Kuran’da Semud Kavminin Deve Kıssası

Kuran’da Semud Kavminin Deve Kıssası
0
31

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Kuran’ı Kerimde Semud Kavminin deve kıssasını bu yüce ayetler ile daha iyi öğrenebilir ve anlayabilirsiniz. Bu ayetler 26. sure olan eş-Şuara suresinin 141 ile 158 ayetleri arasıdır. Bu ayeti kerimler ise şöyledir.

Semud kavmi de Peygamberleri yalanladı. ﴾141﴿
Hani kardeşleri Salih onlara şöyle demişti: “Allah’a karşı gelmekten sakınmaz mısınız?” ﴾142﴿
“Ben size gönderilmiş güvenilir bir peygamberim.” ﴾143﴿
“Öyle ise Allah’a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin!” ﴾144﴿
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.” ﴾145﴿
“Siz buradaki bahçelerde, pınar başlarında, ekinlerde, meyveleri olgunlaşmış hurmalıklarda güven içinde bırakılacak mısınız?” ﴾146-148﴿
“Bir de dağlardan ustalıkla evler yontuyorsunuz.” ﴾149﴿
“Artık Allah’a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin.” ﴾150﴿
“Yeryüzünde ıslaha çalışmayıp fesat çıkaran haddi aşmışların emrine itaat etmeyin.” ﴾151-152﴿
Dediler ki: “Sen ancak büyülenmişlerdensin.” ﴾153﴿
“Sen de ancak bizim gibi bir beşersin. Eğer doğru söyleyenlerden isen haydi bize bir mucize getir.” ﴾154﴿
Salih, şöyle dedi: “İşte bir dişi deve! Onun (belli bir gün) su içme hakkı var, sizin de belli bir gün su içme hakkınız vardır.” ﴾155﴿
“Sakın ona bir kötülük dokundurmayın. Yoksa büyük bir günün azabı sizi yakalar.”﴾156﴿
Derken onu kestiler, fakat pişman oldular. ﴾157﴿
Böylece onları azap yakaladı. Şüphesiz bunda bir ibret vardır. Onların çoğu ise iman etmiş değillerdir. ﴾158)