Son konular

Katilden nehy

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
4888 Saîd İbnu'lÂs radıyallahu anh hazretleri İbnu Ömer radıyallahu anhüma'dan naklen anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama: Mü'min, haram kana bulaşmadıkça dininde genişlik içindedir

Said İbnu'lÂs der fakat: İbnu Ömer radıyallahu anhüm (Resûlullah'ın sözünden sonra şunu) söylediler: Birey, nefsini bulaştırdığı takdirde, kurtuluşu olmayan fazla önemli amellerden biri, hileli yere haram kan dökmesidir

Buhari, Diyat 1

4889 Muâviye İbnu Ebi Süfyân radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Her günahı Allah'ın mağfiret buyurması muhtemeldir Fakat bilerek mü'mini öldüren ya da kâfir olarak ölen kimse hâriç

Nesâi, Tahrim 1, (7, 81)

4890 Büreyde radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Mü'minin öldürülmesi, Allah katında, dünyanın zevalinden daha büyük (bir hâdise)dir

Nesâi, Tahrim 2, (7, 83)

4891 Ebu'lHakem elBecelî anlatıyor: Ebu Hüreyre ve Ebu Saîd radıyallahu anhümâ'yı dinledim Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini müzâkere ediyorlardı:

Eğer semâ ve talep ehli bir mü'minin kanını (haksız yere dökmede) iştirak etselerdi, Allah her ikisini ansızın cehenneme atardı

Tirmizi, Diyât 8, (1398)

4892 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

İman, ihanetle öldürmeye bağdır, mü'min ihanet suretiyle öldürülmez

Ebu Dâvud, Cihâd 169, (2769)

4893 İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Yeryüzünde hileli yere öldürülen bir insan yoktur ki katilin günahından bir misli Hz Âdem'in ilk oğluna (Kâbil'e) gitmemiş olsun Çünkü o, haksız öldürme yolunu birincil açandır

Buhâri, Diyât 2, Enbiya 1, İ'tisâm 15; Müslim, Kasâme 27, (1677); Tirmizi, İlm 14, (2675); Nesâi, Tahrim 1, (7, 82)

4894 Tekrar İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa: (Kıyamet günü) bir adam bir başkasının elinden tutmuş olarak kazanç ve:

Ey Rabbim! Bu, beni öldürdü!der Aziz ve celil olan Allah da:

Onu niye öldürdün?diye sorar Adam:

İzzet senin için olsun diye öldürdüm!der Rab Teâla:

İzzet benim içindir!buyurur Bir diğer adam da bir başkasının elinden tutmuş olarak gelir ve:

Ey Rabbim! Bu, beni öldürdü!der Azîz ve Celîl olan Allah:

Onu niye öldürdün?diye sorar Adam:

İzzet falancanın olsun diye öldürdüm!der Rab Teâla:

İzzet falancanın değildir!buyurur Adam (öbürünün) günahıyla döner

Nesai, Tahrim 2, (7, 84)

4895 Mikdâd İbnu'lEsved radıyallahu anh'ın anlattığına göre şöyle demiştir:

Ey Allah'ın Resûlü! Ben küffardan bir adama rastlasam ve aramızda mukâtele çıksa O kılıcıyla vurup elimin birini kesip atsa Sonra adam (sıkışıp) bana karşısında bir ağaca sığınsa ve:

Allah için müslüman oldum!dese, bu sözünden daha sonra ben onu öldürebilir miyim?Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

Hayır! Sakın onu öldürmebuyurdu Ben ısrar ettim:

Ama ey Allah'ın Resûlü! O benim bir elimi kesti ve sonra müslüman olduğunu söyledidedim Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

Hayır! Sakın onu öldürme, eğer öldürürsen, o adam, sen onu öldürmezden önceki senin makamındadır ve sen de, onun söylediği kelimeyi söylemezden önceki durumunda olursun!buyurdular

Buhari, Diyât 1, Megazi 11; Müslim, İman 155, (95); Ebu Dâvud, Cihâd 104, (2644)

4896 Hârise İbnu Mudarrıb anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, Furât İbnu Hayyân'ın öldürülmesini emretti Bu adam Ebu Süfyân'ın casusu ve aynı zamanda Ensar'dan bir zâtın halîfi (müttefiki) idi Derken o, ensar'dan müteşekkil bir halkaya uğradı ve: Ben müslümanım!dedi Bunun üstüne:

Ey Allah'ın Resûlü! Furât İbnu Hayyân Ben müslümanımdiyor!denildi Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm da:

Sizden bir kısım erkekler var Kendilerini (dilleriyle itiraf ettikleri) imanlarına havale ediyor(söylediklerini tasdik ediyor)uz İşte onlardan biri de Furât İbnu Hayyân'dır!buyurdular

Ebu Dâvud, Cihad 109, (2652)

KATLİN MÜBAH OLDUĞU YERLER

4897 İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

Allah'tan başka ilah olmadığına ve benim de Allah'ın Resûlü bulunduğuma şehâdet eden kimsenin kanı, üç hal dışarıya helal değildir:

Zina yapan dul

Cana can kısas

Dinden çıkıp cemâtten ayrılan

Buhari, Diyat 6; Müslim, Kasâme 25, (1676); Ebu Dâvud, Hudûd 1, (4352); Tirmizi, Diyat 10, (1402); Nesai, Tahrim 5, (7, 90, 91), Kasâme 5, (8, 13)

4898 Muhârik anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a bir adam gelerek: Ey Allah'ın Resûlü! Bir adam gelip malımı almaya kalkarsa (ne yapayım)?dedi

Ona Allah'ı hatırlat!cevabını verdi Adam her yerde:

Hatırlamazsa! (ne yapayım?)dedi Aleyhissalâtu vesselâm:

Etrafındaki müslümanlardan destek talep et!buyurdu Adam:

Etrafımda hiç müslüman yoksa ne yapayım?dedi

Öyleyse sultandan takviye iste!buyurdu Adam:

Sultan benden uzaksa?dedi Aleyhissalâtu vesselâm:

Bir ahiret şehidi oluncaya ya da malını koruyuncaya değin malın için çaba et!buyurdular

Nesâi, Tahrim 21, (7, 113)

4899 Cündüb radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat: Sihirbaza tatbikedilecek hadd cezası kılıçla vurmaktır

Tirmizi, Hudûd 27, (1460)

4900 Abdurrahman İbnu Sa'd İbnu Zürâre'nin anlattığına tarafından, kendisine, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın zevcelerinden Hz Hafsa radıyallahu anhâ'nın müdebber kıldığı bir câriyesi, kendisine sihir yaptığı için, sihri nedeniyle öldürtmüştür

Muvatta, Ukûl 14, (2, 871) *