Kitle İletişim Araclarının Eğitime Katkısı

Kitle İletişim Araclarının Eğitime Katkısı
0
9

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Kitle İletişim Araclarının Eğitime Katkıları
Kitle İletişim Araclarının Eğitime Katkısı Nelerdir

*Kitle iletişim aracları, eğitiminde onemli bir role sahiptir Ozellikle ekonomik kaynakların sınırlılığı nedeniyle, toplumun her kesiminin eğitim sunusundan yararlanması, istenilen olcude olanaklı olamamaktadır Ayrıca, ulaşım, nufus ve coğrafi koşullar da eğitimin yeterli olcude sağlanmasını engelleyen etmenler arasında yer almaktadır

Kitle iletişim araclarının toplumdaki belli başlı gorevleri şu şekilde sıralanabilir

*Habercilik; Dunyada ve ulkedeki gelişmeleri en hızlı ve en doğru bir bicimde topluma aktarmak kitle iletişim araclarının ana gorevleridir Ancak, bunlar, yansız ve gercekci bicimde ulaştırıldığı olcude, eğitici bir nitelik taşıyabilir

*Kamuoyu Oluşturma; Toplumu ilgilendiren konularda, değişik siyasal ve bilimsel goruşlerin serbestce ortaya atılıp tartışılması, demokratik yonetimde onemli bir etken olan kamuoyu oluşturulmasına yol acar Toplumun buyuk bir bolumunu etkileyen gelişmeler karşısında kamuoyu baskısı yaratmak veya ileride olumsuz sonuclar doğuracak konularda kamuoyunun aydınlatılması, toplumda otokontrolu sağlar Bu ise yoneten ve yonetilenlerin birbirlerinin eylem ve işlemlerini daha iyi denetlemesine olanak sağlar

*Siyasal Surece Katılma ve Denetleme; Toplumu belli konularda bilgili kılmak, toplumun o konuda soz sahibi olması demektir Yani, toplumu etkileyen bir gelişme hakkında bilgisi olan bir birey, grup veya topluluğun, o konuyu denetlemesi olcude kolay olabilmektedir

Toplum, yonetimin uygulamaları hakkında ne derecede bilgi sahibi olursa, o derecede uygulamayı denetleme yetkisine sahip olur Bu bir anlamda siyasal veya demokratik katılımı da beraberinde getirir

*Eğitim; Kitle iletişim araclarının, toplumsal sorunların cozumlenmesi, gereksinimlerin karşılaması icin, gerekli olan ve orgun eğitim yoluyla elde edilemeyen veya elde etme olanağı bulunamayan bilgi ve becerinin kazanılmasındaki etkisi buyuktur Ozellikle bireylerin gereksinme duydukları konularda bilgi, beceri ve davranışları kazanması, temel hak ve sorumluluklarını oğrenmesi, kitle iletişim araclarının en onemli gorevlerini oluşturmaktadır

*Ulusal Butunluğun Sağlanması; Yeterli eğitim hizmeti goturulemeyen bolgelerdeki bireylerin, kitle iletişim araclarıyla aydınlatılması, ulusal butunluğun sağlanmasında onemli rol oynamaktadır Ulusal kulturun ve değerlerin geniş kitlelere yaygınlaştırılması ve maledilmesi, kitlesel eğitimle gercekleşir

Kitle İletişim Araclarıyla Yapılan Eğitimin Ozellikleri Nelerdir

Gunumuzde kitle iletişimi yoluyla eğitim yapılması, ulkelerin gelişmişlik duzeylerine bağlı olarak yoğun bicimde kullanılmaktadır Ancak, bu kullanımda, topluluklar arasındaki farklar belirleyicidir Geri kalmış ulkeler, eğitim sorunlarının cozumunde doğrudan bu araclardan yararlanmayı hedef alırken, gelişmiş ulkeler, bu araclardan eğitimde yararlanmayı, geleneksel eğitim yontemlerine yardımcı olmak uzere yeğlemektedirler Daha ust duzeyde eğitim amacı ile bu araclar kullanılmaktadır

Üst Alt