Son konular

Kuran-ı Kerimde Geçen Melekler İle İlgili Ayetler nelerdir

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Kuranda meleklerle ilgili ayetler,
le ilgili ayetler

Acilen onların: Ona bir define indirilmeli ya da onunla birlikte bir melek gelmeli yok miydi demeleri dolayısıyla göğsün daralıp sana vahyolunanlardan bir kısmını terk mi edeceksin Sen yalnızca bir uyarıcısın Allah herşeye vekildir (1112)

Ben size Allah´ın hazineleri yanımdadır demiyorum, gaybı da bilmiyorum Melek olduğumu söylemiyorum ve gözlerinizin bayağılık gördüklerine, Allah kesin olarak bir hayır vermez de demiyorum Nefislerinde olanı Allah daha iyi bilir Bu durumda (bunun aksini yaparsam) fiilen o süre zalimlerdenim (seslenmek)dir(1131)

(Bayan) Onların düzenlerini işitince, onlara (bir davetçi) gönderdi, oturup dayanacakları yerler hazırladı ve her birinin eline (önlerindeki meyveleri soymaları için) bıçak verdi (Yusuf´a da) Çık, onlara (görün)dedi Bu Nedenle onlar onu (doğaüstü güzellikte) görür görmez (insanüstü bir varlıkmış gibi gözlerinde) büyüttüler, (şaşkınlıklarından) ellerini kestiler ve: Allah´ı tenzih ederiz; bu bir beşer değildir Bu, fakat üstün bir melektirdediler (1231)

Gök gürültüsü O´nu hamd ile, melekler de O´na olan korkularından tesbih ederler O, yıldırımları gönderip bununla dilediğine çarpar; onlar ise Allah hakkında çekişiptartışırlar O, gücü (ve cezası) öyle çetin olandır (1313)

Onlar, Adn cennetlerine girerler Babalarından, eşlerinden ve soylarından ´salih davranışlarda´ bulunanlar da (Adn cennetlerine girer) onlara her bir kapıdan girip (şöyle derler) (1323)

Eğer doğruyu söylüyor isen, bizlere melekleri getirmeli yok miydin (157)

Adalet olmaksızın biz melekleri indirmeyiz O vakit da onlara göz açtırılmaz (158)

Hani Rabbin meleklere demişti: Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan bir beşer yaratacağım(1528)

Böylece meleklerin hepsi, topluca secde etti (1530)

Kullarından dilediklerine, melekleri emrinden olan ruh ile indirir: Benden başka ilah yoktur, şu halde benden korkupsakının, diye uyarın(162)

Ancak melekler, kendi nefislerinin zalimleri olarak onların canlarını aldıklarında, Biz hiçbir kötülük yapmıyordukdiye teslim olurlar Hayır, kuşkusuz Allah, sizin neler yaptığınızı bilendir (1628)

Fakat melekler, güzellikle canlarını aldıklarında: Selam sizederler Yaptıklarınıza karşılık olmak üzere cennete girin(1632)

(Küfre sapanlar) Kendilerine meleklerin gelmesinden ya da Rabbinin emrinin gelmesinden başka bir şey mi gözlüyorlar Onlardan öncekiler de böylece yapmıştı Allah onlara zulmetmedi, ama onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı (1633)

Göklerde ve yerde olan ne varsa, canlılar ve melekler Allah´a secde ederler ve onlar büyüklük taslamazlar (1649)

Rabbiniz size erkekleri seçti de meleklerden dişileri mi (kendine) edindi Fiilen siz büyük bir laf söylemektesiniz (1740)

Hani, meleklere: Adem´e secde edindemiştik Iblis´in dışarıda (tümü) secde etmişlerdi Demişti ki: Bir balçık olarak yarattığın kimseye ben secde eder miyim (1761)

Veya öne sürdüğün gibi, gökyüzünü üstümüze parça parça düşürmeli veya Allah´ı ve melekleri karşımıza (şahid olarak) getirmelisin(1792)

De ki: Eğer yeryüzünde (insan değil de) hoşnutluk bulmuş yürüyen melekler olsaydı, biz de onlara gökten elçi olarak muhakkak melek gönderirdik(1795)

