Son konular

Mustafa Ruhi Şirin Kimdir - Mustafa Ruhi Şirin Biyografisi

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Mustafa Ruhi Şirin Kimdir - Mustafa Ruhi Şirin Resimleri - Mustafa Ruhi Şirin Biyografisi - Mustafa Ruhi Şirin Hakkında

1955 yılında Trabzon’da doğdu. Uğurlu İlkokulu’nu (1967) ve Of Lisesi’ni (1973) bitirdi. A.İ.T.İ.A. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nun Radyo Televizyon Program Uzmanlığı Bölümü’nden 1978’de mezun oldu. 1977’de TRT’de görev aldı. TRT’nin açtığı prodüktörlük sınavını kazanarak İstanbul Radyosu’na atandı (1981). Radyolar için eğitim ve kültür programları hazırladı. 1984 yılında İstanbul Radyosu Çocuk Yayınları Şef Prodüktörlüğü’ne atanarak çocuk yayınlarını yönetti. Eğitim Kültür Yayınları’nda Müdür Yardımcılığı (1985-1993); Denetim ve Redaksiyon Müdürlüğü (1993-1997) görevlerinde bulundu. 1986-1990 yılları arasında TRT’nin televizyon programlarında çocuk programları danışmanlığı yaptı. 1986-1991 eğitim ve öğretim dönemlerinde İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Meslek Yüksek Okulu’nda iletişim alanında ders verdi; 2007-2008 öğretim yılından bu yana Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nün çocuk edebiyatı derslerini vermeyi sürdürüyor.

1990’da Çocuk Vakfı’nı kurdu.

Kültür Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Devlet Plânlama Teşkilatı, T.C. Hükümeti İnsan Hakları On Yılı Eğitim Programı, Adalet Bakanlığı ve Üniversitelerde jüri üyeliği, danışma kurulu üyeliği, komisyon üyeliği ve müzakereci görevlerinde bulundu. Habitat II’nin Türkiye sürecinde sivil toplum kuruluşlarının sözcülüğünü yaptı. Çocuğa yönelik kent ve ülke ölçekli hizmet, eğitim ve araştırma projeleri yönetti; strateji yazım gruplarında yer aldı. Unicef’in koordinatörlüğünde 2001 yılında gerçekleştirilen ‘Çocuklar İçin Evet Deyin’ Kampanyası Türkiye Çalışma Grubu’na sözcülük etti. İstanbul Valiliği İstanbul Çocukları Vakfı’nca düzenlenen ve 26-27 Haziran 2000 tarihlerinde gerçekleşen I. İstanbul Çocuk Kurultayı’nın projesini hazırladı; genel koordinatörlüğünü üstlenerek Türkiye’de ilk defa kent ölçekli sosyal politika metni olan İstanbul Çocuk Acil Eylem Plânı’nın yazımını gerçekleştirdi (Ağustos 2000). 2001 yılında Türkiye Çocuk Hakları Koalisyonu’nun kurucuları arasında yer aldı ve sözcülüğüne seçildi. Millî Eğitim Bakanlığı, Marmara Üniversitesi, Çocuk Vakfı işbirliğinde 23-25 Eylül 2004 tarihlerinde gerçekleşen I.Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi’nin ve Çocuk Vakfı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Üniversitesi kurumsal paydaşlığında 25-27 Şubat 2011 tarihlerinde düzenlenen I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi’nin genel koordinatörlüklerini üstlendi. Okuyan Şehir Sakarya (2005,2006,2007) projesini hazırladı ve yönetti.Çocuk Vakfı’nın 2007’de hazırladığı Türk Çocuk ve İlkgençlik Edebiyatının Dünya Dillerine Çevrilmesi Projesi’nin Türkiye editörü.RTÜK tarafından 22 Nisan, 28 Ağustos ve 18 Kasım 2003 tarihlerinde yapılan TRT Genel Müdürlüğü adaylığı seçiminde üç kez atanacak üç aday arasında yer aldı.Şubat 2004-29 Kasım 2005 tarihleri arasında Millî Eğitim Bakanlığı Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu Başkanlığı döneminde, 100 Temel Eser konusunda Bakanlıkla yaşanan görüş ayrılığı sonrasında, 8 kurul üyesiyle birlikte bu görevden istifa etti.Şirin’in doktora yapan iki oğlu ve bir de Ahmet Kerem adında torunu var. Sürekli basın kartı sahibi. 1976 yılında başlayan yazarlık çalışmaları ile çocuk dünyasında tanındı. Çocuk kültürü, çocukların medeni, sosyal, kültürel ve ekonomik hakları, çocuk ihmalî ve istismarı, güç koşullardaki çocuklar, çocuk ve iletişim araçları, çocuk edebiyatı alanlarında dergi ve gazetelerde yazılar yazdı, kitaplar yayınladı. Türkiye’de ilki 1987’de yayımlanan üç Çocuk Edebiyatı Yıllığı’nın (1987-88-89) yayınını yönetti. Editörlüğünü yaptığı 99 Soruda Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Hakları Medya El Kitabı ile yazdığı Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış, Çocuk Edebiyatı Kültürü kitapları Eğitim Fakültelerinde ders kitabı ve yardımcı ders kitabı; Televizyon Çocuk ve Aile, Gösteri Çağı Çocukları ve Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü kitapları ise iletişim alanında kaynak kitap olarak okutuluyor.

