Son konular

Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Kilo Almak İcin Ne Yapmalıyım

Genellikle herkesin kilo problemi vardır Fakat bazılarımız kilo vermeye calışırız bazılarımız da kilo alamamktan şikayet ederiz Sizde kilo alamıyormusunuz? Kilo alamamak enerji tuketimin enerji harcamasından az olduğu durumlarda ortaya cıkarBununla birlikte; kişi sigara iciyorsa besinlerin gercek kokusunu ve tadını alamamı ile birlikte gelen iştahsızlık, Bağırsak kurtları (Gaita) testi ile bağırsaklarınızda parazit olup olmadığını oğrenebilirsiniz, hormonal nedenlere bağlı olarak da kilo alınamayabilir, Troit hormonları ve bobrekustu bezleri sebebp olabilir
Fazla kilo nasıl kalp damar hastalıklarına yol acıyorsa, aşırı zayıflık da boylesi bir sonuca, adet duzensizliklerine, kansızlığa vs yol acabilir

imageskiloalmakistiyorumneyapmaliyim5afb3f5e89a19

O nedenle kilo almak icin aşağıdaki onerilere dikkat etmekte yarar vardır:

Direk yemek yemek kilo almanızı sağlamaz Kilo almayı sağlasa bilene bu kilolar genellikle gobekte toplanır buda pek hoş olmaz Bunun olmaması icin gun icinde beslendiğiniz gibi beslenmeye devam edin yalnız bu sefer daha fazla sut urunleri, kurubaklagiller ve et urunlerini eklemeyi unutmayın
Yemeklerden once yuruyuş yapın
Gun icinde yuksek kalorili, enerji verici atıştırıcı şeyler yiyin
Akşamları yemekten sorna tatlı yiyin
Oğun porsiyonlarınızı buyutun eğer fazla yiyemiyorsnaız yuksek kalorili şeyler tercih edin
Egzersiz yapın
Soda yerine taze meyve suyu, cay ve kahve yerine sut gb urunler iciniz (Yemeklerden 30 dakika once veya sonra icecekleri tuketin)
Yatmadan once bir oğun yemek yiyin
Diyetisyeniniz onerirse yemeğe daha cok vakit ayırın
Asla oğun atlanmamalı, gunde 6 oğun beslenilmelidir
Oğunler 3 ana, 3 ara oğun şeklinde olmalıdır Oğun araları 2,5 saat kadar olmalıdır
Yemekler ne cok hızlı ne de cok yavaş bir şekilde yenilmelidir
Ana oğunlerinizde besin ceşitliliğine onem veriniz 4 temel besin grubunu mutlaka bir arada tuketmeye calışınız
Mumkunse sut yoğurt miktarı artırınız
Sute nesquik, şeker, bal veya tercihen pekmez ilave edebilirsiniz
Yoğurda toz şeker veya pudra şekeri ekleyebilirsiniz
Aralarda hamburger yenilmesi de uygun olabilmektedir Ayrıca yağlı tohumlar (fındık, yerfıstığı, badem, ceviz) ve kuru meyveler de kilo almaya yardımcı olurlar
Şekerli limonata ve taze sıkılmış meyve suları da kilo almaya yardımcı olmaktadır
Muhallebi uzerine 1 2 kaşık fındık veya ceviz ici konulması hacim olarak bir artış sağlamazken besin iceriği ve enerji acısından onemli bir artış sağlamaktadır
Ayrıca kabak tatlısı, meyve jolesi, komposto, hoşaf, sutlu tatlılar (dondurma, sutlac, muhallebi, kazandibi, puding), tahin pekmez gibi tatlılar da sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlayacaktır
Makarnanın uzerine sos, peynir, yoğurt, kıyma gibi ilaveler yapılması kilo almaya yardımcı olabilmektedir
Şeker, kolesterol, tansiyon yuksekliği, karaciğer yağlanması veya safra kesenizin alınması gibi bir probleminiz yoksa her gun bir adet haşlanmış yumurtanın beslenmenize eklenmesi faydalı olacaktır
Oğunlerde yağda kızartılmış, cok yağlı yemekler yer almamalıdır
Yiyeceklerinizi haşlama, ızgara yapma, buğulama veya fırında pişirme yontemleri ile hazırlayınız
Mumkunse katı margarinlerden ve tereyağından uzak durulması gerekmektedir Tercihen zeytinyağı, mısırozu yağı, soya yağı, kanola, bitkisel karışım yağlar veya fındık yağı gibi bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır
Zayıflığın bir nedeni de psikolojik olduğu icin ferah, rahat ve temiz bir ortamda yemek yenilmesi gerekmektedir
Tıkanmanıza yol acmaması adına yemekle birlikte cok fazla sıvı alınmamalıdır
Sigarayı iciyorsanız mutlaka bırakmalısınız