Son konular

Organlarımı bağışlamak icin ne yapmalıyım?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Organ Bağışı

İleri kalp, karaciğer ve bobrek yetmezliği olan hastalarda sağlıklı bir yaşam sadece organ nakli ile mumkundur Bugun ulkemizde bobrek bekleyen 17 18 bin hasta vardır Diyaliz bu hastalarda yardımcı bir tedavi şeklidir ancak kalp, karaciğer hastalarının diyaliz gibi bir yardımcı tedavi olanakları da yoktur Beyin olumu gercekleşmiş hastalar bobrek, kalp, karaciğer gibi organlarını bağışlayarak başka hastalara hayat verebilirler Ulkemizde organ bağışları henuz istenilen seviyeye ulaşamamıştır Bu nedenle organ bağışının yaygınlaşması gereklidir Ben organlarımı bağışlayalı 18 yıl oldu Beyin olumu gercekleşmiş hastalarda adından da anlaşılabileceği gibi beyin fonksiyonları tamamen ve geri donmeyecek bicimde kaybolmuştur Yani bu kişilerin bilinci yerinde değildir ve ancak solunum makinesi desteği ile yaşamlarının surmesi mumkundur Kişilerin ben gercekten olmeden organlarımı alırlar korkusu yersizdir cunku beyin olumune karar verecek ekip ile organ naklini yapacak ekip ayrı doktorlardan oluşur

Organ bağışı benim tıbbi bakımımı etkiler mi?
Hayır Organ bağışlayan kişinin organlarının kullanılması ancak o kişiye tıbben yapılacak tum tedaviler uygulandıktan sonra gundeme gelir

Organ bağışı dini inanclara aykırı mıdır?
Kesinlikle hayır İslam dini de dahil olmak uzere tum buyuk dinlerde organ bağışına aykırı bir durum yoktur Ayrıca tum buyuk dinler organ ticaretini lanetlemektedir

Organlarımı bağışlamak icin ne yapmalıyım?

Bir organ bağış kartı alıp yanınızda taşımanız yeterlidir Organ bağış kartlarını hastanelerden temin edebilirsiniz Kart temini konusunda daha ayrıntılı bilgi icin Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği ( 0 212 635 85 85 ) temasa gecebilirsiniz Organlarını bağışlayan bir kişinin bu durumdan ailesini onceden haberdar etmesinde yarar vardır

18 veya ustunde bir yaşta olup akli dengesi yerinde olan herkes, Sağlık Mudurlukleri veya hastanelere başvurarak, beklenmedik olumleri halinde organlarını bağışladığına dair bir belgeyi iki tanık onunde doldurup, doku ve organ bağış belgesi alabilir Ayrıca organ bağışınızı yakınlarınıza da bildirmenizi tavsiye ediyoruz Cebinizden kart bile cıksa, yakınlarınızın o acılı anda boyle bir şeye karşı cıkarsa, biz organları alamayız Vefat edenin henuz bilincliyken organ bağışına yonelik olumlu bir acıklaması

Ben sadece bobreklerimi bağışlamak, diğer organlarımı bağışlamamak istiyorum, ne yapmalıyım?
Bağış kartında bunu belirtmeniz yeterlidir

Organlarımı bağışlamıştım, vazgecebilir miyim?
Evet Bu iş yanınızda taşıdığınız bağış kartını yırtıp atmanız yeterlidir

Organ bağışı icin yaş sınırı var mıdır?
Hayır Beyin olumu gercekleşmiş 18 yaşından kucuklerin organlarının kullanılması icin ebeveynleri izin vermelidir

Bağışladığım organlarım para ile bir başkasına satılabilir mi?
Hayır Turkiye ’de bugune kadar boyle bir olay olmamıştır ve olamaz Medyaya yansıyan organ ticareti haberleri tek bobreklerini para ile satan insanları anlatmaktadır

ORGAN NAKLİNİN ŞU ANKİ DURUMU NEDİR ?
Gunumuzde goz, bobrek, karaciğer, kalp, pankreas, kemik iliği, kalp akciğer, kemik ve ince barsak en cok nakledilen organlardır Bu nakillerde organlar hemen hemen daima olulerden yada 1 derecedeki akrabalardan sağlanmaktadır Orneğin kalp hastalığından olmuş bir kişinin sağlam kornea ve bobrekleri alınıp, gormeyen insanlara yada bobrek hastalarına nakledilmektedir

Alıntı