Eserlerinden bazıları: Çocuk Yüzlü Yazılar (deneme), Çocukluğun Kozası (araştırma), Masal Atlası (araştırma), Televizyon Çocuk ve Aile (araştırma), Gösteri Çağı Çocukları (araştırma), Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü (araştırma), Çocuğa Adanmış Konuşmalar (konuşma), Rüyâ Saati (şiir), Hayat Gibi (günlük), Yıldız Sayan Ağaç (toplu şiirler), Dersimiz Çocuk(düşünce yazıları), Çocuk Hep Çocuk(çocuk üzerine görüşler), Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış (eleştiri),Çocuk Edebiyatı Kültürü (araştırma) kitapları yayımlandı. Çocuk kitaplarından bazılarının adları şöyle: Gökyüzü Çiçekleri (şiir), Masal Mektuplar (mektup), Kar Altında Bir Kelebek (masal), Guguklu Saatin Kumrusu, Her Çocuğun Bir Yıldızı Var (öykü), Mavi Rüyâlar Gören Çocuk (masal), Aşk Olsun Çocuğum Aşk Olsun (deneme), Geceleri Mızıka Çalan Kedi (öykü), Dünyaya Gülen Adam (Şiirli Nasreddin Hoca Fıkraları), Bülbül ile Leylek (masal), Keloğlan’ın Oyunu (masal), Kuş Ağacı (masal), Aslankuş (masal), Dünya Kardeş Sobe (deneme). Dünden Bugüne Çocuk Edebiyatımız radyo programı (1985).Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Milli Kültür Vakfı, televizyon programı Gülücük (1986) (Ekrem Oymak ile) Türkiye Milli Kültür Vakfı ödülleriyle ödüllendirildi. Masal Mektuplar, Türkiye Yazarlar Birliği üyeleri tarafından yılın çocuk kitabı seçildi (1983); Kuş Ağacı çocuk kitabı ise (resimleyen Nazan Erkmen) UNESCO Asya Kültür Merkezi resimli çocuk kitabı ödülü kazandı (1993). Diğer ödülleri: Kosova’da yayınlanan Türkçem Dergisi Yılın Ödülü (1999), Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği 23 Nisan Çocuk Edebiyatına Hizmet Ödülü (2001), Karaman Türk Dili Çocuk Edebiyatı Ödülü (2003), 12. Uluslararası Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödülü (2007), Türkiye Çocuk Zirvesi Çocuk Dostu Ödülü ( 2010 ). Guguklu Saatin Kumrusu masal kitabı Rumence’ye (1995), Almancaya (2008) ve Azeri Türkçesi’ne (2006), Masal Mektuplar kitabı Makedoncaya (1996); Aslankuş ( 2010 ) ve Her Çocuğun Bir Yıldızı Var ve Aslankuş ( 2008 ) kitapları Arapçaya ve Uygurcaya (2009), Dünyaya Gülen Adam ( 2010 ) ve Geceleri Mızıka Çalan Kedi ( 2011 ) kitapları Macarca’ya; Aslankuş, Kuş Ağacı, Bülbül İle Leylek resimli çocuk kitapları Farsça’ya ( 2009 ) çevrildi. Şiir öykü ve masalları Almanca, Arapça, Farsça, İngilizce, Rumence Özbekçe, Urduca, Macarca, ve Boşnakça-Sırpça’ya çevrildi; kiril alfabesine akratıldı. Yazarın çocuk ile ilgili olarak Fırat Üniversitesi’nde 2002’de; Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, 2008’de; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 2010’da yüksek lisans tezleri yapıldı. Hakkında, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde doktora tezi hazırlanıyor ( 2010 ). Çocuk edebiyatı ve çocuk eğitimi hakkındaki görüşleri ile ilgili olarak 2010 yılında doktora çalışması yapılıyor.