Niyeti Guzel Olan

Niyeti Guzel Olan
0
12

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
imagesniyetiguzelolan5ad2c56bc111f

NARIN TADI

İran’ın eski hukumdarlarından Nuşirevan,bir gun vezirlerinden biriyle giderken yol kenarında gorduğu bir bahceye girer,bekcilik yapan cocuktan su isterCocuk bahce de suyun bulunmadığını soyleyince:
Oyle ise bir nar ver de,susuzluğumu gidereyim,der
Cocuk koşarak gider,olgunlaşmış bir nar koparıp hukumdara uzatırNarı cok tatlı bulan hukumdar,bir tane daha ister ve nar gelinceye kadar bu bahceye el koymayı tasarlarO sırada cocuk ikinci narı getirirAlıp ta tadına bakınca bu defa ki narı hukumdar cok ekşi ve acı bulurCocuğa sorar:
Evladım,bu narda evvelki ağactan değil mi?
Evet,ondandır efendim
O halde evvelki nar tatlı olduğu halde bu neden acı?
Efendimiz,aynı ağacın narının biri tatlı,diğeri acı olmazŞayet olmuşsa bir hikmeti vardırSakın hukumdarımız niyetini değiştiripte iyi niyetli iken iyi tat,kotu niyetli iken de kotu tatmış olmasın?
Cocuğun bu ikazına hayran kalan hukumdar:
Sen haklısın kucuk bekci,derBen başta iyi niyetli idim,nar da iyi tatla geldiSonra niyetimi değiştirdim,boyle guzel nar yetiştiren bahceye el koyma fikrine saptım,narın tadı değiştiBana ekşi ve acı geldiŞimdi niyetimi duzeltiyorumBahceniz sizin malınızdır,kimse el koyamazBir nar daha ver
Kucuk bekcinin ucuncu defa getirdiği nar da,ilki gibi tatlı ve lezzetli olurHukumdar kendi kendini suclayarak uzaklaşıp giderken (niyeti guzel olan guzel neticeye layık olur)diye duşunur

Üst Alt