Hani meleklere: Adem´e secde edindemiştik; Iblis´in dışında (diğerleri) secde etmişlerdi O cinlerdendi, böylelikle Rabbinin emrinden dışarı çıkmıştı Bu durumda Beni bırakıp onu ve onun soyunu veliler mi edineceksiniz Ancak onlar sizin düşmanlarınızdır (Bu,) Zalimler için ne değin fena bir (seçim) değiştirmedir (1850)

(Ona gelen melek) İşte böylededi Rabbin dedi oysa: Bu benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım(199)

Hani biz meleklere: Adem´e secde edindemiştik, Iblis´in dışarıda (diğerleri) secde etmişlerdi, o, but diremişti (20116)

Onları, o en büyük nefret hüzne kaptırmaz ve: İşte bu sizin gününüzdür, size va´dedilmiştidiye melekler onları karşılayacaklardır (21103)

Allah, meleklerden elçiler seçer ve insanlardan da Şüphesiz Allah, işitendir, görendir (2275)

Bunun üzerine, kavminden inkâra sapmış önde gelenler dediler ki: Bu, sizin benzeriniz olan bir beşerden başkası değildir Size aleyhinde üstünlük almak istiyor Eğer Allah (öne sürdüklerini) dilemiş olsaydı, belirlenmiş melekler indirirdi Keza biz geçmiş atalarımızdan da bunu işitmiş değiliz(2324)

De oysa: Eğer biliyorsanız (söyleyin) herşeyin melekutu (mal ve yönetimi) kimin elindedir Oysa O, koruyup kolluyorken kendisi korunmuyor(2388)

Dediler ama: Bu elçiye ne oluyor ki, yemek yemekte ve pazarlarda dolaşmaktadır Ona, kendisiyle birlikte uyarıcı olacak bir melek indirilmesi gerekmez miydi (257)

Bize kavuşmayı ummayanlar, dediler fakat: Bize meleklerin indirilmesi ya da Rabbimizi görmemiz gerekmez miydi Andolsun, onlar kendi nefislerinde büyüklüğe kapıldılar ve büyük bir azgınlıkla baş kaldırdılar (2521)

i görecekleri gün, suçlugünahkarlara bir müjde yoktur Ve o gün (melekler onlara) derler ama: (Size sevinçli haber) Yasaktır, yasaklanmış(2522)

Göğün bulutlarla parçalanacağı ve meleklerin bir indirilme ile indirileceği gün; (2525)

De oysa: Size delege kılınan ölüm meleği, hayatınıza son verecek, sonra Rabbinize döndürülmüş olacaksınız(3211)

O´dur fakat, sizi karanlıklardan nura dahil etmemek için size rahmet etmekte; melekleri de (size dua etmektedir) O, mü´minleri çok esirgeyicidir (3343)

Kuşkusuz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin (3356)

O gün, onların hepsini bir arada toplayacak (haşredecek), sonra meleklere diyecek ancak: Size tapanlar bunlar mıydı (3440)

Hamd, gökleri ve yeri yaratan, ikişer, üçer ve dörder kanatlı melekleri elçiler kılan Allah´ındır; O, yaratmada dilediğini arttırır Kuşkusuz Allah, herşeye kuvvet yetirendir (351)

herşeyin melekutu (hükümranlık ve mülkü) elinde yer alan (Allah) ne yücedir Siz O´na döndürüleceksiniz (3683)

Fakat onlar, Mele´i A´la´ya kulak verip dinleyemezler, her yandan kovulup atılırlar; (378)

Yahut onlar, şahidlik etmekteyken biz melekleri dişiler olarak mı yarattık (37150)

Melei Ala (ulu kalabalık) tartışıp dururken, benim hiçbir bilgim yoktur(3869)

Hani Rabbin meleklere: Gerçekten ben, çamurdan bir beşer yaratacağımdemişti (3871)

in hepsi topluca secde etti; (3873)

i de arşın etrafını çevirmişler olarak Rablerini hamd ile tesbih ettiklerini görürsün Aralarında hak ile hüküm verilmiştir ve: Alemlerin Rabbine hamdolsundenilmiştir (3975)

