Ozdemir Sabancı Suikasti

Ozdemir Sabancı Suikasti
0
17

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Ozdemir Sabancı
Ozdemir Sabancı Suikasti

imagesozdemirsabancisuikasti5ad68b4918e9b

Turk İs Adamı

Tarsus Amerikan Lisesi'nde okuduktan sonra Manchester Universitesi'nde (UMIST) kimya muhendisliği eğitimi aldı Daha sonra İsvicre'de Kimya muhendisliği alanında ihtisas sahibi oldu

Sabancı Holding bunyesindeki en buyuk sanayi birimlerinden olan Sasayı kurdu ve geliştirdi Otomotive karşı ozel bir ilgisi bulunan Sabancı Temsa'da Mitsubishi Maraton otobusleri minibusleri ve ticari araclarının uretimini sağladı

Toyota'yı Turkiye'de % 5050 ortaklıkla bir otomobil fabrikası kurmaya ikna etti ve Toyota dunyadaki ilk ortak uretim tesisini kurdu Sabancı Holding bunyesindeki Sasa Temsa Toyotasa Pilsa Yazakisa Sapeksa ve Akkardansa şirketleri de Ozdemir Sabancı'ya bağlıydı

9 Ocak 1996'da DHKPC militanları Fehriye Erdal İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından Sabancı Merkezi'nde uğradığı silahlı saldırıda Toyotasa Genel Muduru Haluk Gorgun ve Sekreter Nilgun Hasefe'yle birlikte yaşamını yitirdi2 Sabancı Center binasında calışan ve diğer iki katilin binaya girmesini sağlayan Fehriye Erdal 3 Kasım 1996'da meydana gelen Susurluk Kazasında olen polis muduru Huseyin Kocadağ'ın tavassutuyla işe alınmıştı

Olumunun ardından
Olumunun ardından Toyoto Motor Co Turkiye'deki kuruluşun Sabancı grubundaki tum hisselerini devraldı Halen Toyota Turkiye (TMMT) bahcesinde bir heykeli bulunmaktadır

Sabancı'nın katili Mustafa Duyar 15 Şubat 1999 tarihinde Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde cıkan bir isyanda Karagumruk cetesi mensuplarınca kaldığı 5A koğuşunda tabancayla vurularak oldurulduCan Dundar'ın iddialarına gore Duyar'ın suikast ile ilgili konuşmak istemesi uzerine bakanlıktan roportaj izni alınmış ancak Can Dundar'ın yapacağı roportaj Ceza ve Tevkifevleri Genel Muduru Ali Suat Ertosun tarafından mevzuata aykırı olduğu gerekcesiyle engellenmiştir Roportajı engelleyen Ertosun Karagumruk cetesinin Afyon'a nakline izin vermiş cete Afyon'a geldikten iki hafta sonra Duyar'ı oldurmuştur

Ergenekon iddianamesinin delil klasorlerinde de bulunan ve 2 Eylul 2008 tarihinde basına da yansıyan bir videoda Karagumruk cetesi lideri Nuri Ergin'in sekiz yıl once cezaevinde cıkardıkları isyan sırasında cekilen ve Ozdemir Sabancı suikastının faili Mustafa Duyar'ı oldurme emrini kendisine Tuğgeneral Veli Kucuk'un verdiğini soylediği gorulmuştur

«Bu devlet bana Mustafa Duyar'ı oldurttu ben oldurdum Şimdi canlı soyluyorum Veli abiyi ara Veli Kucuk'u ara Bizi sor! Başka bir şey soylemiyorum Allah'a emanet olun!»

Üst Alt