Son konular

Nadırlı Köyü Ünye Ordu

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Ordu Köyleri -Nadırlı Köyü Ünye - Nadırlı Köyü Hakkında - Nadırlı Köyü Resimleri

Ordu
Bilgiler
Nüfus 185 (2000)
Nüfus Yoğunluğu nufusun çoğunluğu kamu görevi veya iş nedeniyle köyde oturmamaktadır./km²
Rakım 25 metre
Koordinatlar
Posta Kodu 52300
Alan Kodu 0452
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Ordu
İlçe Ünye

Nadırlı, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1877-1878 Osmanlı - Rus savaşından önce rize ve civarlarından ailelerini getiren halk bu alana yerleşmiş ve sonra osmanlı savaşlarına katılmışlardır.Hatta tarih sayfalarında büyük yeri olan sarıkamış destanlarına donarak adlarını yazdıran şehitleri mevcuttur.bunlardan bilinen bazılarının adları şöyledir;İsmailoğlu ali, mehmet,arif, hüseyin fevzioğlu (öztürk)olmak üzere dört kadeş ve haliloğlu mehmet(şahin), nazimeoğlu mehmet(sarıgül), ahmet çakır ve şehadet künyeleri gelmeyen ve adı açıklanamayan bir çok kurtuluş şavaşı kahramanları mevcuttur. bu köyde her ailenin geçmişinde bir şehadetlik mertebesine ulaşan atası mevcuttur. Bu alanın ormanlık olması nedeniyle tarım alanı yapılabilmesi için orman kesimi yapılarak tarım alanı açılmıştır. köyün gençlerinin osmanlı rus harbine katılmaları ve orada şehehadetlerine ulaşmaları nedeniyle, bu alanda anneler ve çocukların emek ve hummalı çalışmalarıyla kurulmuş bir köydür. kurtuluş harbi dönemine ait oldukça şehitleri mevcuttur. Geride kalan aileler ülke, millet, aile için canla başla çalışarak varlıklarını muhafaza etmişlerdir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri kara lahana çorbaşı, kara lahana sarması, pırasa bılisi, hamsili ekmek, hamsili pilav, hamsi buğulaması, gaygana, kaldirik kavurması, nivik kavurması, bölceli pancar, sarımsaklı pancar, mısır çekintili kara lahana sarması, fındık tirmidi kavurması, kaldirik turşusu, her evde bulunan vazgeçilmez fasulye turşusu gibi yemekleri mevcuttur.(bu bölgede kara lahanaya pancar denir, mantara ise tirmit denir.)
Coğrafya
Ordu iline 75 km, Ünye ilçesine 8 km. samsun'a ise 88 km'dir. çarşamba hava limanı ise 58 km uzak
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 185
2000 192
1997 209
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Karadenizi içanadoluya bağlayan karayolun üzerine sıralanmış, dağınık bir yerleşim planı olan bu köy denizi yüksekten izleyen bir manzarası ve yeşilliklerin her tonunu tabiatın tüm güzelliklerini içinde barındıran bir yerleşim merkezidir. Tarım alanları fındık ağaçları dikili olduğundan alternatif üretim yapılmamakta, sadece fındık üretimi yapılmaktadır. Son zamanlarda alternatif üretim olarak küçük çapta seracılık ve küçük bahçelerde sebzecilikte yapılır. çoğunlukta sebze bahçeleri köyde oturan ya da ilçe merkezinde oturan köylülerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı sebze bahçeleri yaptıklarıda görülür.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hasan Davulcuoğlu
2004 - Hasan Davulcuoğlu
1999 - Yaşar Arslan
1994 - Yaşar Arslan
1989 - Osman Çakır
1984 - Hasan Karaman
Köy Muhtarı: Hasan DAVULCUOĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:
3553053
Cep Telefonu:
05462309854

Demografik Bilgiler:
Nüfusu:
2000
192
1997
209
İle Uzaklığı:
85 km
İlçeye Uzaklığı:
8 km
Rakım:
m

Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok
Su Şebekesi
Yok
Kanalizasyon
Var

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak her ev kendi imkânlarıyla yeraltı su kaynaklarını kendi imkânları sayesinde içme suyunu temin etmektedir. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan ünye - tokat bağlantı yolu asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Yerleşim olarak evler toplu halde olmayıp dağınık bir yerleşim planı güdülmektedir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz