Son konular

ölümü hatırlamak ile ilgili ayetler ve hadisler

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
7275 İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselâm ile birlikte idim Ensardan bir zat gelerek Aleyhissalâtu vesselâm'a selam verdi Sonradan da: Ey Allah'ın Resülü! Mü'minlerin hangisi en faziletlidir?diye sordu Aleyhissalâtu vesselâm: Huyca en iyisidir!buyurdular Adam: Mü'minlerin hangisi en akıllıdır?diye sordu Aleyhissalâtu vesselâm: Ölümü en fazla hatırlayandır ve ölümden sonradan en iyi hazırlığı yapandır İşte bunlar en akıllı kimselerdirbuyurdular

7276 Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ancak: Birinizin eceli bir yerde olduğu vakit ihtiyaç onu oraya sıçratır Sonradan kalan ömrünün sonuna varınca aziz ve celil olan Allah onun ruhunu orada alır Kıyamet günü, o yer: Ey Rabbim! İşte bu, bana itimat ettiğin (cesed)dir!der

7277 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ancak: Ölü kabre konulur Salih birey, kabrinde korkusuz ve tasasız oturtulur Sonradan kendisine: Hangi dinde idin?denilir İslâm dinindeydimder Şu adam nedir?denilir O, Allah'ın Resülü Muhammed'dir, bize Allah indinden açık deliller getirdi, biz de onu onay ettikder Ona: Allah'ı gördün mü?denilir O: Allah'ı görmek hiç kimseye muhtemel ve muvafık değildirder Bu safhadan daha sonra cehenneme dürüst bir delik açılır Oraya bakar, ateş alevlerinin birbirini kırıp değil etmeye çalıştığını görür Kendisine: Allah'ın seni koruduğu ateşe bak!denilir Daha Sonra ona cennet cihetinden bir delik açılır ve onun güzelliklerine ve içinde bulunan (nimet)lere bakar Kendisine: İşte senin makamın!denilir ve yine ona: Sen bunlar hususunda yakîn (emin iman) sahibi idin Bu iman üzere öldün, bu iman üzere yeniden diriltileceksin inşaallah!denilir

Kötü adam da kabrinde nefret edilen şey ve üzüntü ile oturtulur Kendisine: Hangi dinde idin?diye sorulur Bilmiyorumdiye yanıt verir Kendisine: Bu adam kimdir?denilir Halkı dinledim, bir şeyler söylüyorlardı, onu ben de söyledimder Ona cennet cihetinden bir delik açılır Cennetin güzelliklerine, içinde bulunan nimetlerine bakar Ona: Allah'ın senden uzaklaştırdığı şu cennete bak!denilir Sonradan ona cehenneme içten bir delik açılır Oraya bakar Alevlerin birbirini yeyip yoketmekte olduğunu görür Ona: İşte makamın burasıdır Sen cehennemin varlığı hususunda şekk (ve inkâr) içerisinde idin, bu şekk üzere öldün ve bu şekk üzere diriltileceksin inşaallah!denilir

7278 Hz Câbir radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: (Mü'min) ölü, kabre girdimi, güneş batışındaki haliyle ona temsil edilir Bunun üzerine ölü oturup ellerini gözlerine sürer ve: Beni bırakınız namaz kılayımder

7279 Ebu Sa'îd radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak: Sûrun iki sahibinin ellerinde iki boynuz bulunur Ne zaman (üflemekle) emrolunacaklarını dikkatle gözleyip düşünürler

7280 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Yahudilerden bir adam Medine çarşısında: Hz Musa'yı halk müziği üzerine seçen Zât'a ant olsun!demişti Ensardan bir zât elini kaldırıp herife bir tokat indirdi

Seslenmek böyle dersin ha! Diğer Taraftan Resülullah aleyhissalatu vesselâm aramızda olduğu halde!dedi Şart Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a anlatıldı Aleyhissalâtu vesselâm: Aziz ve celil olan Allah buyurmuştur ki: Süra üfürülür ve Allah'ın dilediklerinden başka göklerde kim var, yerde kim varsa düşüp ölür Sonradan bir daha süra üflenir ve onlar kabirlerinden kalkıp bakışırlar(Zümer 58) Ben, başını ilk kaldıran olacağım Ben, arşın ayaklarından birini tutan Hz Musa aleyhisselâm ile karşılaşırım Bilemem, o başını benden öncemi kaldırdı, yoksa o, Allah'ın çarpılıp yıkılmaktan istisna tuttuklarından mıdır? Kim de: Ben Yünus İbnu Metta'dan daha hayırlıyım (üstünüm) derse şüphesiz yalan söylemiş olur

