Son konular

Osmanlı Padişahların Sozleri

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Osmanlı Padişahlarının soylediği guzel sozler

Fatih sultan Mehmet'in sozleri

Eğer Padişah Ben İsem, Size Emrediyorum Gelip Ordunun Başına Gecin Eğer Padişah Siz İseniz, Gelip Devletinizi Duşmanlara Karşı Savunun

* İmparatorunuza Soyleyin Şimdi ki Osmanlı Padişahı Oncekilere Benzemez Benim Gucumun Ulaştığı Yerlere, Sizin İmparatorunuzun Hayalleri Bile Ulaşamaz

* Ya Ben Bizans'ı Alırım; Ya da Bizans Beni

* Fatih Olmasaydım Ulubatlı Hasan Olmak İsterdim

* Yapmak İstediğimi Sakalımın Bir Teli Bile Bilseydi, Sakalımın O Telini Hemen Koparır ve Yakardım

* Bu Dunya Olumludur Her Fani Gibi Bende Olumu Tadacağım

* Dunya Devleti Ebedi Değildir Fani Cihanda Hic Kimse de Olumsuz Değildir İnsanların Dunyada Nefesleri Sayılıdır ve Olumsuzluk Kapısı Kapalıdır

* Hayatım Boyunca ALLAH'ın Emirlerinden Dışarı Cıkmadım ALLAH'ın Rızasını Kazanmak İcin Uğraştım Tek Gayem Bu İdi

* Şeyhim Akşemseddin Hazretleri İle Beraber Yaptığım Zikrin Lezzetine Dunyaları Bile Değişmem Eğer Şeyhim İzin Verseydi Zikir Yolunu Tercih Eder, Saltanatı Terk Ederdim

Fatih Sultan Mehmed'in Yazdığı Gazellerden Bir Ornek :

İmtisali Cahidu fi'llah olubdur niyyetum
Dini İslam'un Mucerred Gayretidur Gayretum

Fazlı Hakk u Himmeti Cundi Ricaullah İle
Ehli Kufri Serteser Kahreylemekdur Niyyetum

Enbiya Vu Evliyaya İstinadum Var Benum
Lutfi Hakk'dandur Heman Ummidi Feth u Nusretum

Nefs u Mal İle N'ola Kılsam Cihanda İctihad
Hamdulillah Var Gazaya Sadhezaran Rağbetum

Ey Muhammed Mucizatı Ahmedi Muhtar İle
Umarum Galib Ola A'dayı Dine Devletum

Gazelin Gunumuz Turkcesine Cevrilmiş Şekli :

ALLAH Yolunda Şavaşmaktır Niyetim
İslam Dininin Yanlızca Yucelmesidir Gayretim

ALLAH'ın ve Evliya Ordusunun Yardımıyla
Kufur Ehlini Baştan Başa Kahreylemek Niyetim

Peygamberlere ve Velilere Dayanmışlığım Var Benim
ALLAH'ın Lutfundandır Fetih Umidim ve Kuvvetim

Benliğimi ve Malımı Dunyada Feda Etsem Ne Olur ?
ALLAH'a Hamd Olsun, Var ALLAH Yolunda Savaşmaya Yuzbin Rağbetim

Ey Mehmed ! Ahmedi Muhtar'ın Mucizeleriyle
Umarım Galip Olur Din Duşmanlarına Devletim

Yavuz Sultan Selim

Devletleri yıkan tum hatanın altında nice gururun gafleti yatar

Kanuni Sultan Suleymanın sozleri
Halk icinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi

Saltanat dedikleri bir cihan kavgasıdır

Olmaya baht u saadet dunyada vahdet gibi

II Abdulhamid'in Soylediği Bazı Sozler

1 Beni evhamlı sanıyorlardı HAYIR!
2 Ben sadece gafil değildim, o kadar
3 Kırk yıl şu devletlerin birbirine duşmesini bekledim onlar birbirlerine duştu, şimdi ben tahtta değilim
4 Tarih değil,hatalar tekerrur ediyor!
5 Duşamının kurtuluş recetesi oldurmek icindirEsaretin bir ceşiide borclandırmadır
6 Millet birbirini kırıp gecireceğine bırakın beni oldursun
7 Savaş yalnız sınırlarda olmaz Savaş bir milletin topyekun ateşe girmesidirEğer bu butunluk sağlanmamışsa zafer tesadufi,yenilgi kaderdir
8 Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam,zira bu vatan bana değil milletime aittir Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir Cunku bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!
9 Filistin'in kendilerine satılması karşılığında Osmanlı'nın butun borclarını tasfiye etmeyi taahhut eden Yahudilerin onderi Theodore Herzl'a
10 Bizi yukselten dinimize karşı duyduğumuz buyuk aşktır
11 İcabı halinde donanmayı kaybetmemek icin canımı vermeye hazırım
12 Ha kendi evlatlarım,ha millet farkı yoktur