Son konular

Mehrin miktarı

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
3426 Sehl İbnu Sa'd radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a bir bayan gelerek:

Ey Allah'ın Resülü, dedi Sana nefsimi bağışlamaya geldim''

Aleyhissalâtu vesselâm kadına şöyle bir nazar edip sonradan tepeden tırnağa gözden geçirdi, dahası sâbit baktı ve sonunda (hiçbir şey söylemeden) başını yere eğdi

Bayan, Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın, hakkında hiç bir hükme varmadığını görünce oturdu Derken bir adam doğrulup:

Ey Allah'ın Resülü! Sizin ona ihtiyacınız yoksa onu bana nikahlayın!'' dedi Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:

Yanına (buna mehir olarak verecek) bir şeyler var mı?'' diye sordu Adam:

Vallahi yok Ey Allah'ın Resülü!'' deyince:

Ailene git, bir şeyler bulabilecek misin bir bak!'' dedi Adam gitti ve

eksik daha sonra geri geldi:

Hayır, vallahi ey Allah'ın Resulü hiç bir şey bulamadım!'' dedi Resûlullah her tarafta:

İyi bak, demirden bir yüzük de mi yok!'' buyurdu Adam bitmiş gidip

yine geri geldi ve:

Hayır! Vallahi ya Resülullah, demirden bir yüzük bile yok! Ama işte şu izârım var, yarısı onun olsun'' dedi Sehl der ama: Adamın ridası yoktu''

Aleyhissalâtu vesselâm:

İzarın ne işe yarar? Onu sen giyecek olsan onun üstünde bir şey olmayacak, ola ki o giyecek olsa senin üzerinde bir şey kalmayacak!'' buyurdular Bunun üzerine adam oturdu Epey bir müddet oturduktan daha sonra, kalktı

Resulullah aleyhissalâtu vesselâm onun döndüğünü görünce, geri çağırılmasını söyledi Adamı çağırdılar

Kur'ân'dan ne biliyorsun (hangi süreler ezberinde?)diye sordu Adam:

Şu şu süreleri biliyorum!'' diye bildiklerini saydı

Yani sen bunları ezberden okuyor musun?diye her tarafta sordu Adam:

Evet! '' deyince, Resülullah aleyhissalâtu vesselâm:

Haydi git, ben kadını sana temlik ettim'' buyurdu''

Bir rivâyette: Kur'an'dan bildiklerin(i öğretmen) mukabilinde onu sana nikâhladımbuyurdu

Buhari, Nikâh 6, 32, 35, 37, 40, 44, 50, 51, Vekâle 9, Fedâilu'lKur 'ân 21, 22, Libas 49; Müslim, Nikâh 76, (1425); Muvatta, Nikâh 8, (2, 526); Ebu Dâvud, Nikâ 1, (2111); Tirmizi, Nikâh 22, (1114); Nesâi, Nikâh 62, (6, 113)

3427 Ebu Dâvud da kaydedilen bir Ebu Hüreyre rivâyetinde: Kalk buna yirmi ayet öğret, o senin hanımındırdenmiştir

3428 Tekrar Ebu Davud'un Câbir'den yaptığı bir diğer rivâyette: Resulallah: Kim mehir olarak bir avuç kavud veya hurma verirse kadını kendine helâl kılmış olurbuyurmuştur

3429 Abdullah İbnu Âmir babasından naklediyor: Beni Fezre'den bir bayan bir çift ayakkabı mehir mukabilinde evlendi Resülullah aleyhissalâtu vesselâm: Nefsin ve malın için bir çift ayakkabıya razı mısın?diye sordu Bayan: Evet!dedi Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, bu evliliğe müsaade etti''

Ebu Davud, Nikâ 0 31, (2110, 2112); Tirmizi, Nikâh 21, (1113)

3430 Hz Enes radıyallahu anh buyurdular ki: Ebu Talha, Ümmü Süleym radıyallahu anh'la evlendi Aralarındaki mehir müslüman olmaktı Ümmü Süleym, Ebu Talha'dan önce müslüman olmuştu Ebu Talha, Ümmü Süleym'i istetince, Ümmü Süleym: Ben müslüman oldum, sen de müslüman olursan evlenirim'' dedi Bunun üzerine o da müslüman oldu Ümmü Süleym'in mehir olarak istediği şey müslüman olması idi''

Nesâi, Nikâh 63, (2, 114)

