Son konular

Pargalı İbrahim Paşa Sozleri

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
pargalı ibrahim paşanın hatice sultana soylediği sozler
Pargalı İbrahim Paşanın soylediği sozler

İbrahim Paşa ’nın Ferdinand ’ın elcilerine soyledikleri

''Bu buyuk devleti idare eden benim; her ne yaparsam yapılmış olarak kalır; zira butun kudret benim elimdedir: Memuriyetleri ben veririm; eyaletleri ben tevzi ederim; verdiğim verilmiş ve reddettiğim reddedilmiştir Buyuk padişah bir şey ihsan etmek istediği veya ettiği zaman bile eğer ben onun kararını tasdik etmiyecek olursam gayri vaki gibi kılınır; cunku her şey harb, sulh, servet ve kuvvet benim elimdedir''

Pargalı İbrahim Paşanın Hatice Sultana Sozleri

Karanlık gecelerime yıldızlar yağar Sultanım
Işığınız guneşle aşık atar,
Ay mahcup olur kacar
İbrahim kulunuz bu ışıkla kor olmuş
Gayri iflah olmaz Sultanım

Similar threads

• Soru
Pargalı Damat ibrahim Paşa Şiirleri Pargalı İbrahim Paşa'nın Hatice Sultana Yazdığı Şiir Karanlık gecelerime yıldızlar yağar sultanım Işığınız guneşle aşık atar, ay mahcup olur kacar İbrahim kulunuz bu ışıkla kor olmuş Gayri iflah olmaz sultanım ***** Cennetle cehennem arasında bir yerdeyim...
Cevaplar
0
Görüntüleme
127
  • Soru
Pargalı İbrahim Paşayı Kim Oldurdu Pargalı İbrahim Kim Oldurdu Pargalı İbrahim Paşa olumu Pargalı İbrahim Paşa Kim Oldurdu Pargalı İbrahim İdamında Hurrem Sultanın Etkisi Bir başka faktor Kanuni'nin eşi Hurrem Sultan ile aralarındaki cekişmedir Ozellikle İbrahim Paşa'nın taht icin Kanuni'nin...
Cevaplar
0
Görüntüleme
20
  • Soru
pargalı ibrahim paşanın hatice sultana söylediği sözler Pargalı İbrahim Paşanın söylediği sözler İbrahim Paşa’nın Ferdinand’ın elçilerine söyledikleri ''Bu büyük devleti idare eden benim; her ne yaparsam yapılmış olarak kalır; zira bütün kudret benim elimdedir: Memuriyetleri ben veririm...
Cevaplar
0
Görüntüleme
32
  • Soru
Kanuni Pargalıyı Neden Oldurttu, pargalı ibrahim paşayı kanuni neden oldurttu kanuni Pargalı İbrahimi hurrem yuzundenmi oldurttu Pargalı İbrahim Paşa Neden İdam Edilmiştir İbrahim Paşa'nın idamında birkac faktor etkili oldu En onemlisi İbrahim Paşa'nın iktidarda ulaştığı guc ve bu gucun...
Cevaplar
0
Görüntüleme
34
  • Soru
Kanuni Sultan Suleyman Pargalı İbrahimi Neden Oldurttu İbrahim Paşa'nın idamında birkac faktor etkili oldu En onemlisi İbrahim Paşa'nın iktidarda ulaştığı guc ve bu gucun yarattığı kişisel hırs ve iktidar sarhoşluğudur İbrahim Paşa'nın Kral Ferdinant'ın elcilerine soylediği aktarılan şu sozler...
Cevaplar
0
Görüntüleme
16
Üst Alt