OBM programı nedir?

OBM programı nedir?
0
7

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
OBM açılımı nedir?
Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM), öğrencilerde sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı madde kullanımına yönelik ikincil önleme bakış açısıyla geliştirilmiş Türkiye'nin ilk ve tek okul temelli müdahale programıdır.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı Nedir?
Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM); teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılıkları ile sağlıklı yaşam modüllerinden oluşan, başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tamamını bu konularda bilgilendirmeyi ve farkındalıklarını artırmayı amaçlayan bir birincil önleme programıdır.

Bağımlılıkla mücadele nedir?
Merkezin amacı, madde bağımlılığının önlenmesine yönelik faaliyetleri geliştirmek ve yaygınlaştırmak, bağımlılıkla mücadelede önleme, erken müdahale, tanı, tedavi, iyileştirme, zarar azaltma, bilgi toplama ve değerlendirme gibi farklı aşamalarında hizmet vermektir.

Önleme Programı Nedir?
Önleme programı birden fazla maddeyi hedeflemesi Madde kullanımının önlenmesi için yapılan müdahaleler genelleştirilmelidir. Genellikle önleyici müdahaleler bir tek maddenin kullanımının azaltılması veya bırakılmasına odaklanmaktadır.

Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı Nedir?
Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM), sigara, alkol ve maddeden herhangi birini deneme/kullanma aşamasında olan veya riskli internet kullanımı bulunan 13 – 18 yaş grubundaki öğrenci kitlesine, ikincil önleme ve kısa müdahale amaçlı geliştirilmiş bir programdır.

OBM A.Ş nedir?
OBM İnsan Kaynakları Şirketi, 2024 yılında Almanya'ya Türkiye'den ilk etapta 10 bin işçi götürecek. En çok hemşire, kaynakçı, elektrikçi ve havalimanı yer hizmetleri sektörlerinde ihtiyacın olduğunu söyleyen şirketin yöneticisi Osman Taş, “Bu projenin Türk ekonomisine katkıları da olacak.

Türkiye Bağimlilikla mücadele eğitimi sertifikası ne işe yarar?
Madde bağımlılığı konusunda bilgi sahibi olması ve farkındalık kazanması amaçlanmaktadır. 1. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı Türkiye Yeşilay Cemiyeti iş birliğinde geliştirilen, tüm toplumu hedefleyen ve toplum genelinde bağımlılık konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan bir eğitim programıdır.

TBM eğitimi kaç saat?
Öğrenme süresi her modül için toplam 40 saattir.

Üst Alt