Son konular

Pelitcik Köyü Merkez Bolu

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Bolu İli Köyleri - Pelitcik Köyü Merkez - Pelitcik Köyü Hakkında - Tanıtımı - Pelitcik Köyü Resimleri

Bolu
Bilgiler
Nüfus 227 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 14030
Alan Kodu 0374
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bolu
İlçe Merkez
Pelitcik, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adı aslında eskilerde camili köy olarak anılmaktadır.bunun sebebi köyü oluşturan 5 mahallenin tümünde camii olmasıdır.ama köyün yerel halkın bildiğinin aksine pelitçik köyü adının ne zaman anılmaya başladığı hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.köydeki yaşlıların tabirlerine göre köyde çok fazla meşe palamudu bulunmasıymış...

1- TÜRKMENLER MAHALLESİ 2- KARAGÖZLER MAHALLESİ 3- KARAMAN YAKA (YUKAR KÖY) MAHALLESİ 4- ŞABANLAR MAHALLESİ 5- KARABOZLAR MAHALLESİ

Kültür
pelitçik köyü,gelenek ve göreneklerine çok fazla bağlı olmakla beraber komşuluk ilşkileri çok kuvvetlidir.mahalleler birbirlerine çok uzak omasına rağmen bayramlarda,düğünlerde ya da benzeri günlerde olunması gereken yerde çok büyük bir kalabalık oluştururlar. Köyün gençleri genellikle Bolu merkez işlerinden dolayı ikamet etmekte olmalarına rağmen köy halkından birinin başına bir sıkıntı geldiğinde (bu köyde, Bolu Merkezde veya başka bir ilde de olabilir) en kısa sürede bir organizasyon yapılarak bu sıkıntı hemen halledilir. Yani komşuluk ilişkileri, yardımlaşma çok kuvvetlidir. Yemekleri bolu nun yöresel yemeklerinden bir farklılık göstermemektedir. Köy halkı geçimini genellikle tarımcılık ve ormancılıktan sağlamakta fakat son yıllarda tavukculuk sektöründeki gelişmelerden dolayı köyde de tavukçuluk sektörü gelişmiştir. Ayrıca köyün gençleri hafta içi Bolu merkezde kamu kurumları ve özel sektörde çalışmakta ancak hafta sonları köyün gençleri köylerine gelip büyüklerinin yanında hafta sonlarını geçirmektedirler. Bu da günümüzün en büyük hastalığı olan kültür erezyonunu önlemektedir. Bu şekilde kuşaklar arasında uçurum oluşmamaktadır. Dünya bunun formülünü araştırmaktadır. Bilseler ki küçüklerini sevmek büyüklerini saymaktan geçtiğini...

Coğrafya
Bolu merkezine 20 km uzaklıktadır.akkayalar dan bir sonraki durak olan hanyeri nden ulaşılabildiği gibi bir kaç km. ötede ki köyün kendi durağından da köye çok rahat gidilebilir.köye mudurnu ya giden otobüslerle de gidilebieceği gibi,özel aracınızla da 20 dk. içine ulaşmanız mümkün. Mutlaka ve mutlaka yaylalarını görmeniz gerekir. Çayırları, doğası hele Ormanına gittiğinizde yeşilin her tonunu görmeniz mümkün, Yaz aylarında mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 227
1997 197

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ekonomik açıdan az da olsa sıkıntı yaşadıkları için şehre göç son yıllarda fazlalaşmıştır..

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı var yalnız kullanımda değil. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz