini sağlayabilirsiniz.

İp Adresimi Nasıl Öğrenirim Cmd?​

1. İp adresinizi öğrenmek için “ipconfig” komutunu kullanabilirsiniz.
2. “ipconfig /all” komutuyla ayrıntılı ip adresi bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.
3. “nslookup” komutuyla ip adresinizi öğrenebilirsiniz.
4. “tracert” komutuyla ip adresinize giden yolu takip edebilirsiniz.
5. İnternet üzerindeki birçok web sitesi, ip adresinizi gösteren “what is my ip” gibi hizmetler sunar.

6. “ipconfig” komutunu kullanarak ip adresinizi öğrenebilirsiniz.
7. “ipconfig /all” komutuyla ayrıntılı ip adresi bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.
8. “nslookup” komutunu kullanarak ip adresinizi öğrenebilirsiniz.
9. “tracert” komutuyla ip adresinize giden yolu takip edebilirsiniz.
10. İnternet üzerindeki birçok web sitesi, ip adresinizi gösteren “what is my ip” gibi hizmetler sunar.