Son konular

Meslek Secimi Nedir, Neden Önemlidir?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Meslek Secimi Nedir, Neden Onemlidir?,
Meslek secerken nelere dikkat etmeliyiz,

İnsan hayatının en onemli donum noktalarından birisi olan meslek secimi insanın yaşam biciminin de secilmesi demektir

Bireyin gelecekteki yaşam tarzının belirlenmesinde donum noktası olan mesleki tercihini yaparken doğru ve isabetli karar vermesi gerekmektedir Calışmanın tum hayatımızdaki yerini goz onune aldığımızda calışma hayatımızın kalitesinin ve calışma adına yaptığımız faaliyetlerin bireysel mutluluğumuza doğrudan etkisi vardır Dolayısıyla calışma hayatında ve ozel hayatımızda mutlu olmanın, iyi bir kariyer elde etmenin ilk adımı da kişiliğimize uygun meslek seciminden gecer

Mevcut durumu incelediğimizde kendine uygun meslek secmiş olan bireylerin toplumda işlerini severek yaptığını, mesleğinde ilerlediğini boylece hem coşkulu hem mutlu hem de verimli olarak yaşamlarını surdurmekte olduğunu gormekteyiz

Buna karşılık sectikleri meslek, yetenek ve ilgilerine uymayan kimselerin calışmaya karşı isteksiz, işe devamsız, verimi duşuk yeniliklere direnen ve her zaman mesleklerini değiştirme gayreti icinde olduklarını gormekteyiz Bu da hem calışan, hem de işveren tarafından calışma hayatında istenmeyen bir durumdur Bunun icin meslek secmek hayat bicimini secmek demektir Oyleyse gercekci ve doğru secim yapmak zorundasınız

* Ben neler yapabilirim? (Bireyin yeteneklerinin belirlenmesi)
* Ben neleri yapmaktan hoşlanırım? (İlgi alanlarının belirlenmesi)
* Karakterim nasıl? (Kişilik ozelliklerinin belirlenmesi )
* Ben ne istiyorum? (İş değerlerinin belirlenmesi)
* İlgi duyulan mesleklerin incelenmesi
o Meslek mensuplarının yaptığı temel faaliyetler,
o Calışma ortamı,
o Calışma koşulları,
o Calışanlarda aranılan nitelikler,
o Mesleğe hazırlanma,
o İlk işe giriş,
o Meslekte ilerleme,
o Kazanc,
o İş bulma olanağı ve mesleğin geleceği,
o Mesleğin gerektirdiği nitelikler vb

Birey kendi ozellikleri ile mesleğin ozelliklerini eşleştirerek kararını oluşturabilir Uzerinde durulacak temel nokta Bireyin kendini olmak istediği gibi değil olduğu gibiobjektif olarak tanıması ve ilgi duyduğu mesleği de olumlu, olumsuz ozellikleriyle tanımasıdır Ben ne kadar cok kazanabilirim?yerine Ben hangi işi en iyi şekilde yapabilirim?, Hangi ortamlarda ve koşullarda calışmaktan mutlu olurum?sorusuna cevap vermesi ve hayattaki mutluluğu yakalamak icin ilk adımı doğru atması onemlidir

MBA Danışmanlık, konusunda uzman Rehber Psikologların hazırladığı testlerle, bunun yanında; kişilerle yuz yuze goruşerek kişinin hangi mesleğe uygun olduğunu belirlemede ilkoğretim son sınıf ve lise son sınıf oğrencilerine veya isteyen herkese danışmanlık yapmaktadır

Bir mesleği secmeden once kendimizi iyi tanımamız gerekiyor İlgi, kabiliyet ve beklentilerimizi netleştirmeliyiz Sevmediğimiz bir alanı sırf parası iyi diye tercih etmek bizi mutlu etmeyecektir Hayatımızın en onemli kararlarından biri meslek secimimizdir Sectiğimiz meslek hayatımız boyunca bizimle beraberdir Onu nereye gidersek gidelim hep yanımızda taşırız Doktor olduğunuzda bu sadece hastanede yaptığınız bir meslek değildir artık Gittiğiniz her yerde “doktor beyhanım gelmiş! diye ağırlanırsınız Gittiğiniz yerlerin bircoğunda “Ya benim de şuramda cok fena bir ağrım var bir bakabilir misiniz? gibilerinden sorularla mesleğiniz hayatınızın her yerine girer Bir bilgisayarcı olduysanız mutlaka gittiğiniz yerlerde formatlanması gereken veya arızası olan bir bilgisayardan size şikayetler gelir ve onu duzeltmenizi talep ederler yakınlarınız Tabii bu şikayet edilecek bir durum değil Cunku insanların siz neyi iyi biliyorsanız o konuda sizden yardım talep etmeleri kadar doğal bir şey de yoktur
Bu ornekler daha da arttırılabilir Burada anlatmak istenilen secilen mesleğin hayatınızın her noktasını etkileyecek olmasıdır İşte bundan dolayıdır ki sececeğiniz meslek hayatınızın en onemli kararlarından biridir Meslek secimi bu kadar onemli iken genclerin coğu bu secimi ya populerliğe gore ya da tercih esnasında bir anlık kararına gore yapıyor olması sonucları itibarı ile cok sakıncalı bir durumdur