Namaz kılarken ayaklar nasıl olmalı

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
namaz kılarken ayakların şekli
namaz kılarken ayakları yerden kaldırmak namazı bozar mı
namazda ayaklar nasıl olmalı

Alın, iki el, iki diz ve iki ayak ucları olmak uzere yedi kemik uzerine secde etmekle emrolundum(Tecridi Sarih Tercumesi, II, 847) hadisi gereğince sozu edilen yedi uzvun yere değmesi gerekir

Secdeye giderken, hadisi şerif gereğince once dizleri sonra elleri yere koymak gerekir
Bununla beraber ayakların sadece bir parmağının yere değmesiyle farz gercekleşir
Şayet alın secdede iken, ayaklar hemen zeminden yukarı kalkmış halde boşlukta ise secde tamam olmamaktadırEn azından, bir defa fazla (subhane rabbiyel ala) denecek kadar ayak parmaklarının ucları, alın secdede iken zeminde dikili durması gerekmektedir ki, yapılan secde tamam sayılsınSecde suresince ayakların her ikisinin de yerden kesilmesi namazı bozar

Topuklar kıyamda, birbirinden dort parmak eni kadar uzak, ruku'da, kavmede ve secdede bitişik tutmak sunnettir

Ayağa kalkarken, ellerle yerden kuvvet alınmaz ve ayaklar yerinden oynatılmazSecde tesbihini bir defa soyledikten sonra ayaklar yukarı kaldırılmışsa bu secdenin yine sahih olacağı soylenmiştir

sol ayak yan yatırılıp ustune oturulur sağ ayak ise, parmakları uzerine dikilerek, parmaklar kıbleye doğru yoneltilir

Similar threads

• Soru
namazda ayakların yerden kesilmesi namazı bozarmı Bir veya iki ayağın da yerden kesilmesi namazı bozar mı? Secdede Ayaklarin Yerden Kaldırılması Soru Namazda sağ ayak baş parmağının secdede mi yoksa namazın tamamında mı kaldırmamak gerekiyor? Cevab Secde etmek farzdır Bu nedenle secdenin...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
namaz kılarken sağ ayak nasıl olmalı Namaz kılarken ayakların şekli Namaz kılarken ayaklar nasıl olmalı namaz kılarken ayaklar RasUlullah'ın, Alın, iki el, iki diz ve iki ayak ucları olmak uzere yedi kemik uzerine secde etmekle emrolundum(Tecridi Sarih Tercumesi, II, 847) hadisi gereğince...
Cevaplar
0
Görüntüleme
23
  • Soru
namazda ayakların yerden kesilmesi namazı bozarmı Bir veya iki ayağın da yerden kesilmesi namazı bozar mı? Secdede Ayaklarin Yerden Kaldırılması Soru Namazda sağ ayak baş parmağının secdede mi yoksa namazın tamamında mı kaldırmamak gerekiyor? Cevab Secde etmek farzdır. Bu nedenle secdenin...
Cevaplar
0
Görüntüleme
18
  • Soru
Akşam Namazının Cemaatle Kılınışı Cemaatle Akşam Namazı Akşam namazının farzının kılınışı 1 Ayakta olarak kıbleye donulur Ayakların arası dort parmak acıklıkta olur Niyet edilir Mesela, akşam namazının farzını kılacak isek Allah rızası icin bugunku akşam namazının farzını kılmaya niyet ettim...
Cevaplar
0
Görüntüleme
17
  • Soru
Sabah Namazının Kılınışı Sabah Namazının Kılınışı Resimli Anlatım Sabah namazı Dort rek'attir Once, iki rek'at sunneti, sonra iki rek'at de farzı kılınır Sabah Namazı Sunnetinin Kılınışı Birinci Rek'at: 1) Ayakların arası dort parmak acıklıkta ve parmak ucları kıbleye doğru gelecek...
Cevaplar
0
Görüntüleme
15
Üst Alt