Son konular

İstiklal Marşının Kabul Tarihi

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
İstiklal Marşının Anlamı ve Kabul Tarihi

İstiklal Marşının Kabulu ve Anlamı Hakkında Bilgi

Turk Milletinin zaferini, yuceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en guzel duygularla anlatan İstiklal Marşı, yarışmaya katılan 724 şiir arasından secilerek zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıover tarafından Buyuk Millet Meclisinde okundu Butun milletvekillerince buyuk bir coşku ve heyecan icerisinde, iki defa ayakta dinlenen İstiklal Marşı, 21 Mart 1921 tarihinde Turkiye Buyuk Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edildi Unlu bestecilerimizden Osman Zeki Ungor tarafından bestelendi

Mehmet Akif, İstiklal Marşını Turk Milletinin eseri olarak kabul ettiği icin Safahata koymamış ve Kahraman Ordumuza hediye etmiştir

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma acılmış ve kazanana para odulu verileceği acıklanmıştır Ulkenin her tarafından pek cok şair, duygu ve heyecanlarını anlatan mısralarla bu katıldığı halde, Mehmet Akifin bu yarışmaya katılmadığı goruldu Nedeni sorulduğunda: Milli marş para ile yazılmaz cevabını verdi Arkadaşlarının ısrarları uzerine ve kazanırsa odul verilmemesi şartı ile yarışmaya katıldı ve hepimizin yureğinde yer eden İstiklal Marşını yazdı

Similar threads

• Soru
İstiklal Marşının Hikayesi Kısa Ozeti İstiklal Marşının Hikayesi Kısaca Yazılış Hikayesi 1921 yılında, Şanlı Bayrağımızın ve Kahraman Turk Milletinin simgesi olacak milli bir marş yazılması icin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma acılmış ve kazanana para odulu verileceği...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
İstiklal Marşının Kabulu İstiklal Marşının Kabulu İstiklal Marşı, Turkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Milli marşıdır Marşın sozlerini Mehmet Akif ERSOY yazmış, bestesini Zeki UNGOR yapmıştır 1921 yılında, Şanlı Bayrağımızın ve Kahraman Turk Milletinin simgesi olacak milli bir marş yazılması...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi Kısaca Kısaca İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi 1921 yılında, milli bir marş yazılması icin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma acılmış ve kazanana para odulu verileceği acıklanmıştır Milli mucadele şuurunu istenen idrak seviyesinde ve istenen...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
istiklal marşımızın kabulu, istiklal marşının anlamı 12 MART 1921 İSTİKLAL MARŞININ KABULU 1921 yılında Şanlı Bayrağımızın ve Kahraman Turk Milletinin simgesi olacak milli bir marş yazılması icin Bakanlık tarafından bir yarışma acılmış ve kazanana para odulu verileceği acıklanmıştır Ulkenin...
Cevaplar
0
Görüntüleme
20
  • Soru
İstiklal Marşı ne zaman kabul edildi İstiklal Marşının hikayesi İstiklal Marşının anlamı 1921 yılında, Şanlı Bayrağımızın ve Kahraman Turk Milletinin simgesi olacak milli bir marş yazılması icin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma acılmış ve kazanana para odulu verileceği...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
Üst Alt