Son konular

İstiklal Marşının Manası

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
İstiklal Marşının Manası Kısaca

İstiklal Marşının Kısaca Manası

İstiklal Marşımızın 10 kıtası ve acıklamaları Manası aşağıdaki gibidir

Korkma, sonmez bu şafaklarda yuzen al sancak;
Sonmeden yurdumun ustunde tuten en son ocak
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak

Şair Mehmet Akif Ersoy ilk dizeye Korkmadiye başlıyor Boylece Turk milletine cesaret, tahammul aşılamayı ve onda bulunan duyguları harekete gecirmeyi amaclıyor Bayrağımızı Turk milletinin varoluş ve bağımsızlık sembolu olarak goren şair Turk milletinin en son ferdinin olmeden bu ulkenin asla teslim alınamayacağını anlatıyor Turk Devletinin varlığını devam ettireceğine olan yuksek inancını milleti ile paylaşıyorBayrağımızı Turk milletinin varoluş ve bağımsızlık sembolu olarak goruyor Bayrağa millet adına sahip cıkmakla, ay yıldızlı bayrağın dolayısıyla bu vatanın Turk milletine ait olduğunu ve hicbir kuvvetin almaya gucunun yetemeyeceğine dikkat cekiyor

Catma, kurban olayım cehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gul! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dokulen kanlarımız sonra helal
Hakkıdır, Hakka tapan, milletimin istiklal!

2 kıtada bayrağımızın o zaman kırgın, kuskun, ofkeli halini dile getiriyor ki Turk vatanının bazı parcaları, işgal edilmiştir Bu yuzden bazı bolgelerde bayraklarımız indirilmiş yerine duşman bayrakları asılmıştır Kaş catmak ofke halini ifade eder Kaş ayrıca edebiyatımızda hilale benzetilir Sevgilinin kaşları daima hilal şeklinde gosterilmiştir Bayraktaki hilal de tıpkı nazlı bir sevgilinin kaşı gibi catılmıştır Kahraman Turk milletini uzmektedir Turkun beklediği, ozlediği gulen bir bayraktır

Ben ezelden beridir hur yaşadım, hur yaşarım
Hangi cılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kukremiş sel gibiyim, bendimi ciğner, aşarım
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım

Şair ben diyor(Ancak kast ettiği mana aslında bizdir turk milleti adına konuşmaktadır) Turk milleti ezelden beri hur yaşamıştır, hur yaşayacaktır Turk ulusunun en onemli ozelliği olan hurriyetine bağlılığını vurguluyor Bağımsızlığın milletimizin hakkı olduğunu soyluyor Turk milletini kukremiş bir sele benzetiyor ve onune cıkan herkesi ezip gececeğini soyluyor

Garbın afakını sarmışsa celik zırhlı duvar,
Benim iman dolu goğsum gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl boyle bir imanı boğar,
Medeniyyet! dediğin tek dişi kalmış canavar?

Şairimiz bu kıtada vatanımızı istila etmeye kalkan Avrupalıya meydan okuyor Bağımsızlık icin mucadele veren milletine sesleniyor Ne olmuş! Gelirlerse gelsinler! Bizim inancımız, hicbir kuvvet karşısında sarsılmayacak kadar gucludur Goğsumuzdeki iman, butun saldırıları durduracak kadar, bizi korkusuz yapmaktadır Bu dortlukte medeniyet bir canavara benzetiliyor Ulusun diyerek işgalcileri, medeniyet iddiasında bulunanları vahşi canavara benzetiyor Bu canavarın ulumasından korkmamak gerektiğini dile getiriyor

Arkadaş! Yurduma alcakları uğratma, sakın
Siper et govdeni, dursun bu hayasızca akın
Doğacaktır sana vadettiği gunler Hakkın
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın

Mehmet Akif Ersoy kahraman Turk askerine hitap ediyor Ne pahasına olursa olsun yurdumuza duşmanların girmemesi gerektiğini, gerekirse bu uğurda Turk insanının bedenini siper olarak kullanmasını, yani olmesi gerekiyorsa olmesi gerektiğini soyluyor Şehit govdelerinin meydana getireceği siperler duşmana mani olacaktır Mehmet Akif duşmanın cok kısa bir sure icinde bu hayasızca akına son vereceği Allahın Turk milletine KuranKerimde vaad ettiği zafer gununun yarından bile daha yakın bir zamanda doğacağına inanmaktadır

Bastığın yerleri toprak diyerek gecme, tanı:
Duşun altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dunyaları alsan da, bu cennet vatanı

Şair bağımsızlık icin mucadele veren vatan evlatlarına seslenmeye devam ettiği bu dortlukte vatan topraklarının kutsallığını hatırlatarak, toprak ile vatan kelimesinin arasındaki farka dikkati cekiyor Vatanın kutsallığından bahsediyor Bu topraklar icin binlerce şehit verdiğimizi, bu toprağın alelade bir toprak olmadığını her karışının şehit kanlarıyla sulandığını bu cennet vatanı hicbir şeye değişmemek gerektiğini anlatıyor
Atalarının emanetini dunyayı verseler değiştirmemelidirler Ne olursa olsun vatan topraklarına duşman ayağı bastırılmamalıdır

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, butun varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dunyada cuda

Bu vatan cennet kadar kıymetlidir Şehit olanların ruhu dini inanışımıza gore doğrudan doğruya cennete gider Şehitlerimiz bu vatan toprağında yattığı icin cennetten farksızdır Bir avuc toprağı sıksak şehitler fışkıracak sanırız Canımızdan cok sevdiğimiz insanları varımızı yoğumuzu Allah alsında yalnız yaşadığımız surece bizi vatanımızdan ayrı duşurmesin

Ruhumun senden, İlahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin goğsune namahrem eli
Bu ezanlarki şahadetleri dinin temeli
Ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli

Mehmet Akifin Allahtan tek dileği ibadet yerlerinin goğsune duşman elinin değmemesidir Camilerimizden okunan ezanlar sonsuza kadar turk yurdunun ustunde inlemelidir Cunku bu ezanlar dinimizin temelidir

O zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım,
Her cerihamdan, İlahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruhı mucerred gibi yerden naşım;
O zaman yukselerek arşa değer belki başım

Ezan sesleri yurdumuzun ustunde inledikce şehitlerimizin de ruhları şad olacaktır Ezan sesi sadece yaşayanlara değil, olulere hatta onların mezar taşlarına bile tesir eden yuce bir anlam taşır Şehit atalarımızın her şeyden arınmış ruhları yerden fışkıracak, ezan sesiyle ayağa kalkacak ve dışa yukselecektir

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dokulen kanlarımın hepsi helal
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hur yaşamış, bayrağımın hurriyet;
Hakkıdır, Hakka tapan, milletimin istiklal!

Şairin bayrağa seslendiği bu kıtada bayrak tıpkı kırmızı şafaklar gibi dalgalanması gerektiği anlatılıyor Şanlı bayrağımız dalgalandıkca gokyuzunu şafakla yarış edercesine gokyuzunu kızıl renge boyamaktadır Turk milleti yeniden bağımsızlığına kavuşmuştur Artık onun icin yok olma korkusu kalmamıştır Bayrağımız şehitlerimizin kanlarını hak etmiştir Bağımsızlık Allaha tapan ve doğruluktan ayırmayan Turk milletinin en doğal hakkıdır