Maarif Kongresinin toplanmasının onemi nedir

0
15

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937

Maarif Kongresi
1921 yılının Turkiye eğitimindeki en onemli hareket 15 Temmuz 1921 tarihinde Muallime ve Muallimler Birliğinin toplandığı Maarif Kongresi dir

1921 yılının Turkiye eğitimindeki en onemli hareket 15 Temmuz 1921 tarihinde Muallime ve Muallimler Birliğinin toplandığı Maarif Kongresi dir 180′e yakın uyenin katıldığı bu Kongrenin acış konuşmasında Kemal Paşa şoyle diyordu:

Şimdiye kadar takip olunan tahsil ve terbiye usullerinin, tarihi tedenniyatımızda en muhim bir amil olduğu kanaatindeyim Milli bir terbiye programından bahsederken eski devrin butun hurafelerinden sıyrılmış, Şarktan ve Garbtan gelen ecnebi tesirlerden uzak ve seciyei milliyemizle mutenasip bir kultur kastediyorum Dehayı milliyemizin inkişafı ancak boyle bir kultur ile kabildir

Yaratacağımız kultur, heraisi milliye zemini ile, o zemin ise milletin seciyesi ile mutenasip olmalıdır Cocuklarımızı ve genclerimizi yetiştirirken, birliğimize taarruz eden her kuvvete karşı mudafaa kabiliyetiyle mucehhez bir nesil yetiştirmeye muhtac olduğumuzu unutmayalım Yeni neslin ruhuna bu kabiliyeti terk etmek lazımdır Mustakil ve mevcut kalmak isteyen milletlerin felsefesi, en bariz şekilde bu evsafı kemali şiddetle talep etmektedir Milli gaye hakkındaki umumi noktai nazarımı soylerken, yeni neslin techiz edileceği evsaf arasında kuvvetli bir aşkı fazilet ve kuvvetli bir fikri intizam ve inzibattan da bahs etmek lazımdır Eskiden cizilmiş alelade yollar uzerinde yurumek değil, belki yukarıdan beri evsaf ve şeraitini arzettiğim milli hars yolunda rehber olmak gibi mukaddes bir vazife bekliyoruz

Genellikle ilk ve ortaoğretim kademelerinin hedefi ve programı hakkında tartışmaların yapıldığı bu Kongrede M Kemal, bugun eğitim icin harcanan cabaların, gelecekteki eğitimin temellerinin atmaya yetmeyeceğini; gerekli vasıtalara sahip olununcaya kadar gececek olan devrede itina ile cizilmiş bir eğitim programı uygulanıp, eğitim orgutunun en verimli şekilde calıştırılacağını belirtiyordu

Kongrenin daha sonraki gunlerinde oğretimin sadeleştirilmesi uygulamalı hale getirilmesi ve yorelere gore ceşitlendirilmesi isteniyordu Kongrede bir konuşma yapan Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey ise, bu doğrultuda şoyle konuşuyordu:

Maarif siyasetimiz, milletin kitlei esasiyesini teşkil eden ciftci ve işci sınıfının her şeyden evvel nazarı dikkat onunde tutulmasına ve yeni istikametin bu umdeye dayanmasına bağlıdır Anadolu gene bir sanat merkezi olacaktır Halkın gecimini yukseltecek ve ıslah edecek nazari ve ameli bilgiyi vermek hedeftir

Üst Alt