Son konular

Kullanılması Helal Olan Sular

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
Kullanılması Helal Olan Sular
Temiz sular
İslamda Kullanılacak temiz su

(1) Yağmur Suyu Temizdir

(1) Allahu Teala şoyle buyuruyor:

Semadan tertemiz su indirdik

Furkan 48

(2) Allahu Teala şoyle buyuruyor:

Sizi temizlemek icin gokten uzerinize su indirir

Enfal 11

(2) Kar ve Dolu Suları Temizdir

(3) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şoyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda iftitah tekbirini aldığı vakit, okumadan once biraz sukut ederdi

Ben:

−Ya Rasulallah! Babam ve annem sana feda olsun tekbirle kıraat arasındaki sukutunu goruyor musun orada ne diyorsun? dedim

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−Allahumme! Baid Beyni ve Beyne Hatayaye Kema Baadte Beynelmeşriki Velmagrib Allahumme Nakkıni Min Hatayaye, Kema YunakkasSevbulebyadu Mineddenes Allahummeğsilni Min Hatayaye Bisselci Velmai Velbered diyorum buyurdu

Duanın Manası: Ey Allahım! Doğu ve batı arasını uzaklaştırdığın gibi, benim ile gunahlarımın arasını uzaklaştır Ey Allahım! Beyaz elbisenin kirden arındırıldığı gibi, beni kirden arındır Ey Allahım! Gunahlarımı kar, su ve dolu ile yıka

Muslim 598147, Buhari 757, Ebu Avane 19899, Ebu Davud 781, Darimi 1283, İbni Mace 805, İbni Hibban 1775, Beyhaki 2195, Begavi 574

(3) Deniz Suyu Temizdir

(4) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şoyle demiştir:

Bir adam, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)e:

−Ya Rasulallah! Biz deniz yolculuğu yapıyor ve beraberimizde az su taşıyoruz Buna gore deniz suyundan abdest alabilir miyiz? dedi

−Denizin suyu temizdir, olusu de helaldir! buyurdu

Ebu Davud 83, Nesei 59, Malik 12212, Ahmed 2361, İbni Mace 386, Darimi 1186, Darekutni 146, Hakim 1141, Beyhaki 154, İbni Hibban 1243, Albani İrva 1428149

(4) Kaynak Suları Temizdir

(5) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şoyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir kova dolusu zemzem istedi, sonra ondan icti ve abdest aldı

Ahmed 564, Albani İrva 13

(5) Su Yaratılış Bakımından Temizdir Ondan Bir Miktarı Kullanmak Geri Kalan Kısmı Kirletmez!

(6) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şoyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)in eşlerinden bazısının yanına vardığında, onun yıkandığı veya abdest aldığı sudan biraz artmıştı Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) o su ile abdest almak istedi

Eşi:

−Ya Rasulallah! Ben onunla cunuplukten yıkanmıştım, dedi

−Su necis olmaz! buyurdu

İbnulCarud 48, Ebu Davud 68, Nesei 324, Tirmizi 65, İbni Mace 370, Ahmed 1337

(6) Acık Arazideki Su Birikintileri İki Kulleye Ulaştığında Temizdir

(7) Omer bin elHattab (Radiyallahu Anh) şoyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) a sahradaki yırtıcı ve ceşitli hayvanların uğrağı olan su hakkında sorulduğunda:

Su iki kulle miktarı olunca pislik taşımaz! buyurdu

İki Kulle: İki yuz litreye tekabul etmektedir

Ebu Davud 63 Nesei 52, Tirmizi 67, İbni Mace 518, İbni Hibban 1249, İbni Huzeyme 92, Albani İrva 23

(8) Asım bin elMunzir şoyle dedi:

Biz, bizim veya Ubeydullah bin Abdullah ibni Omerin bahcesinde bulunuyorduk Derken namaz vakti geldi Ubeydullah kalktı bahcedeki havuza doğru gitti Onun icinde bir deve derisi vardı Havuzdaki sudan abdest almaya başladı

Biz:

−Havuzun icinde bu deri olduğu halde oradan abdest mi alıyorsun? dedik

Ubeydullah:

−Bana babam Abdullah ibni Omer Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)den rivayet etti

−Su iki kulle olduğu vakit necis olmaz! buyurdu

İbnulCarud 46, Ebu Davud 65, İbni Mace 518, İbni Hibban 1249, İbni Huzeyme 91, Tayalisi 1954

(7) Guneşte Isıtılan Suyun Hukmu

Aişe (Radiyallahu Anha) şoyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yanıma girdi, ben guneşte su ısıtmıştım

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana:

−Ey Humeyra! Boyle yapma! Kuşkusuz bu alaca hastalığına sebep olur! buyurdu

Bu hadis mevzudur! Yani uydurmadır! Bununla amel edilemez!

Bu hadis, Asılsızdır! Darekutni 1382, Beyhaki 16, Albani İrva 18

Not: Yani guneşte ısıtılan suyun kullanılmasında hicbir sakınca yoktur

(8) Durgun Suya Bevl Etmek Yasaktır

(9) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) soyle dedi:

Hic biriniz akmayan durgun suya bevl etmesin, sonra ondan abdest alır buyurmuştur

Nesei 57, Tirmizi 68, Ahmed 2259265,

(9) Durgun Suda Gusletmek Yasaktır

(10) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şoyle dedi:

Biriniz cunup olduğu halde durgun suda sakın yıkanmasın! buyurdu

Ebu Said (Radiyallahu Anh), Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh)a:

−O halde nasıl yapar? Ya Eba Hureyre! dedi

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh):

−O sudan alarak yıkanır dedi

Muslim 28397, Nesei 220, 330, 394, İbni Mace 605

imageskullanilmasihelalolansular5ae8bc64dac15