Osmanlı Padişahları kimlerdir, isimleri

Osmanlı Padişahları kimlerdir, isimleri
0
15

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Osmanlı Padişahlarının isimleri

Osman Gazi

Babasi : Ertugrul Gazi
Annesi : Hayme Hatun
Dogumu : Sogut (M 1258 H 656)
Vefati : Bursa (M 1326 H 726)
Saltanati : 1299 1326 (27) sene

Osman Gazi, Ertugrul Bey'in uc oglundan birisidir Osman Bey diger kardeslerinden buyuk degildi, fakat adeta bir idareci olarak yaratilmisti Zira bu hususta cok buyuk kaabiliyet sahibi idi Babasi vefat ettikten sonra diger butun beyler, ittifakla Osman Bey'i asiretin reisi olarak tanidilarOsman Bey, beyligin bayna gectigi zaman,23 yasinda idi Uzun boylu, genis goguslu, kaIin ve catik kasli, ela gozlu ve koc burunlu idi Iki omuzlari arasi oldukca genis, vucudunun belden yukari kismi, asagi kismina nisbetle daha uzundu Cehresi yuvarlak ve teni bugday renginde idiBuyuk seyhlerderi Edebali'nin evinde misafir iken, istirahat icin gosterilen odada, Kur'ani Kerim'i gorunce, sabaha kadar saygisindan yatmadigi ve geceyi uykusuz gecirdigi cok meshurdur seyh bu durumdan cok memnun kaldigi icin kendisini kizi ile evlendirmis ve hayir dualar etmistirOsman Bey, 1287'de Karacahisar'i fethetti1280'de Domanic'te Bizanslilari yenerek Bilecik'i fethetti ve Selcuklu Hukumdari tarafindan uc beyligine verildi 1299'da Inegol fethedildiSelcuklu Devleti yikildi ve Osman Bey mustakil beyligini ilan etti 1300'de Yenisehir ile Kopruhisar, 1302'de ise Akhisar ve Kochisar fethedildiOsman Bey'e babasindan kalan arazinin genisligi 4800 km kare idi Kendisi vefat ettiginde ise, beyligin toprak genisligi 16000 kmkareye ulasmytirVefat etmeden once oglu Orhan Bey'e soyle vasiyet etmistiro gullarima ve butun dostlarima birinci vasiyetim Sudur ki; her zaman gazaya devam ederek, Dini Celili Islam'in yuceligini yasatiniz Cihadin kemaline ererek, sancagi serifi hep yuksekte tutunuz Her zaman Islam'a hizmet ediniz Zira Cenabi Hak benim gibi zayif bir kulunu ulkeler fethetmek icin memur etti Gaza ve cihadlarinizla Kelimei Tevhid'i cok uzaklara goturunuz Hanedanimdan her kim, hak yoldan ve adaletten saparsa mahser gununde, Rasulu Azam'in sefaatinden mahrum kalsin Oglum! Dunyaya gelen hic bir insan yoktur ki, olume boyun egmesin Bana da, HzAllah'in emri ile simdi olum yaklasti Bu devleti sana emanet ediyorum Seni de Mevla'ya emanet ettim Her isinde adaleti ustun tutVefatinda 68 yasinda idi Tarih ise, Agustos 1326'yi gosteriyordu (Allah rahmet eylesin) Vefat ettiginde geriye biraktigi mal varligi sunlardi : Bir at mrhi, bir cift cizme, birkac tane sancak, bir kilic, bir mizrak, bir tirkes,birkac at, uc suru koyun, tuzluk ve kasiklikOsman bey vefat ettigi zaman zayif bir rivayete gore, Sogut'te babasmn yamna defnedilmis ve Bursa alinirsa oraya defnini vasiyet etmisti Bupun icin 1326'da Bursa alindiktan sonra vasiyeti yerine getirilerek cesedi Bursa'ya nakledilip, Hisar'da (Saint Eli) namina yapilmis olan Gumuslu Kunbed'e defnedilmistir Fakat vekayun tetkikine gore vefatW in 1326'da Bursa'nin teslim alinmasindan sonra oldugu anlasiliyor

Osman Bey zamaninda yasayan Islam buyukleri ilsilei Sadati Naksibendiyye'nin onuncu ve onbirinci halkalarini teskil eden, Hace, Arif Rivgiri ve Hace Mahmud Incir Fagnevi (ks)Hazretleri, seyh Saadettin Cibavi, Bahauddin Veled ve muellif Pehlivan Mahmud Poyraz

Erkek cocuklari : Pazarli Boy, Coban Bey,Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savci Bey

Kiz cocuklari : Fatima Hatun

Üst Alt