Son konular

kırmızı benler tehlikeli mi

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
kırmızı benler tehlikeli mi

Bendediğimiz şey tam olarak nedir?
Halk arasında genellikle cok farklı şeylere bendeniyor Bunların arasında gercek anlamda ben denilen belirtiler, derinin rengini veren melanin maddesini yapan hucrelerden oluşanlar
Benler nasıl oluşurlar ve neden vardırlar?
Oluşum sebebi kesin belli değil Ama esas olarak kişinin kendi yapısı, tamamen kendi genlerindeki ozelliklere bağlı Bir kısmı doğumsal olabiliyor Sonradan ortaya cıkanlarda ozellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani guneşin etkisi cok buyuk
Guneşin benlere etkisi nasıl oluyor?
Guneşi gordukce hem sayıları artıyor ham da yapıları bozulup, dejenere olabiliyorlar Guneş etkisi derken, burada ozellikle ani ve yuksek dozdaki guneş cok onemli Ozellikle yanık yapacak boyutta, kızarma, soyulma vs gibi durumlar, deri kanserine donuşme riski taşıyabiliyorlar
Benlerin tehlikeli olup olmadıklarını gorunuşlerinden anlamamız mumkun mu?
Belli bir olcude anlaşılabilir Bir kere benlerin sayısının cokluğu onemli Koyu renkteki benler, renk duzensizliği, mesela bir benin icinde birden fazla renk varsa bunlar da tehlikeli Ayrıca normalde oval ya da yuvarlar olan benlerin sınırları duzensiz, yani dantel gibi girintili cıkıntılıysa bu da riskli bir durum Benlerin hareketlenmesi de bir o kadar onemli Normal duran bir ben kısa sure icersinde buyumeye ya da hızla renk değiştirmeye başlarsa, dikkatli olmak gerek Bunun yanında benlerin buyukluğu de onemli Yarım santimden itibaren, kayda değer belli bir risk taşıyorlar Benlerin butunune bakarsar ve hepsini birden değerlendirirsek, melanoma (kanser) donuş riski yuzde bir civarındadır Yalnız yarım santimden sorna, yavaş yavaş kademeli olarak tehlike artar
Melanoma nasıl bir kanser turu?
Benlerden cıkan bir kanser tipi, yalnız deri kanserleri değil, butun kanser tiplerinin icinde en hızlı ilerleyen ve en cok olume neden olan kanserlerdendirb Melonomun yuzde otuzbeşi benler uzerinde cıkıyor, diğerleri sağlam gorunen deri uzerinde cıkıyor
Peki, kanser riskini ortadan kaldırmak icin ne yapmalıyız?
Yılda bir gibi belli aralıklarla doktor kontrolune gidilmelib Ozellikle cok sayıda beni olanlar icin gecerli bu Bunun yanında guneşten korunmak cok onemli Guneş cildi bid tetikleyici faktor Bir de benlerin korunmasında, zedelenmemelerine dikkat etmek gerekir Carpma, vurma, surtme gibi
Et benleri de aynı riski taşıyor mu?
Genelde halkımız kabarık olan benlerin daha tehlikeli olduğunu duşunur Oysaki aksine, deriden kabarıklaştıkca tehlike azalır
Bazı insanlarda doğum lekesi gibi buyuk benler vardır Bunlar da risk kapsamına giriyor mu?
Evet Bazılarında 5 cm, 15 cm gibi buyuk benlere rastalayabiliyoruz Bunlarda ciddi oranlarda, ozellikle 20 cm uzerine cıktığı zaman, yuzde onbeşleri bulan melanoma donuş riski bulunuyor
Ben aldırmanın tehlikesi var mı?
Genelde benler cıkarılınca kanser olunduğuna inanılır, ama benin tamamının vucuttan atılmasıyla hicbir şey olmaz Benden ve onun tehlikesinden kurtulmanın en sağlıklı yolu budur Ama ben vucut uzerinde dururken kesilir, koparılır ya da takılıp duşme gibi nedenlerden koparsa, bu tehlikelidir
Ben aldırmak basit bir işlem mi?
Evet Benin cevresine iğneyle lokal anestezi yapılıyor İşlem yarım saat kadar suruyor
Ben aldırdıktan sonra guneşe rahatlıkla cıkılabilir mi?
Ben aldırsan da aldırmasan da guneşe cıkmamak en iyisi Ben aldırmak, tehlikeden kurtulunduğu anlamına gelmiyor, cunku surekli yenileri cıkabiliyor