Son konular

Oyun ve eğlence hakkındaki hadisler

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
5295 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir güvercinin peşine düşüp onunla eğlenen bir adam görmüştü: Bir şeytan bir şeytaneyi peşine düşüp takip ediyor!buyurdular

Ebu Dâvud, Edeb 65, (4940); İbnu Mâce, Edeb 44, (3765)

5296 İbnu Abbâs radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (dövüştürmek için) hayvanların arasını kızıştırmayı yasakladı

Ebu Dâvud, Cihâd 56, (2562); Tirmizî, Cihâd 30, (1708, 1709)

5297 Yeniden İbnu Abbâs radıyallahu anhümâ anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Kendisinde ruh olan hiçbir canlıyı (atışlarınıza) niyet ittihaz etmeyin

Müslim, Sayd 58, (1957); TirmizÎ, Sayd 1, (1475); Nesâî, Dahâya 41, (7, 238, 239)

5298 Abdullah İbnu Cafer İbni Ebî Tâlib radıyallahu anhümâ anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm, bir keçiyi gaye ittihaz ederek ok atmakta olan bir kalabalığa rastlamıştı Bu halden hiç hoşlanmadı ve: Hayvanlara ızdırap vermeyin!buyurdu

Nesâî, Dahâya 42, (7, 239)

5299 Şerîd İbnu Süveyd radıyallahu anh anlatıyor: Kim bir kuşu boş yere sırf gösteri olsun diye öldürürse Kıyamet günü, o kuş, sesini yükselterek Allah'a şöyle seslenir:

Ey Rabbim! Falan beni nafile öldürdü, bir fayda için öldürmedi

Nesâî, Dahâya 42, (7, 239)

5300 Hz Câbir radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm, hayvanlardan herhangisi olursa olsun, sabranöldürülmesini yasakladı

Müslim, Sayd 60, (1959)

5301 Hz Büreyde radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Kim tavla oyunu oynarsa elini domuz kanına bulamış gibi olur

Müslim, Şi'r 10, (2260); Ebu Dâvud, Edeb 64, (4939)

5302 Hz Aişe radıyallahu anhâ'nın anlattığına göre, (Mahallesinde oturan bir ailede tavla bulunduğu haberi kendisine ulaşır Bunun üstüne onlara

Eğer tavlayı evinizden çıkarmazsanız ben sizi mahallemden çıkaracağım!diye haber gönderir Bu Nedenle onların tavla bulundurmalarını güzel karşılamadığını açıklama eder

Muvatta, Rü'ya 6, (2, 958)

MÜBAH OYUNLAR

5303 Hz Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanına bebeklerle oynardım Arkadaşlarım (da oynamak için) yanıma gelirlerdi Resülullah aleyhissalâtu vesselâm (eve gelince, utanarak) saklanırlardı Fakat Aleyhissalâtu vesselâm onları tekrar bana gönderirdi Beraber oynamaya devam ederdik

Buhârî, Edeb 81; Müslim, Fedâilu'sSahâbe 81, (2440); Ebu Dâvud, Edeb 62, (4931, 4932)

5304 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Habeşliler, harbeleriyle, Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanına oynarlarken Ömer İbnu'IHattab radıyallahu anh içeri girdi Anında yere eğilip çakıl alarak onlara fırlattı Aleyhissalâtu vesselâm: Ey Ömer! Bırak onları (oynasınlar)! Zira onlar Benî Erfide'dirlerbuyurdu

Buhârî, Cihâd 79; Müslim, lydeyn 22, (893); Nesâî, lydeyn 35, (3,196)

5305 Hz Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: Ben mescidde oynayan Habeşlileri seyrederken Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın beni ridası ile örttüğünü hatırlıyorum Bu hal ben seyretmekten usanıncaya kadar devam etti Benim gibi, genç yaşında bir kızın eğlenceye ne dek düşkün olacağını varın siz takdir edin

Buhârî, Salât 69, Iydeyn 2, 3, 25, Cihâd 81, Menâkıb 15, Fezâilu'lAshab 46, Nikâh 82, 114; Müslim, lydeyn 18, (892); Nesâî, Iydeyn 35, (3, 195)

5306 Yeniden Hz Aişe radıyallahu anh , Nesâî'de gelen bir diğer rivayetinde şöyle demiştir: Bir bayram günü Sudanlılar, Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanında oynayarak geldiler Aleyhissalâtu vesselâm beni çağırdı Resûlullah'ın omuzunun üstünden onları seyrediyordum Kendi arzumla ayrılıncaya dek bakmaya devam ettim (Resûlullah seyretmemi kesmedi)

Nesâî, lydeyn 34, (3, 195)

5307 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm Medine'ye (hicretle) geldiği vakit, onun gelişinden sevinç izharı olarak, Habeşliler harbeleriyle oynadılar

Ebu Dâvud, Edeb 59, (4923) *