Son konular

İslamiyette Anne Baba Hakkı

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
İslamiyette Anne Baba Hakkı nedir
Ana Baba Hakkı İle İlgili Ayetler

Dunyaya gelmemize vesile olan annebabalarımız, bizler icin hayat ve huzur kaynağıdır Her birimiz gucsuz ve aciz bir konumda iken, Rabbimizin lutfuyla, annebabamızın, sevgi, şefkat, merhamet dolu kucağında hayata başlarız Evlatlarına anlatılamayacak bir zevkle kol kanat gererler Oyle ki onlar, yemez yedirirler; giymez giydirirler; ağlatmaz, ağlarlar Doğruyu, yanlışı, şefkati, merhameti, sevgiyi, fedakarlığı ve daha nice insani erdemleri oncelikle onlardan oğreniriz Bu itibarla annebabalarımız, ilk rehberlerimizdir Onun icindir ki, Kuranı Kerimde Yuce Allah kendisine gonul veren muminlere şoyle seslenir: Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anababaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık cağına ulaşırsa, sakın onlara of bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve guzel soz soyle

Bu ayette, bir muminin, annebabasına, eziyet, kotuluk şoyle dursun onlara iyilikte bulunması, saygılı davranması, onlara şefkat ve merhamet yuklu sozcuklerle guzel bir şekilde hitap etmesi gerektiği bildirilmiştir Zira o gucsuz iken, annebabası ona kol kanat germiş, butun zorluk ve meşakkatlere rağmen ona hep guler yuz gostermiş, guzel soz soylemişlerdir Onun mutluluğu icin nice fedakarlıklara katlanmışlardır Uzulerek ifade edelim ki, gunumuzde, evlatları icin her turlu fedakarlığı yaptığı halde yalnızlığa itilmiş, meşakkatlerin kucağına terk edilmiş, sahipsiz gozu yaşlı annebabalarla sıkca karşılaşıyoruz Goz yaşlarının, terk edilmişliğin, hayata kusmenin meydana getirdiği bu ızdırap tabloları, vicdanları derinden yaralıyor Oysa bu tabloları, huzur ve mutluluk, fedakarlık ve sabır, merhamet ve hoşgoru suslemelidir Bizler onların varlığı ile sıkıntı ve meşakkat değil huzur ve mutluluk duymalıyız Varlıklarını yuk değil nimet olarak algılamalıyız

Ana Baba Hakkı İle İlgili Ayetler

Kuranı Kerimde AnneBaba Nisa Suresi 36:
Anne Baba Hakkı Ile Ilgili Ayeti Celileler
Allah'a ibadet edin ve o'na hicbir şeyi ortak koşmayın Annebabaya akrabaya yetimlere yoksullara yakın komşuya uzak komşuya yakın arkadaşa yolcuya ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima boburlenip duran kimseyi sevmez

Bakara Suresi 83:
Ve bir vakit İsrailoğullarından şoyle soz almıştık: Allah'tan başkasına tapmayacaksınız annebabaya yakınlığı olanlara oksuzlere ve bicarelere de iyilik yapacaksınız İnsanlara guzel soz soyleyin namazı kılın zekatı verinSonra pek azınız mustesna olmak uzere sozunuzden dondunuz hala da donuyorsunuz!

Enam Suresi 151:
De ki: Gelin size Rabbinizin neleri yasakladığını okuyayım! O'na hicbir şeyi ortak koşmayın babanıza annenize iyilikten ayrılmayın yoksulluk yuzunden cocuklarınızı zayi etmeyin; zira sizin de onların da rızkını Biz veririz kotuluklerin acığına da gizlisine de yanaşmayın Allah'ın muhterem kıldığı cana haksız yere kıymayın İşte duydunuz ya O size duşunesiniz diye bunları emretti!

Yusuf Suresi99100:
Ailesi Yusuf'un yanına vardıklarında anne ve babasını kucakladı yanına aldı ve: Buyurun Allah'ın dilemesiyle Mısır'a guvenle girin!dedi Ve anne ve babasını kendi tahtı uzerine oturttu

İsra Suresi23:
Rabbin sadece Kendisine ibadet etmenize ve annebabanıza Allahın sizi gormekte olduğu bilinci icinde mumkun olan en iyi şekilde davranmanıza hukmetti
Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine Of! diyecek olcude bile kotu soz soyleme!
Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gonul alıcı ol!

Lokman Suresi14:
Biz insana annebabasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir Cunku annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır Sutten ayrılması da iki yıl icinde olur Once bana sonra da annebabana şukret diye tavsiyede bulunmuşuzdur Donuş ancak banadır

Ahkaf Suresi15:
Biz o insana annebabasına guzel davranmayı tavsiye ettik Annesi onu zahmetle karnında taşıdı ve zahmetle doğurdu Onun taşınması ile sutten kesilmesi otuz aydır Nihayet olgunluk cağına ulaşıp kırk yaşına girdiği zaman: Ey Rabbim beni oyle yonlendir ki bana ve annemebabama verdiğin nimetine şukredeyim ve hoşnut olacağın iyi bir iş yapayım Soyumdan gelenleri de benim icin iyi kimseler eyle Cunku ben gercekten tevbe ile Sana yuz tuttum ve ben gercek musumanlardanımder

Bakara Suresi 215:
Sana Allah yolunda mallarını neye harcayacaklarını sorarlar De ki: Vereceğiniz nafaka anne baba en yakınlar oksuzler yoksullar ve yolda kalmışlar icindir Hayır olarak daha ne yaparsanız Allah onu muhakkak bilir
Dua:

İbrahim Suresi 41:
Ey Rabbimiz hesabın goruleceği kıyamet gunu beni annemi babamı ve butun muminleri bağışla!

İsra Suresi 24:
İkisine de merhametle tevazu kanatlarını indir Ve şoyle de: Ey Rabbim! Onların beni kucukten terbiye edip yetiştirdikleri gibi sen de kendilerine merhamet et

alıntı