3431 Ebu'lAcfâ esSülemi anlatıyor: Birgün, Hz Ömer radıyallahu anh, cuma hutbesi verdi ve hutbede şöyle söyledi: Sakın, kadınların mehirlerini artırmayın, zira bu, eğer dünya için bir itibar, âhiret için de bir takva olsaydı buna en çok Resulullah lâyık idi Halbuki O, kadınlarından ya da kızlarından hiç birine oniki okiyyeden artı mehir takdir etmemiştir''

Ebu Dâvud, Nikâh 29, (2106); Tirmizi, Nikâh 22, (1114); Nesâi, Nikâh 66, (6,117,118); İbnu Mâce, Nikâh 17, (1887)

3432 Hz Aişe radıyallahu anhâ 'ya: Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'ın hanımlarına verdiği mehir ne idi?'' diye sorulmuştu şu cevabı verdi:

Oniki okiyye ve bir neşş idi Neşş nedir biliyor musunuz? Yarım okiyyedir Bunun tamamı beşyüz dirhem eder

Müslim, Nikâh 78 (1426); Ebu Davud, Nikâh 29, (2105); Nesâi, Düğün 66, (6, 116, 117)

3433 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtü vesselam, Safiyye radıyallahu anhâ'yı şad etti ve onun azadlığını mehri yaptı''

Buhâri, Nikâh 68, Sihir 108, Cihad 74; Müslim, Nikâh 78, (1365); Ebü Davud, Nikâh 6, (2054); Tirmizi, Nikâh 23, (1115); Nesâi, Nikâh 64, (6, 114)

3434 Tekrar Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Abdurrahman İbnu Avf radıyallahu anh Medine'ye gelince Resulullah aleyhissalâtu vesselâm onu Sa'd İbnu Rebi elEnsâri ile kardeşledi elEnsari (varlıklı birisiydi ve) iki hanımı vardı Abdurrahman'a malını ve ehlini sanki yarıya paylaşmayı öneri etti Abdurrahmân:

AIlah malını ve ehlini sana mubarek kılsın Bana pazarı göster kafi!'' dedi Pazara geldiler O gün keş ve yağ alıp satmaktan bir miktar kazanç elde etti Bir müddet sonra, Resulullah aleyhissalâtu vesselâm, onunla karşılaşınca, üstünde sürünme maddesinin izlerini gürdü ve:

Hayırdır! Neler oldu Ey Abdurrahman?diye sordu

Ensari bir kadınla evlendim!dedi Resulullah:

İyi de kadına mehir olarak ne verdin?buyurdu Abdurrahman:

Bir nevat (beş dirhem) altın!deyince Aleyhissalatu vesselam:

diğer taraftan gösteri ver, bir tek koyunla da olsa!ferman etti

Buhari, Nikah 7, 49, 54, 56, 68, Büyü 1, Kefalet 2, Edeb 67, Da'avat 53, Menakıbu'lEnsar 3, 50; Müslim, Nikah 79, (1427); Muvatta, Nikah 47, (2, 545); Tirmizi, Nikah 10, (1094), Birr 22, (1934); Ebu Davud, Düğün 30, (2109); Nesai, Nikah 67, (6, 119, 120)

Bir rivayette altınkelimesinden sonra Allah sana kutsal kılsınziyadesi vardır

3435 Ümmü Habibe radıyallahu anha'nın anlattığına göre, Ubeydullah İbnu Cahş'ın nikahı aşağıda idi Ubeydullah Habeşistan'da vefat etti Necaşi rahimehullah, onu Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a nikahladı Ve Resulullah'a değer, Ümmü Habibe'ye dörtbin dirhem mehir verdi Daha Sonra onu, Aleyhissalatu vesselam'a Şürahbil İbnu Hasene ile birlikte gönderdi ve (mehir miktarını) Resulullah'a mektupla bildirdi Resulullah tıpkı kabul etti

Ebu Davud, Düğün 29, (2107 2108)

MEHRİN AHKÂMI

3436 Ukbe İbnu Amir radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm bir adama:

Sana falan kadını nikâhlasam razı mısın?'' diye sordu Adam, Evet! '' deyince, bu sefer o kadına sordu: Seni falan erkekle nikâhlasam razı olur musun?

Bayan, Evet!deyince bunları birbirlerine nikâhladı Erkek, kadınla gerdeğe girdi, lakin kadın için bir mehir belirlemedi, herhangi bir şey de vermedi Bu erkek, Hudeybiye gazvesine katılanlardan biriydi, Hayber'de onun da hissesi vardı Adam öleceği vakit:

Resülullah falan kadını bana nikâhladı lakin ben ona bir mehir belirlemedim, peşin olarak da bir şey vermiş değilim Hemen sizleri şâhid kılıyorum, kadına mehir olarak Hayber'deki hissemi veriyorum!'' dedi Kadın onu aldı ve erkeğin vefatından sonra yüzbin (dirhem)e sattı

3437 Râvilerden biri, bu hadisin baş kısmına şu ilâvede bulundu: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama: Nikâhların en hayırlısı en kolayıdır

Ebu Dâvud, Nikâ 2, (2117)

3438 İbnu Mes'ud radıyallahu anh'ın anlattığına tarafından ona, kocası ölen bir kadından soruldu, kocası ona mehir tesbit etmemiş, hemen şimdi kendisiyle gerdek de yapmamış Kadına şu cevabı verdi:

Kadın mehrin tamamını alır (ne yetkisiz, ne fazla ) iddet bekler ve miras'a da iştirak eder

Ma'kıl İbnu Sinân söz alarak dedi oysa: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ı işittim, Berva' Bintu Vâşık için bunun misli bir hüküm vermiştiBu açıklamaya İbnu Mes'ud sevindi

Ebu Dâvud, Nikâ 2, (2114); Tirmizi, Nikâh 44, (1145); İbnu Mâce, Nikâh 18, (1891); Nsâi, Nikâh 68, (6, 121)

3439 Nâfi anlatıyor: Ubeydullah İbnu Ömer'in bir kızı vardı Annesi de Bintu Zeyd İbni'lHattâb idi Bu kız, Abdullah İbnu Ömer'in bir oğlunun nikahı altında idi Erkek Çocuk, Zeyd İbul'Hattâb'ın kızıyla gerdek yapmadan vefat etti, bundan başka az önce mehir de tesbit etmemişti Kızın annesi, Abdullah 'a gelerek kızın mehrini taleb etti İbnu Ömer radıyallahu anh kadına: Kızınıza mehir yoktur Eğer mehir olsaydı onu asla tutmaz verirdim, huysuz halde kıza zulmetmiş olurum'' dedi Kadın onun hükmünü kabül etmek istemedi Aralarında, Zeyd İbnu Değişmez radıyallahu anh'ı hakem yaptılar O, kızın mehir hakkının bulunmadığına, fakat mirasa iştirak hakkı olduğuna hükmetti

Muvatta, Nikâh 10, (2, 527)

3440 İbnu Ömer radıyallahu anhüm demiştir ki: Boşanan her kadının bir istifâde (tazminat) hakkı vardır Bu tazminattan, kendisine mehir devir edildiği halde, temas vaki olmadan boşanan hâriçtir Böyle bir kadın, kendisi için tesbit edilen mehrin yarısını alır

Muvatta, Talâk 45, (2, )

3441 İbnu'lMüseyyeb anlatıyor: Hz Ömer radıyallahu anh: Nikâhda perdeler indirildi mi mehir vacib olur '' diye hükmetti''

Muvatta, Nikâh 12 (2, 5285)

3442 İbnu Abbâs radıyallahu anhümâ anlatıyor: Hz Ali, Fatıma radıyallahu anhümâ'yı nikâhlayınca, anında gerdek yerine getirmek istedi Resülullah aleyhissalâtu vesselâm ise, mehir olarak bir şeyler verinceye dek buna mâni oldu Hz Ali radıyallahu anh: Benim verecek bir şeyim değil!demişti Aleyhissalâtu vesselâm:

Ona zırhını ver!buyurdu Hz Ali radıyallahu anh (bu maksadla) zırhını verdi, sonra da gerdek yaptı

Ebu Dâvud, Nikâ 6, (2125, 2126); Nesâi, Nikâh 76, (6, 129)

3443 Hz Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm, bana, kocası kadına bir şey vermezden önce kadını kocasına göndermemi emretti

Ebu Dâvud, Nikâ 6, (2128)

3444 Ukbe İbnu Âmir radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa: Yerine getirilmeye en ziyade lâyık olan şart, ferçleri helal kılmak üzere kabul ettiğiniz şartlardır

Buhari, Nikâh 52, Şurüt 6; Müslim, Nikâh 63, (1418); Ebu Dâvud, Nikâh 63, (2139); Tirmizi, Nikâ 1, (1127) ; Nesâi, Nikâh 42, (6, 92, 93) *