Son konular

Pargalı İbrahim Paşa Sözleri

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
pargalı ibrahim paşanın hatice sultana söylediği sözler
Pargalı İbrahim Paşanın söylediği sözler

İbrahim Paşa’nın Ferdinand’ın elçilerine söyledikleri

''Bu büyük devleti idare eden benim; her ne yaparsam yapılmış olarak kalır; zira bütün kudret benim elimdedir: Memuriyetleri ben veririm; eyaletleri ben tevzî ederim; verdiğim verilmiş ve reddettiğim reddedilmiştir. Büyük pâdişah bir şey ihsan etmek istediği veya ettiği zaman bile eğer ben onun kararını tasdik etmiyecek olursam gayr-i vâki gibi kılınır; çünkü her şey harb, sulh, servet ve kuvvet benim elimdedir''

Pargalı İbrahim Paşanın Hatice Sultana Sözleri

Karanlık gecelerime yıldızlar yağar Sultanım.
Işığınız güneşle aşık atar,
Ay mahcup olur kaçar
İbrahim kulunuz bu ışıkla kör olmuş
Gayri iflah olmaz Sultanım.

Similar threads

• Soru
pargalı ibrahim paşanın hatice sultana soylediği sozler Pargalı İbrahim Paşanın soylediği sozler İbrahim Paşa ’nın Ferdinand ’ın elcilerine soyledikleri ''Bu buyuk devleti idare eden benim; her ne yaparsam yapılmış olarak kalır; zira butun kudret benim elimdedir: Memuriyetleri ben veririm...
Cevaplar
0
Görüntüleme
49
  • Soru
Pargalı Damat ibrahim Paşa Şiirleri Pargalı İbrahim Paşa'nın Hatice Sultana Yazdığı Şiir Karanlık gecelerime yıldızlar yağar sultanım Işığınız güneşle aşık atar, ay mahcup olur kaçar İbrahim kulunuz bu ışıkla kör olmuş Gayri iflah olmaz sultanım. ***** Cennetle cehennem arasında bir yerdeyim ...
Cevaplar
0
Görüntüleme
17
  • Soru
Pargalı İbrahim Paşayı Kim Öldürdü Pargalı İbrahim Kim Öldürdü Pargalı İbrahim Paşa ölümü Pargalı İbrahim Paşa Kim Öldürdü Pargalı İbrahim İdamında Hürrem Sultanın Etkisi Bir başka faktör Kanuni'nin eşi Hürrem Sultan ile aralarındaki çekişmedir. Özellikle İbrahim Paşa'nın taht için...
Cevaplar
0
Görüntüleme
17
  • Soru
Pargalı İbrahim Paşa'nın Hayatı, Konumu ve İdamı Osmanlı Tarihi'nin altın çağı kabul edilen Kanûnî Sultan Süleyman Devri'nde yaşamış olan Pargalı İbrahim Paşa, Osmanlı Devleti'nin hem siyasi hem askerî hem de sanat alanlarında önemli roller oynamıştır. Kanûnî Sultan Süleyman'ın Veziriazamı olan...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Pargalı İbrahim Paşanın Oğlu Pargalı İbrahim Paşa Oğlu Pargalı İbrahim Paşanın Oğlu hakkında Pargalı İbrahim Paşa’nın krallara yaraşır büyüklükteki serveti Hatice Sultan’dan olan oğlu Mehmet Bey (1525-1528) çok genç yaşta öldüğü için hazineye kaldı. İbrahim Paşa’nın öldürülmesinin ardından dul...
Cevaplar
0
Görüntüleme
17
Üst Alt