Son konular

İsrailoğulları hakkında ayetler

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
İsrailoğulları hakkında ayetler

Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimetlerimi hatırlayın, bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki, ben de size vâdettiklerimi vereyim Yalnızca benden korkun
Bakara : 40

Bir Zamanlar biz, İsrailoğullarından: Yalnızca Allah'a kulluk edeceksiniz, başlıcababaya, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz diye söz almış ve «İnsanlara hoş laf söyleyin, namazı kılın, zekâtı verin» diye de emretmiştik Sonunda azınız müstesna, yüz çevirerek dönüp gittiniz
Bakara : 83

Süleyman'ın hükümranlığı hakkında onlar, şeytanların uydurup söylediklerine tâbi oldular Halbuki Süleyman sihir yapıp kâfir olmadı Lâkin şeytanlar kâfir oldular Çünkü insanlara sihri ve Babil'de Hârut ile Mârut isimli iki meleğe indirileni öğretiyorlardı Halbuki o iki melek, herkese: Biz ama imtihan için gönderildik, sakın yanlış inanıp da kâfir olmayasınız, demeden hiç kimseye (sihir ilmini) öğretmezlerdi Onlar, o iki melekden, karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı Fakat büyücüler, Allah'ın izni olmadan hiç kimseye hasar veremezler Onlar, kendilerine avantaj vereni yok de zarar vereni öğrenirler Sihri satın alanların (ona inanıp para verenlerin) ahiretten nasibi olmadığını bilmektedirler Karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bunu anlasalardı!
Bakara : 102

Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimetimi ve sizi (bir zamanlar) tümce âleme üstün kılmış olduğumu hatırlayın
Bakara : 122

İsrailoğullarına sor ancak kendilerine nice apaçık mucizeler verdik Kim mucizeler kendisine geldikten sonradan Allah'ın nimetini (âyetlerini) değiştirirse bilsin fakat Allah'ın azabı şiddetlidir
Bakara : 211

Musa'dan sonra, Benî İsrail'den ileri gelen kimseleri görmedin mi? Kendilerine gönderilmiş bir peygambere: «Bize bir hükümdar bayrak direği fakat (onun komutasında) Allah yolunda savaşalım» demişlerdi «Ya size savaş yazılır da savaşmazsanız?» dedi «Yurtlarımızdan çıkarılmış, çocuklarımızdan uzaklaştırılmış olduğumuz halde Allah yolunda neden savaşmayalım?» dediler Kendilerine savaş yazılınca, içlerinden pek azı hariç, geri dönüp kaçtılar Allah zalimleri iyi bilir
Bakara : 246

Tevrat'ın indirilmesinden önce, İsrail'in (Ya'kub'un) kendisine haram kıldıkları haricen, yiyeceğin her türlüsü İsrailoğullarına helâl idi De oysa: Eğer doğru sözlü iseniz, o süre Tevrat'ı getirip onu okuyun
Âli İmrân : 93

Andolsun ama Allah, İsrailoğullarından söz almıştı (Kefil olarak) içlerinden on iki de başkan göndermiştik Allah onlara şöyle demişti: Ben sizinle beraberim Eğer namazı dosdoğru kılar, zekâtı verir, peygamberlerime inanır, onları desteklerseniz ve Allah'a hoş borç verirseniz (ihtiyacı olanlara Allah rızası için dingin borç verirseniz) andolsun ama sizin günahlarınızı örterim ve sizi, zemininden ırmaklar akan cennetlere sokarım Bundan daha sonra sizden kim inkâr yolunu tutarsa içten yoldan sapmış olur
Mâide : 12

İşte bu yüzdendir ama İsrailoğulları'na şöyle yazmıştık: Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (hileli yere) bir cana kıyarsa tüm insanları öldürmüş gibi olur Her kim bir canı kurtarırsa tüm insanları kurtarmış gibi olur Peygamberlerimiz onlara anlaşılır biçimde deliller getirdiler; fakat bundan daha sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırı gitmektedirler
Mâide : 32

