Lezzetli Karışık Turşu Nasıl Yapılır?

0
19

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Lezzetli karışık turşu nasıl yapılır? Karışık turşu tarifi için taze sebzeler kullanın. Salatalık, havuç, lahana gibi çeşitli sebzeleri doğrayın. Sebzeleri tuzlu su ile bekletin. Ardından üzüm sirkesi, limon suyu, sarımsak ve baharatlar ekleyin. Tüm malzemeleri steril cam kavanoza yerleştirin. Kavanozu serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Karışık turşunuz 3-4 hafta sonra hazır olacak. Turşunun tadını denemeden önce kapakları kontrol edin. Eğer kapaklar şişmiş veya bozulmuşsa turşuyu tüketmeyin. Afiyet olsun!
İçindekiler

Lezzetli Karışık Turşu Nasıl Yapılır?​

Turşu, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Lezzetli karışık turşu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Gerekli Malzemeler​

Bir kavanoz için:
– 1 kilogram çeşitli sebzeler (havuç, salatalık, lahana, karnabahar, biber gibi)
– 2 yemek kaşığı tuz
– 2 yemek kaşığı şeker
– 2 su bardağı sirke
– 4 su bardağı su
– 2 diş sarımsak
– 1 tatlı kaşığı hardal tohumu
– 1 tatlı kaşığı kara hardal tohumu
– 1 tatlı kaşığı kimyon
– 1 tatlı kaşığı karabiber
– 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
– 1 tatlı kaşığı rezene tohumu

Adım 1: Sebzeleri Hazırlama​

Sebzeleri yıkayın ve temizleyin. Havuçları halka şeklinde dilimleyin, salatalıkları uzunlamasına dilimleyin, lahanayı ince şeritler halinde doğrayın, karnabaharı çiçeklere ayırın ve biberleri dilimleyin.

Adım 2: Turşu Suyunu Hazırlama​

Bir tencerede suyu kaynatın. Kaynar suya tuz, şeker, sirke, sarımsak, hardal tohumları, kimyon, karabiber, kırmızı biber ve rezene tohumunu ekleyin. Karışımı bir süre kaynatın ve ardından ocaktan alın.

Adım 3: Turşu Kavanozunu Hazırlama​

Bir kavanozu kaynar suyla iyice yıkayın ve sterilize edin. Kavanozun içine hazırladığınız sebzeleri yerleştirin. Sebzeleri sıkı bir şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

Adım 4: Turşu Suyunu Kavanoza Eklemek​

Kaynar suya eklediğiniz turşu suyunu kavanoza dökün. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın.

Adım 5: Turşunun Fermente Olması​

Kavanozu güneş ışığı almayan bir yerde, oda sıcaklığında 2-3 gün bekletin. Bu süre zarfında turşunuz fermente olacak ve lezzet kazanacaktır.

Adım 6: Turşuyu Saklama​

Fermente olan turşunuzu buzdolabında saklayabilirsiniz. Soğuk ortamda turşunun lezzeti daha da iyileşecektir. Turşunuz hazır, afiyet olsun!
Bu tarifle, lezzetli karışık turşunuzu kolayca yapabilirsiniz. İsterseniz malzemeleri ve baharatları isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Turşunuzun lezzeti zamanla daha da artacak ve yemeklerinizin yanında harika bir garnitür olacaktır. Denemenizi tavsiye ederiz!

Lezzetli Karışık Turşu Nasıl Yapılır?​

Malzemeler: Salatalık, lahana, havuç, kırmızı biber, sarımsak, sirke, tuz.
Hazırlık: Sebzeleri doğrayın, turşu suyunu kaynatın, kavanoza doldurun.
Bekleme Süresi: Turşunun lezzetlenmesi için en az 1 hafta bekletin.
Saklama Koşulları: Serin ve kuru bir yerde saklayın.
Afiyet Olsun!

Lezzetli Karışık Turşu yapmak için öncelikle tüm malzemeleri hazırlayın.
Sebzeleri doğrayarak kavanoza yerleştirin.
Turşu suyunu kaynatıp, kavanoza dökün.
Bekleme süresi boyunca turşuyu güneş görmeyen bir yerde saklayın.
Turşunun lezzetlenmesi için en az 1 hafta bekleyin.

Üst Alt