Paşalıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

Paşalıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop
0
14

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Sinop Köyleri - Paşalıoğlu Köyü Boyabat- Paşalıoğlu Köyü Hakkında - Paşalıoğlu Köyü Resimleri

Sinop
Bilgiler
Nüfus 327 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 57200
Alan Kodu 0368
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Sinop
İlçe Boyabat

Paşalıoğlu, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Sinobun cok eski köylerinden olan Paşalıoğlu köyü ulaşım sorununu 1970 1980 yılları arasında köy muhtarlığı yapan rahmetli MUSTAFA IŞIK, tır bir dağ köyü olarak ulaşımdaki bu sıkıntısını bu zamanda cözmüştür

Tarihi

Esasen gündüzlü olarak adlandırılan bölgedeki 3 köyden biridir.diğerler yeşilçam ve günpınar köyleridir.Ankara yörükleri tarafından kurulduğu ve ismini köyde bulunmuş bir kaçak paşadan aldığı düşünülmektedir.
Kültür

geleneksel yörük kültürü eskiden bu köydede yaşanırdı ancak son yıllarda bu yaşam yok olmuştur.son yıllarda sadece bayramlarda insanlar bir araya gelip bu kültürü yaşatmaktadırlar. Umaç, tarhana,kül çöreği meşhurdur. bunun yanında yöresel olarak keşkek hamur karıştırması doğal ürünlerle yapılır.doğal yabani meyveler acuk,ahlat,çördük tür.köyün evleri tamamen ahşaptır.giriş katları ahır olarak kullanılır.
Coğrafya

Sinop merkeze 55 km, Boyabat'a ise 41 km uzaklıktadır. Rakımı 1200 m'dir.
Nüfus

nüfus gençlerin boyabat ve istanbula gitmesiyle son yıllarda çok azalmıştır.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 327
1997 194
Ekonomi

tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır.son yıllarda devlet denetimiyle yapılan ağaç kesimide köyün ekonomisine katkı sağlamıştır.
Muhtarlık

Paşalıoğlu'nun, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini muhtar temsil eder.köy muhtarlık muhtar:murat ışık
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var ebe bulunmaktadır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Üst Alt