Son konular

İstiklal Marşının Her Kıtasının Anlamı Kısa

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
İstiklal Marşının Her Kıtasının Anlamı

Acıklamalı istiklal marşının her kıtasının anlamı kısaca

İstiklal Marşının Her Kıtasının Anlamı Kısa

Korkma, sonmez bu şafaklarda yuzen al sancak;
Sonmeden yurdumun ustunde tuten en son ocak
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak

İstiklal Marşının ilk kıtasında şair Mehmet Akif Ersoy, Turk milletine cesaret vermek ve onda bulunan milli duyguları harekete gecirmek icin şiirine Korkma diye başlıyor Goklerde dalgalanan bayrağımızın hicbir zaman inmeyeceğini, sonsuza dek bu topraklar uzerinde dalgalanacağını belirterek, Turk Devletinin varlığını devam ettireceğine olan yuksek inancını milleti ile paylaşıyorBayrağımızı Turk milletinin varoluş ve bağımsızlık sembolu olarak goruyor Bayrağa millet adına sahip cıkmakla, ay yıldızlı bayrağın dolayısıyla bu vatanın Turk milletine ait olduğunu ve hicbir kuvvetin almaya gucunun yetemeyeceğine dikkat cekiyor

Catma, kurban olayım cehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gul! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dokulen kanlarımız sonra helal
Hakkıdır, Hakka tapan, milletimin istiklal!

İkinci kıtada bayrağa seslenen vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, milletimizin bulunduğu zor şartlardan dolayı ay yıldızlı bayrağımızın kırgın ve kuskun halini dile getiriyor Şair, bayrağımızın ofkeli halini bırakıp goklerde dalgalanmasını, kahraman Turk milletine artık gulmesi gerektiğini soyluyor Bayrağımıza, eğer bu şiddetli ve ofkeli halini bırakmazsa uğruna dokulen şehit kanlarımızın helal olmayacağını soyleyerek, bağımsızlığın Allaha inanan milletimizin hakkı olduğunu ifade ediyor

Ben ezelden beridir hur yaşadım, hur yaşarım
Hangi cılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kukremiş sel gibiyim, bendimi ciğner, aşarım
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım

Burada şair Ben kelimesini Turk milleti adına kullanarak, Turklerin tarih boyunca hur bir millet olarak yaşadığını ve bundan boyle de bağımsız bir şekilde, kimsenin boyunduruğu altına girmeden yaşayacağını ifade ediyor Turk milletinin ozgurluğunu elinden alacak olanların cılgın ve boş bir hayal peşinde koştuğunu soyleyerek, Turk milletinin bağımsızlık uğruna her turlu zorluğu aşabilecek gucte olduğunu, bu uğurda hicbir engeli tanımayacağını belirtiyor

Garbın afakını sarmışsa celik zırhlı duvar,
Benim iman dolu goğsum gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl boyle bir imanı boğar,
Medeniyyet! dediğin tek dişi kalmış canavar?

Batıdan gelen duşman kuvvetlerinin teknolojik olarak ağır silahlarla donanmış olmalarına rağmen, Turk milletinin maneviyatının ust seviyede olduğunun altını cizen Mehmet Akif, imanla dolu bir yureği olan Turk milletinin Avrupanın her turlu gelişmiş silahlarından korkmaması gerektiğini, Turk vatanını ele gecirmek isteyen duşmanların boşuna heveslendiğini, asla imanlı kişilerin yenilmeyeceğini ifade ederek, medeniyet iddiasıyla insanlığa vahşet uygulayanların artık son hamlelerini yaptığını ve imanlı kimseler karşısında mutlaka yenileceğini izah ediyor

Arkadaş! Yurduma alcakları uğratma, sakın
Siper et govdeni, dursun bu hayasızca akın
Doğacaktır sana vadettiği gunler Hakkın
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın

Turk insanına (askerine) hitap ederek başladığı mısrasında, ne pahasına olursa olsun yurdumuza duşmanların girmemesi gerektiğini, gerekirse bu uğurda Turk insanının bedenini siper olarak kullanmasını, yani olmesi gerekiyorsa olmesi gerektiğini soyleyerek; Allahın Kuranı Kerimde Muslumanlara vaat ettiği gunlerin en kısa surede geleceğine olan inancını belirtiyor

Bastığın yerleri toprak diyerek gecme, tanı:
Duşun altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dunyaları alsan da, bu cennet vatanı

Şair Turk askerlerine vatan topraklarının kutsallığını hatırlatarak, toprak ile vatan kelimesinin arasındaki farka dikkati cekiyor Vatan topraklarının sadece bir kara parcası olmadığını, binlerce şehit verilerek kazanıldığını anımsatarak, şehit atalarını aklından cıkarmamasını, ne pahasına olursa olsun bu cennet vatanın duşmana teslim edilmemesi gerektiğini soyluyor

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, butun varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dunyada cuda

Akif, Turk vatanının cennet kadar guzel olduğunu, bu topraklar uğruna canlarını vermiş binlerce şehit bulunduğunu ifade ederek, butun sevdiklerini hatta canını bile seve seve vermeye hazır olduğunu ancak bu milletin var olduğu sure icerisinde bu topraklardan ayrı kalmamasını Allahtan diliyor

Ruhumun senden, İlahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin goğsune namahrem eli
Bu ezanlarki şahadetleri dinin temeli
Ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli

Muslumanların ibadethanelerine duşman elinin değmemesini Allahtan dileyen Mehmet Akif, okunan ezanların dinin temelleri olduğunu belirterek, camilerde okunan ezanların sonsuza kadar susmamasını, vatanın her bir yerinde sonsuza dek duyulmasını istiyor

O zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım,
Her cerihamdan, İlahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruhı mucerred gibi yerden naşım;
O zaman yukselerek arşa değer belki başım

Ezan sesleri vatanın her yerinde inledikce şehit ruhlarının coşku icerisinde secdeye kapanacağını, ezan sesinin mezar taşlarına bile tesir edecek gucte olduğunu, vatan topraklarının duşman elinden tamamen arınmış olduğunda, ruhunun en temiz haliyle yerden goğe yukselerek huzur bulacağını anlatıyor

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dokulen kanlarımın hepsi helal
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hur yaşamış, bayrağımın hurriyet;
Hakkıdır, Hakka tapan, milletimin istiklal!

Bu kıtada şair, zafer gununun heyecanını yaşayarak, ay yıldızlı bayrağımızın artık gururla dalgalanması gerektiğini ifade ederek, Turk milletinin artık yok olmayacağını, tarih boyunca hur yaşamış olan milletimizin yine hur olarak yaşayacağını, bağımsızlığın, Allaha inanan ve guvenen Turk milletinin hakkı olduğunu anlatmıştır