Son konular

Ören Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
Sinop Köyleri - Boyabat Ören Köyü - Ören Köyü Hakkında - Ören Köyü Tanıtımı - Ören Köyü Resimleri

Ören, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün ilk adı Kumarlı'dır.Sonradan Ören olarak değiştirilmiştir.Köy ilk kurulduğunda Türkmen soyisminde Ortaasyadan göçme bir aile yaşamaktadır.Daha sonra bir çoban buraya gelir,bu aileden bir kızla evlenir ve köyün nüfusu genişler.Daha sonraları tabi aileler bölünür,soyadlarını değiştirir,birden fazla aile oluşmuş olur.Hatta köyde Osmanlı döneminden kalma altın gömü olduğu söylentiler arsındadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sinop merkeze 112 km , Boyabat'a ise 22 km. uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 52
1997 80

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Ören'in, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999
1994
1989

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Similar threads

• Soru
Sinop Köyleri - Boyabat Gazidere Köyü - Gazidere Köyü Hakkında - Gazidere Köyü Tanıtımı - Gazidere Köyü Resimleri Gazidere, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür. İlçe: BOYABAT İl: SİNOP Tarihi Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Kültür Köyün gelenek...
Cevaplar
0
Görüntüleme
9
  • Soru
Sinop Köyleri - Sarıyar Köyü Boyabat - Sarıyar Köyü Hakkında - Sarıyar Köyü Resimleri Sinop Bilgiler Nüfus 75 (2000) Koordinatlar Posta Kodu 57200 Alan Kodu 0368 Yönetim Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi İl Sinop İlçe Boyabat Sarıyar, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür. Tarihi...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Sinop Köyleri - Taşhanlı Köyü Boyabat - Taşhanlı Köyü Hakkında - Taşhanlı Köyü Resimleri Sinop Bilgiler Nüfus 52 (2000) Koordinatlar Posta Kodu 57200 Alan Kodu 0368 Yönetim Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi İl Sinop İlçe Boyabat Taşhanlı, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Sinop Köyleri - Boyabat Gökçeağaçsakızı Köyü - Gökçeağaçsakızı Köyü Hakkında - Gökçeağaçsakızı Köyü Tanıtımı - Gökçeağaçsakızı Köyü Resimleri Gökçeağaçsakızı, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür. İlçe: BOYABAT İl: SİNOP Tarihi Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
Sinop Köyleri - Yukarıseyricek Köyü Boyabat - Yukarıseyricek Köyü Hakkında -Yukarıseyricek Köyü Resimleri Sinop Bilgiler Nüfus 45 (2000) Koordinatlar Posta Kodu 57200 Alan Kodu 0368 Yönetim Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi İl Sinop İlçe Boyabat Yukarıseyricek, Sinop ilinin Boyabat ilçesine...
Cevaplar
0
Görüntüleme
3
Üst Alt