Andolsun ki İsrailoğullarının sağlam sözünü aldık ve onlara peygamberler gönderdik Ne vakit bir peygamber onlara nefislerinin istek etmediğini (ilâhî hükümleri) getirdi ise bir kısmını yalanladılar, bir kısmını da öldürdüler
Mâide : 70

Andolsun ama «Allah, şüphesiz Meryem oğlu Mesîh'tir» diyenler kâfir olmuşlardır Halbuki Mesîh «Ey İsrailoğulları! Rabbim ve Rabbiniz olan Allah'a kulluk ediniz Biliniz ki kim Allah'a ortak koşarsa emin Allah ona cenneti haram kılar; bundan böyle onun yeri ateştir ve zalimler için yardımcılar yoktur» demişti
Mâide : 72

Allah o zaman şöyle diyecek: «Ey Meryem oğlu İsa! Sana ve annene (verdiğim) nimetimi hatırla! Hani seni mukaddes ruh (Cebrail) ile desteklemiştim; (bu sayede) sen beşikte iken de yetişkin çağında da insanlarla konuşuyordun Sana kitabı (okuyup yazmayı), hikmeti, Tevrat ve İncil'i öğretmiştim Benim iznimle çamurdan, kuş biçiminde bir şey yapıyordun da ona üflüyordun, hemencecik benim iznimle o bir kuş oluyordu Yeniden benim iznimle çırılçıplak körü ve alacalıyı iyileştiriyordun Ölüleri benim iznimle (hayata) çıkarıyordun Hani İsrailoğullarını (seni öldürmekten) engellemiştim; kendilerine açıkça deliller (mucizeler) getirdiğin vakit içlerinden inkâr edenler, «Bu, açık açık bir sihirden diğer bir şey değildir» demişlerdi
Mâide : 110

Biz, Kitap'ta İsrailoğullarına: Sizler, yeryüzünde iki kez fesat çıkaracaksınız ve azgınlık derecesinde bir kibre kapılacaksınız, diye bildirdik
İsrâ : 4

Andolsun biz, Musa'ya açık açık dokuz âyet verdik Haydi İsrailoğullarına sor Musa onlara geldiğinde Firavun ona, «Ey Musa! dedi, senin büyülenmiş olduğunu sanıyorum!»
İsrâ : 101

Peşinde da İsrailoğullarına: «O topraklarda oturun! Öbür Dünya vâdi tahakkuk edince, hepinizi toplayıp bir araya getireceğiz» dedik
İsrâ : 104

Benî İsrail bilginlerinin onu bilmesi, onlar için bir kanıt yok midir?
Şuarâ : 197

Açık Konuşmak Gerekirse bu Kur'an, İsrailoğullarına, hakkında ihtilâf edegeldikleri şeylerin o kadar çoğunu anlatmaktadır
Neml : 76

Andolsun biz Musa'ya Kitap verdik, (Resûlüm!) sen ona kavuşacağından değişkenlik etme ve onu İsrailoğullarına hidayet rehberi kıldık
Secde : 23

Andolsun ancak biz, İsrailoğullarına Kitap, hüküm ve peygamberlik verdik Onları hoş rızıklarla besledik ve onları dünyalara üstün kıldık
Câsiye : 16

Din konusunda onlara açık deliller verdik Lakin onlar kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki çekememezlik yüzünden ayrılığa düştüler Kuşkusuz Rabbin, ayrılığa düştükleri şeyler hakkında kıyamet günü aralarında hüküm verecektir
Câsiye : 17

De ama: Hiç düşündünüz mü; belki bu, Allah katından ise ve siz onu inkâr etmişseniz, İsrailoğullarından bir tanık de bunun benzerini görüp inandığı halde siz gerçi büyüklük taslamışsanız (adaletsizlik etmiş olmaz mısınız)? Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu içten yola iletmez
Ahkâf : 10 *