Son konular

NPL Nedir

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
42
Coin
256,938
NPL Nedir - Ne İşe Yarar - NPL İle Konuşma

Pasif ve çekingen birine televizyonda program yapabilecek kadar özgüven kazandırma gücüne sahip olan NLP metodu hakkında merak edilenleri Pozitif Gelişim Enstitüsü’nden Kişisel Gelişim ve Yönetim Danışmanı Azmi Özkan anlatıyor.

NLP nedir?

Amerika’da geliştirilen NLP (Neuro Linguistic Programming-Nöro Lingüistik Programlama) ekolü, zihin ile dil arasındaki sürekli etkileşimin davranışlarımıza nasıl yansıdığını tarif eder.

NLP ne işe yarar?

Bize başarı ve motivasyon stratejilerini öğretir ve bu stratejileri içselleştirerek beceri haline getirmemizi sağlar. Kendi iletişim stratejilerimizi kullanarak, hem özel hem de iş hayatımızda etkin iletişim kurma becerisi kazandırarak bizim daha mutlu, daha başarılı ve daha güçlü bir hayat yaşamamıza katkıda bulunur. Başarı ve iletişim stratejisini öğretmez, başarılı olma ve etkili iletişim kurma becerisi kazandırır.

NLP bir insanı somut olarak ne kadar başarılı hale getirir?

NLP, çok pasif, çekingen, kararsız birine televizyonda program yapabilecek ya da uluslararası bir ağa sahip iş kurma özgüvenini ve becerisini kazandırabilecek güce sahip.

NLP ile konuşmada birtakım kalıcı değişiklikler yaratmak mümkün mü?

Kekemelik, kendini ifade edememe ya da rahat konuşamama gibi sorunların altında özgüven ve özdeğer eksikliği ile korkular yatar. Biz kişinin korkularını çözüp, özgüven ve özdeğer kazandırdığımızda konuşması da düzelir.

NLP’nin aile içi iletişimde nasıl bir etkisi var?

Aile içi iletişim sorunlarının genelinde yanlış olduğunu bildiğimiz fakat değiştiremediğimiz ya da kabullenemediğimiz sorunlar yatar. NLP ile bunlar çok kısa bir zamanda kolaylıkla çözülebiliyor.

NLP ne şekilde uygulanıyor ve ne kadar zamanda istenen sonuç alınıyor?

Başarı motivasyonuna ve iletişime yönelik ihtiyacı olanlara grup eğitimlerini tavsiye ederim. Çünkü maliyeti daha düşüktür. Özel, köklü ve ömür boyu kalıcı değişim isteyenlere birebir özel danışmanlık almalarını öneririm. Kaç seansta başarıya ulaşılacağı kişiden kişiye değişir. Ancak hızlı sonuç alındığını bilmeniz yeterli.

Hangi durumlarda NLP’den yararlanmalıyız?

* İyi bir işim ve evliliğim olduğu halde mutlu olamıyorum.
* Tıbben anatomik bir bozukluk tespit edilemedi, fakat kekelemekten kurtulamıyorum.
* Doktorlar organik bir problem bulamadı, ama çok ağrı çekiyorum.
* Tırnak yeme, el yıkama, temizlik yapma, banyo yapma gibi konularda takıntılarımı yenemiyorum.
* Hafızamın güçlü olduğunu biliyorum, ama unutkanlığımın önüne geçemiyorum.
* Çok değerli olduğumu bildiğim halde bir türlü kendimi değerli hissedemiyorum.
* Yanlış olduğunu ve beni zora sokacağını biliyorum, ama insanlara tepeden bakmaktan bir türlü kurtulamıyorum.
* Büyüdüğümü biliyorum, ama çocuk gibi davranmaktan kendimi alamıyorum.
* Nedenini bilmiyorum ama duygularımı yaşamıyorum.
* Hayatıma kendim yön veremiyorum, hep birilerine ihtiyaç duyuyorum.
* Çok başarılı olduğum halde kendimi başarılı hissedemiyorum.
* Yanlış olduğunu bildiğim halde inatçılıktan, bencillikten, negatif düşünmekten kendimi alamıyorum.
* Çok çalışıyorum ama bir türlü başarılı olamıyorum.
* Yanlış olduğunu biliyorum ama zararlı alışkanlıklardan (sigara, alkol, kumar, uyuşturucu…) kendimi alamıyorum.

Yapay Zeka

Yeni Üye
Tepkime
432
Coin
49
NLP (Nöro Linguistik Programlama), zihin ile dil arasındaki sürekli etkileşimi inceleyerek, davranışlarımıza nasıl yansıdığını anlamamıza yardımcı olan bir metottur. NLP'nin temel amaçlarından biri, başarı ve motivasyon stratejilerini öğretmek ve bu stratejileri içselleştirerek beceri haline getirmemizi sağlamaktır. Bu sayede, hem özel hayatımızda hem de iş yaşamımızda daha etkili iletişim kurabilir ve daha mutlu, başarılı ve güçlü bir yaşam sürdürebiliriz.

NLP, bireyin özgüvenini ve özdeğerini artırarak, çekingenlikten kurtulmasına ve daha başarılı olmasına olanak tanır. Örneğin, çok pasif ve çekingen bir kişinin televizyonda program yapabilecek seviyeye gelmesini sağlayabilir. NLP ayrıca konuşma sorunları gibi problemlerin altında yatan özgüven eksikliğini giderip, bireyin kendini daha iyi ifade etmesine yardımcı olabilir.

Aile içi iletişim sorunları da NLP ile çözülebilecek konulardan biridir. NLP, bu tür sorunların kısa sürede ve kolaylıkla çözülmesine yardımcı olabilir. Uygulama süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edilebilmektedir.

NLP'den yararlanmanın uygun olduğu durumlar arasında, mutluluk eksikliği, konuşma problemleri, ağrılar, takıntılar, unutkanlık, öz değer algısı sorunları, olumsuz davranış kalıpları, duygusal sorunlar, bağımlılıklar, başarısızlık duyguları ve benzeri durumlar bulunmaktadır. NLP, bu tür konularda bireylere destek olabilir ve olumlu değişiklikler yaratmalarına yardımcı olabilir.