Okul Ortamında Sağlıklı Cevre

0
6

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937

Okulların yuzde 53,4’unde guvenlik personeli olduğu gorulurken, yuzde 74,7’sinde guvenlik kamerası olduğu ortaya cıkıyor İlkoğretim okullarının yuzde 50,1’inde guvenlik personeli bulunurken, yuzde 71,6’sında guvenlik kamerası mevcut Ortaoğretim okullarının yuzde 60,2’sinde guvenlik personeli bulunurken, yuzde 81,2’sinde guvenlik kamerası olduğu tespit edildi Okullarda guvenlik personelinin ve guvenlik kamerasının olup olmamasının, oğretmenlerin okulda kendini guvende hissetme durumunu etkilemediği goruluyor

Fiziksel Şiddet İlk Sırada

Okulların yuzde 62,3’unde şiddet olayları yaşanırken, bu şiddet olaylarının; yuzde 44,2’si fiziksel şiddet, yuzde 43,5’i sozlu şiddet, yuzde 12,7’si sozlu taciz, yuzde 8,8’i psikolojik şiddet, yuzde 5,7’si fiziksel taciz, yuzde 5,3’u ayrımcı şiddet, yuzde 3’u duygusal taciz, yuzde 1’inin ise cinsel taciz şeklinde sıralandığı goruluyor

İlk ve ortaoğretim okullarında aynı oranda şiddet olayları yaşandığı ortaya cıkıyor Guvenlik personeli olan okullarda ve guvenlik personeli olmayan okullarda aynı oranda şiddet olaylarının yaşandığı goruluyor Fakat guvenlik kamerası bulunan okullarda yaşanan şiddet olaylarının, guvenlik kamerası olmayan okullara nazaran daha az olduğu ortaya cıkıyor

Okullardaki bu şiddet olaylarının en cok (yuzde 82,7) oğrenciler arasında yaşandığını ifade eden oğretmenler, ikinci sırada okul dışı cocuklarla oğrenciler arasında yaşandığını (yuzde 11,4) belirtiyor

Oğretmenler, okulunda gozlemlediği şiddet olaylarının sebeplerini şu şekilde ifade ediyor:

Aileler tarafından cocuklara verilen değerler eğitiminin zayıflığı (yuzde 33,8), bolgenin toplumsal ve kulturel yapısı (yuzde 26,7), cocukların ailelerinin de şiddete meyilli olması (yuzde 23,7), okulun icinde bulunduğu cevrenin bir yansıması (yuzde 16,3), okul tarafından cocuklara yeterince değerler eğitiminin verilmemesi (yuzde 8,8), diğer nedenler (yuzde 2,5), oğretmenlerle okul yoneticilerinin şiddete meyilli olması (yuzde 1,7)

Oğretmenlerin yuzde 8,2’si okulda şiddete maruz kaldığını belirtiyor Okulda maruz kaldığı bu şiddeti en fazla okul yoneticilerinin (yuzde 22,9) uyguladığını, daha sonra sırasıyla oğrenci velilerinin (yuzde 20,8), oğrencilerin (yuzde 18,8), diğer oğretmenlerin (yuzde 18,8), okul etrafında dolaşan ve oğrenci olmayan genclerin veya vatandaşların (yuzde 16,7) uyguladığını soyluyor

Oğretmenlerin maruz kaldığı bu şiddet olayları sıralanacak olursa; yuzde 6,5’i sozlu şiddet, yuzde 2,5’i psikolojik şiddet, yuzde 1,8’i fiziksel şiddet, yuzde 0,8’i ayrımcı şiddet, yuzde 0,7’si sozlu taciz, yuzde 0,3’u fiziksel taciz, yuzde 0,2’si cinsel taciz şeklindedir

Televizyon Dizileri Şiddeti Artırıyor

Oğretmenlerin yuzde 88,7’si televizyon dizilerinin şiddeti artırdığını, yuzde 9,2’si kısmen artırdığını, yuzde 2,2’si artırmadığını duşunuyor

Oğretmenlerin yuzde 11,2’si okul ortamında oluşabilecek kaza veya yaralanmalarda ilkyardım konusunda gerekli tıbbi mudahaleyi yapamayacağını ifade ederken, yuzde 55,9’u ise bu ilkyardım mudahalesini kısmen yapabileceğini dile getiriyor

Üst Alt