7281 Ebu Musa elEş'ari radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ancak: Kıyamet günü, insanlar üç defa AIlah'a arzolunacaklar İki arza uğraş ve mazeretlerden ibarettir Üçüncü arzaya (sunuşa) gelince, (insanların işlediği amellerin yazılı olduğu defterler o zaman ellere uçacaklar (yani şipşak verilecektir) Artık defteri kimisi sağ eliyle tutacak ve kimisi sol eliyle tutacaktır

7282 Hz Hafsa radıyallahu anha anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak: Ben Bedir ve Hudeybiye'ye katılanlardan hiç kimsenin cehenneme girmemesini ümid ederimbuyurdular Ben: Ey AIlah'ın Resülü! Allah Teala hazretleri: Sizden cehenneme varmayacak hiç kimse yoktur Bu senin Rabbin katında kesinleşmiş bir hükümdür(Meryem 71), buyurmadı mı?dedim Bunun üstüne Aleyhissalâtu vesselâm: (Ey Hafsa!) Sen Allah'ın: Sonradan biz, Allah'tan korkup (O'na aleyhinde gelmekten) sakınanları kurtarır, zalimleri de toptan orada bırakırız(Meryem 72) buyurduğunu işitmedin mi?buyurdu

7283 Rifa'a elCühenî radıyallahu anh anlatıyor: Biz Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'la birlikte bir seferden dönmüştük Buyurdular ancak:

Muhammed'in nefsi elinde olan Zâtı Zülcelâl'e yemin olsun! İman edib, sonra dürüst yoldan ayrılmayan hiçbir kul yoktur fakat cennete sokulmasın Siz ve iyi (dindar) nesliniz cennetteki meskenlere yerleşmedikçe (öteki ümmetlerin mü'minleri olan) cennetliklerin cennete girmemelerini de ümit ederim ve Rabbim ümmetimden yetmişbin kişiyi hesapsız olarak cennete dahil etmeyi bana muhakkak vaadetti

7284 İbnu Abbâs radıyallahu anhüma anlatıyor: Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular fakat: Biz, ümmetlerin sonuncusuyuz ve hesabı birincil görülecek olanlarız Orada: Ümmî ümmet ve peygamberi nerededir?denilir Bilesiniz, biz sonuncu olan ilkleriz (yani dünyaya gelişte sonuncuyuz, Kıyamet günü hesabı verip cennete girmede ilkleriz

7285 Ebu Bürde babasından anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: Kıyamet günü, Aziz ve celil olan Allah, mahlükâtı topladı mı Ümmeti Muhammed'e secde etmeleri için izin verilir Onlar Allah'a uzun bir secde yaparlar Daha Sonra: Başlarınızı (secdeden) kaldırın Biz sayınız kadar (kâfirleri) ateşten, kurtuluş için fidyeleriniz yaptıkbuyurulacaktır

ÖLÜMÜ TEMENNİ

956 Hz Enes (radıyalahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

Sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir hasar sebebiyle ölümü temenni etmesin Mutlaka bunu yerine getirmek mecburiyetini hissederse, hiç olmazsa şöyle söylesin: Rabbim, hakkımda hayat şanslı ise yaşat, vefat hayırlı ise Canımı al!

Buharî, Merdâ 19, Da'avat 30; Müslim, Zikr 10, (2680); Tirmizî, Cenâiz 3, (971); Ebu Davud, Cenâiz 13, (3108, 3109); Nesâî, Cenâiz 1, (4, 3)

957 Kays İbnu Ebî Hâzım anlayıtor: Habbâb İbnu Eret (radıyalahu anh)'in yanına girmiştim Karnından yedi yeri dağlatmıştı Bana:

Eğer Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ölümü taleb etmekten bizi men etmeseydi mutlaka onu taleb ederdimdedi

Nesâî, Cenâiz 2, (4, 4); Buharî, Merdâ 19, Da'âvât 30, Rikak 7, Temennî 6; Müslim Zikr 12, (2681) *