Özlüce Köyü İnebolu Kastamonu

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
İnebolu Özlüce Köyü Bilgileri - Özlüce Köyü Hakkında - Özlüce Köyü Tanıtımı - Özlüce Köyü Resimleri

Özlüce, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:İNEBOLU

İl: KASTAMONU

Tarihi

Köyde gözde yerlerden olan özlüce karakolu vardır yeri çok güzel ve sakindir yöre halkı misafir perver ve askerleri çok severler karakoldaki askerlere kışın karda yemek götüren bir kadın adını tarihe yazmıştır Şerif Hatice bacı. askerler burada çok sevilir ve çok üstündürler.Köyün eski ismi Zarbanadır. Eskilerde civarköylerin Merkezi durumunda olan bu köyde Cuma günleri Pazar kurulurdu. Köyün ekonomisinde büyük canlılık yaşatırdı.

Bir gün iskelemize İnebolu Jandarma Komutanı Asım Bey geldi. Gizlice, “Delikanlılar siz denizcisiniz ne duruyorsunuz. İstanbul’dan, Rusya’dan Kuvayı Milliyeye silah kaçırın, satın” demişti. İstanbul’a gittim. Anadolu’ya silah kaçakçılığı yapan hemşerilerle görüştüm. Şileli Karakaçan adındaki bir Rum’u tavsiye ettiler. Buldum. Parası ile silah istedim. “Sen Türksün. Kemal’e mi götüreceksin?” diye sert sert yüzüme baktı. “Çorbacı ne bakarsın? Kemal’i isteyen senin yüzüne gelir mi? Durulacak zaman değil, İnebolu Rumlarının adamıyım. Para topladılar. Rum çeteleri dağda, acele beni bekliyorlar; deyince beni güler yüzle bir daha süzdü. Pazarlığı yaptık. Peşine düştüm. Galata’da genelevde çalışan Rum kadınlarının karyola altlarından üçer beşer silah çıkardılar. Getireceğim gemiye sandalla teslim koşuluyla 48 mavzerle 12.000 mermisini taşıdık. Başıma kasket giydirdi. Yunan devriyelerine rastladık. Rumca konuştu. Deniz Zarbanalı hemşerim Kara Ahmet Reis’in gemisine yükledik. Sakladık. Gemide südü bozuk bir tayfa aksilik etti. İngilizlere ihbar edeceğim diye benden 50 lira anafor aldı. Her ihtimale karşı gemiye binmedim. Ser bir lodosla Zarbana’ya gelmiş, ben de posta ile mektup yaparak bu soysuzu Kuvayı Milliye’ye tanıttım. Ve Yenidünya vapuru ile geldim. Beher tüfengi 30 liraya hükümete devrettim. Ancak masrafımı aldım. Amma bu soysuzu, Yüzbaşı Asım Bey öyle dövmüş ki köyde altı ay yattı. İşte silah böyle toplandı.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Bu Köy Kırımdan,Rizeden ve bir çok yerden göc almıstır .Bu köyun kurtuluş savaşında memlekete cok yardımları olmustur. Özellikle Kırım kökenli olan Kadıogulları sülalesi tekneleriyle silah taşımışlardır, yine Kadıogulları sülalesinden gelen bir genç Dumlupınar denizaltısında vatan sag olsun diyerek şehit olmustur..Köyun kendine has kültürü vardır çig börek hergün pişen yemeklerdendir, balık da masalarından eksik olmaz.Eskiden evlerde şarap yapılırmış; malesef günümüzde o adet hiç kalmamış..Zarbanalılar onurlarına haddinden fazla düşkündür ve aşırı misafirperverdir.Bu köyun insanı diger yörelere göre farklıdır; bunun sebebi ise bu köyün uzun zamandır denizcilikle ugraşmasından kaynaklanır. Denizcilikle ugraşan halk istanbulla sıkı bağlar kurmuş, istanbula gelen moda az bir geçikmeyle zarbanayada gelmistir. Zarbana bir denizci ekonomisi ve kültürü olduğunu çevre köylere kabul ettirmiştir. Yukarıda yazılanlarda eksik çoktur. Yeni kurulan Derneğimiz bu eksik ve yanlış bilgilerin doğrularını sizlere gelecek aylarda ulaştıracaktır.Bu köy öyle misafirperverdir ki kahvede çayları misafire ısmarlatırlar.

Coğrafya

Kastamonu iline 104 km, İnebolu ilçesine 14 km uzaklıktadır. Gerçek Yeşile mavinin birleştiği Karadeniz kıyısında yeralan bu köyün uzun bir sahili vardır. Karadenizin coğrafi yapsı gereği burada geniş düzlükler yoktur ve bu da tarım alanlarının çok geniş olmamasına sebep olmaktadır. Köyün Yunus köyle sınırını oluşturan Özlüce cayıdır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat son yıllarda Küresel ısınmanın etkisi ile kurak bir iklime doğru kaydığı görülmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 298
1997 293

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık sınırlıdır ayrıca balıkçılık yapılmaktadır. Son yıllarda köyde yapılan kivi yetiştiriciliği başarı sağlamıştır.

Köy Muhtarı: Celal ÖVEÇ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 366 823 70 40

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Celal Öveç
1999 - Reşat Kara
1994 - İsmail Erdeniz.
1989 - İsmail Erdeniz.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır, gsm şebekeleri de çalışmaktadır. Ayrıca köyde Adsl hizmetide alınabilmektedir.

İle Uzaklığı: 104 km

İlçeye Uzaklığı:14 km

Rakım: 10 m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Özlüce Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz