Son konular

noktalı virgulle iki nokta arasındaki fark

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Bana noktalı virgulle iki nokta arasındaki farkı acılayabilir misiniz ?

Cevap: noktalı virgulle iki nokta arasındaki fark

Noktalı virgul ve iki nokta birbirinden oldukca farklıdır Kullanım yerlerini anlatarak bu farkı daha iyi belirtebiliriz

Noktalı virgul;

Birden fazla sıralı cumleyi ayırmada kullanılır
Orneğin: Yeldim yeldim, yele verdim; ekmeğimi sele verdim

Bunun yanında noktalı virgul; Nitelik farkı bulunan sozcuklerin arasında kullanılır

Bağlaclarla bağlanan cumlelerde, bağlactan once kullanılabilir

Bağlac olan sozcuklerin yerine kullanılabilir

İki nokta ise tamamen farklıdır İki nokta ise:

Kendisinden sonra ornek verilecek cumlenin sonuna konur:Yeni harfler alındıktan sonra eski yazı ile bir tek kelime bile yazmayan iki kişi gormuşumdur: Ataturk ve İnonu!
(Falih Rıfkı Atay)

Kendisinden sonra acıklama yapılacak cumlenin sonuna konur:Kendimi takdim edeyim: Meclis katiplerindenim
(Falih Rıfkı Atay)

Edebi eserlerdeki karşılıklı konuşmalarda, konuşan kişinin adından sonra konur: Bilge Kağan: Turklerim, işitin!

Similar threads

• Soru
İki Noktanın Kullanıldığı Yerler İki nokta, bir noktalama işareti İki nokta ust uste olarak da bilinir1 Metin icerisinde coğunlukla alıntı yaparken, liste yaparken ve acıklama yaparken kullanılır İki nokta Yazımı İki nokta, metin icerisinde kullanıldığında işaretin ardından bir boşluk...
Cevaplar
0
Görüntüleme
30
  • Soru
NOKTALAMA İŞARETLERİ (NOKTA, VİRGUL, NOKTALI VİRGUL) Duygu ve duşunceleri daha acık ifade etmek, cumlenin yapısını ve duraklama noktalarını belirlemek, okumayı ve anlamayı kolaylaştırmak, sozun vurgu ve ton gibi ozelliklerini belirtmek uzere noktalama işaretleri kullanılır Noktalama...
Cevaplar
0
Görüntüleme
16
  • Soru
noktalama işaretlerinin hepsi, noktalama işaretlerinin kullanıldığı yerler, noktalama işaretlerinin kullanımı, noktalama işaretlerinin kullanıldığı yerler ve ornekler NOKTALAMA İŞARETLERİ 1)NOKTA (): a)Tamamlanmış cumle sonlarında kullanılır: *Gozlerin gozlerime değince felaketim olurdu...
Cevaplar
0
Görüntüleme
26
  • Soru
NOKTALAMA İŞARETLERİ 1)NOKTA (): a)Tamamlanmış cumle sonlarında kullanılır: *Gozlerin gozlerime değince felaketim olurdu ,ağlardım *Beni sevmiyordun,bilirdim b)Kısaltmalardan sonra kullanılır: * vb *Prof *Dr *Cad *Alm *Ar İng c)Sıra gosteren rakamlardan sonra “inci eki yerine kullanılır...
Cevaplar
0
Görüntüleme
20
  • Soru
Noktalama işaretleri ve kullanıldığı yerler nokta () 1 cumlenin sonuna konur 2 kısaltmaların sonuna konur 3 sayılardan sonra sıra bildirmek icin konur 4 bir yazının maddelerini gosteren rakam veya harflerden sonra konur 5 tarihlerin yazılışında gun, ay ve yılı gosteren sayıları birbirinden...
Cevaplar
0
Görüntüleme
19
Üst Alt