Son konular

Kısaca Mahalleyi ve köyü kim yönetiyor

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Mahalleyi veya köyü kim yönetir kısaca,

Yerel yönetimler, seçimler sonucunda oluşan yönetimlerdir. Yerel yönetimler, halk tarafından seçilir. Yerel yönetim birimleri mahalle ve köylerde kurulur. Mahalle ve köy aynı statüdedir. Kırsalda köyler, şehirlerde mahalleler bulunmaktadır.

Mahalle ve köy yerel yönetim olarak aynı statüde bulunmaktadır. Mahalle ve köy, muhtar tarafından yönetilmektedir. Muhtarlar yerel seçimler sonucunda yerel yönetimin başına gelen seçilmiş kişilerdir. Muhtarlar, ihtiyar heyeti de oluşturur. İhtiyar heyeti azaları da seçilir ve mahalle ve köy yönetimi teşekkül etmiş olur. Devlet yönetiminde muhtarlık, mahallenin yönetim teşekkülünün başı olarak oldukça önemlidir. Muhtarlar, halkın isteklerine ve şikayetlerine göre hareket etmek zorundadır.

Similar threads

• Soru
Sevdiklerinle paylaşmayı unutma ! Muhtariyet Ne Demek Tdk? Muhtariyet, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir kavramdır. Muhtarlık sistemiyle ilgili bir terimdir. Muhtarlık, yerel yönetim birimlerinde mahalle veya köylerin yönetiminden sorumlu olan kişidir. Muhtariyet, muhtarların sahip...
Cevaplar
0
Görüntüleme
19
  • Soru
Muhtarlar hangi konularda bizlere yardımcı olur kısaca, Muhtarlar, Muhtarlıkta ihtiyar heyeti ile birlikte yönetim söz sahibi olan kişilerdir. Yerel yönetim birimlerinden biri olan muhtarlıkların görevleri ulusal sınırlar içinde anayasal düzenlemelerle belirlenmiştir. Muhtarlar ve ihtiyar...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Köy Nedir Köyü Kim Yönetir-Köyü Kim Yönetiyor? Köy, mahalli idare teşkilatının en küçük yerleşim yeridir. Muhtar ile tüzel kişiliğe sahiptir. 5442 sa yılı İl İdare Kanunu'na göre yapılan idari teşkilatta köyler, bucak ve kasabalara bağlıdır. Köy Kanunu ile merkezi idareyle olan münasebetleri...
Cevaplar
0
Görüntüleme
19
  • Soru
Muhtar kime bağlı? Muhtar, bir mahallenin veya köyün yönetiminden sorumludur. Muhtarlık, yerel yönetimlerin temel halka açık hizmet birimlerinden biridir. Muhtarın görevleri, nüfus kaydı tutmak, evlilik, doğum ve ölüm gibi olayları kaydetmek, sosyal yardımların dağıtımını yapmak ve mahalle...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Muhtariyet nedir? Muhtariyet, yerel yönetimlerde mahallelerin kendi kendini yönetmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Muhtariyet ne demek? Bu sistem, mahallelerin kendi ihtiyaçlarına göre kararlar almasına ve bu kararları uygulamasına imkan sağlar. Mahallenin muhtarının seçilmesiyle oluşan...
Cevaplar
0
Görüntüleme
15
Üst Alt