Son konular

Kibir ve ucub

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
5180 Ebu Said ve Ebu Hureyre radıyallahu anhümâ anlatıyorlar: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Allah Teâla hazretleri şöyle dedi: Soylu Davranış ridâmdır, izzet de izarımdır Kim bu iki şeyde benimle niza ederse ona azab veririm

Müslim, Birr 136; Ebu Dâvud, Libas 29, (4090)

5181 İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: Kalbinde zerre miktar gurur yer alan kimse katiyen cennete girmeyecektir!buyurmuştu Bir adam: Kişi elbisesinin güzel olmasını, ayakkabısının güzel olmasını sever!dedi Aleyhissalâtu vesselâm da: Allah Teâla hazretleri güzeldir, güzelliği sever! Kibir ise hakkın ibtali, insanların tahkiridirbuyurdular

5182 Bir öteki rivayette: Kalbinde hardal parça başına değin iman yer alan bir kimse cehenneme girmez Kalbinde hardal tanesine dek gurur bulunan kimse de cennete girmez

Müslim, İman 147; Ebu Dâvud, Edeb 29 (4091); Tirmizi, Birr 61, (1999)

5183 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Yakışıklı bir adam Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a gelerek: Ben güzelliği seviyorum Gördüğünüz gibi bana alımlılık de verilmiş Kimsenin beni, kundura bağı bile olsa bu hususta geçmesinden hoşlanmıyorum Ey Allah'ın Resülü! Bu (haram olan) kibre girer mi?diye sordu Aleyhissalâtu vesselâm:

Hayır! buyurdular Ancak kibr, hakkı ibtal, halkı tahkirdir!

Ebu Dâvud, Libas 29, (4092)

5184 Amr İbnu Şu'ayb lahza ebihi lahza ceddihi radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Kıyamet günü, mütekebbirler küçük karıncalar gibi haşrolunurlar Onları her yönden zillet bürümüştür Cehennemde Bûles denen bir hapishâneye sevkedilirler Ateşlerin ateşi onları bürür Cehennem ehlinin irinleri kendilerine meşrubat olarak verilir Bu içeceğe tînetu'lhabâl denir

Tirmizi, Kıyamet 48, (2494)

5185 Selemetu'bnu'IEkvâ' radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak:

Kişi kendisini (halktan büyük görüp) uzaktan tuta tuta cebbarlar arasına kaydedilir de onların başına gelen musibete düçar olur

Tirmizi, Birr 61, (2001)

5186 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resulûllah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Millet, ya cehennem kömüründen başka bir şey olmayan ölmüş ecdadlarıyla övünmekten vazgeçerler, yahut da Allah katında, burnuyla pislik yuvarlayan mayıs böceğinden daha sıradan bir derekeye düşerler Allah Teâlâ hazretleri sizlerden cahiliye kibrini temizledi Artık o, muttaki bir mü'min yahut bedbaht bir,fâcirdir İnsanların tümü Hz Âdem'in evlatlarıdır Adem ise topraktan yaratılmıştır

Ebu Dâvud, Edeb 120, (5116); Tirmizi, Menâkıb (3950, 3951)

5187 İbnu Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama:

Allah, Kıyamet günü, büyüklenerek elbisesini sürüyenin yüzüne bakmayacaktır

Bir diğer rivayette: Elbisesini çalımla sürüyene bakmayacaktırdenmiştir

Buhâri, Libas 1, 2, 5, Fezâilu'lAshab 5, Edeb 55; Müslim, Libas 42, (2085); Muvatta, Libas 11; (2, 914);Tirmizi, Libas 8, (1730); Nesâi, Zinet 102, (8, 206); Ebu Dâvud, Libas 28, (4085)

5188 İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama:

Kim namazda izarını (gömleğini) çalımla yere değecek kadar uzatırsa, Allah onun ne günahını affeder, ne de onu kötü amellere aleyhinde korur

Ebu Dâvud, Salât 83, (637)

5189 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Bir adam, nefsinin hoşuna giden bir takım elbise içinde saçları da üretilmiş olarak sırası gelmişken yürüme sırasında kibre düşmüştü fakat, aniden yere battı Kıyamet kopuncaya dek orada zorlukla batmaya devam edecek

Buhâri, Libâs 5; Müslim, Libâs 49, (2088)

5190 Câbir İbnu Atik radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Kıskançlıktan bir nevi var ama Allah sever; bir kısmı da var ancak Allah onu sevmez Allah'ın sevdiği kıskançlık, kişinin (mehariminden haram kılınmış bir fiil görmesi ile) kararsızlık halinde duyduğu kıskançlıktır Allah'ın sevmediği kıskançlık, belirsizlik olmadan kıskançlık duymasıdır

Aynı şekilde birkısım gurur vardır oysa Allah hoşlanmaz, birkısmı da var, Allah hoşlanır Allah Teâlâ'nın sevdiği gurur, kişinin savaş sırasında ve sadaka verme sırasında nefsine güvenerek duyduğu gururdur Allah'ın buğzedip sevmediği gurur ise, taşkınlık ve övünme esnasında duyduğu gururdur

Ebu Dâvud, Cihâd 114, (2659); Nesâi, Zekât 66, (5, 78)

5191 Cübeyr İbnu Mut'im radıyallahu anh demiştir fakat: Benim hakkımda Sende kibr vardiyorsunuz Ben eşeğe binmiş, (dikişsiz) kumaşı (elbise olarak) sarınmış, keçiyi sağmış birisiyim Bundan Başka Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bana: Bun(lar)ı yapan kimsede hiçbir kibir bulunmazbuyurdular

Tirmizi, Birr 61, (2002) *