Onlara Sadece Allah´a kulluk edindiye önlerinden ve arkalarından elçiler gelince, dediler ancak: Eğer dileseydi Rabbimiz melekler indirirdi Bundan dolayı biz, sizin kendisiyle gönderildiğiniz şeyi inkâr edicileriz(4114)

Kuşkusuz: Bizim Rabbimiz Allah´tırdeyip sonra doğruca bir güzergah tutturanlar (yok mu); onların üzerine melekler iner (ve der oysa) Korkmayın ve hüzne kapılmayın, size vadolunan cennetle sevinin(4130)

Gökler, neredeyse üstlerinden çatlayıpparçalanacaklar; melekler de Rablerini hamd ile tesbih ederler ve yerde olanlara mağfiret dilerler Haberiniz olsun; doğrusu Allah, bağışlayan ve esirgeyen O´dur (425)

Onlar, ama Rahmanın kulları olan melekleri dişiler kıldılar Kendileri yaratılışlarına şahit mi oldular Onların şahitlikleri yazılacak ve (bundan dolayı) sorumlu tutulacaklar (4319)

Bu durumda (eğer doğruysa), üzerine altından bilezikler atılmalı ya da yakınında yer almış vaziyette onunla birlikte melekler gelmeli yok miydi (4353)

Eğer biz dilemiş olsaydık, kuşkusuz sizden melekler kılardık; yeryüzünde (size) halef (yerinize geçenler) olurlardı (4360)

Öyleyse melekler, yüzlerine ve arkalarına vura vura canlarını aldıkları vakit nasıl olacak (4727)

Onun yakını olan (ve yanından ayrılmayan melek) dedi ki: İşte bu, yanımda hazırlanmış durumda olan şey(5023)

Siz ikiniz (ey melekler), her inatçı nankörü atın cehennemin içine, (5024)

Göklerde nice melekler vardır ancak, onların şefaatleri hiçbir şeyle fayda sağlamaz; oysa Allah´ın dileyip razı olduğu kimseye müsade verdikten daha sonra başka (5326)

Gerçek şu ancak, ahirete iman etmeyenler, melekleri kadınsı isimlerle isimlendiriyorlar (5327)

Eğer sizler (Peygamberin iki eşi) Allah´a tevbe ederseniz (ne hoş); çünkü kalbleriniz çarpıklık gösterdi Değil eğer ona aleyhinde birbirinize destekçi olmaya kalkışırsanız, artık Allah, onun mevlasıdır; Cibril ve mü´minlerin salih olan(lar)ı da Bunların arkasından melekler de onun destekçisidirler (664)

Melek(ler) ise, onun çevresi üzerindedir O gün, Rabbinin arşını onların da üstünde sekiz (melek) taşır (6917)

ve Ruh (Cebrail), ona, süresi elli bin yıl olan bir günde çıkabilmektedir (704)

Biz o ateşin koruyucularını meleklerden başkasını kılmadık Ve onların sayısını inkâr edenler için sadece bir fitne (konusu) yaptık fakat, kendilerine kitap verilenler, emin bir bilgiyle inansın, iman edenlerin de imanları artsın; kendilerine kitap verilenler ve iman edenler (bu nedenle) kuşkuya kapılmasın Kalplerinde bir hastalık olanlar ile kafirler de şöyle desin: Allah, bu örnekle neyi izah etmek istedi İşte Allah, dilediğini böyle şaşırtıpsaptırır, dilediğini böyle hidayete erdirir Rabbinin ordularını kendisinden başka (hiç kimse) bilmez Bu ise, beşer (insan) için yalnızca bir öğüttür (7431)

Ruh ve meleklerin saflar halinde duracakları gün; Rahman´ın kendilerine izin verdikleri dışarıda olanlar konuşmazlar (Konuşacak olan da,) Doğruyu söyleyecektir (7838)

Rabbin(in buyruğu) geldiği ve melekler dizi dizi durduğu zaman; (8922)

ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir meslek için inerler (974) *