Perşembe Gecesi Neden Önemli

Perşembe Gecesi Neden Önemli
0
13

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
Perşembe Gecesi Onemi

Perşembe Gecesi Neden Onemlidir

İbni Abbas (ra) anlatıyor: Bir gun Hz Ali (ra) ResUlullah Efendimize (asm) gelerek:

Annem ve babam sana feda olsun ya ResUlallah, şu Kuran goğsumde durmayıp gidiyor Kendimi onu ezberleyecek gucte goremiyorum dedi

ResUlullah Efendimiz (asm) ona şu cevabı verdi:

Ey Huseyinin babası! Allahın sana faydalı kılacağı, oğrettiğin takdirde oğrenen kimsenin istifade edeceği, oğrendiklerini de goğsunde sabit kılacak bir dua oğreteyim mi?

Hz Ali (ra):

Evet, ey Allahın Resulu, oğret! dedi

Bunun uzerine Hz Peygamber (asm) buyurdu ki:

Perşembeyi Cumaya bağlayan gece olunca, gecenin son ucte birinde kalkabilirsen kalk Cunku o an meleklerin hazır bulunduğu bir andır O saatte yapılan dua makbuldur Kardeşim Yakub da evlatlarına, Sizin icin Rabbime istiğfar edeceğim, hele Cuma gecesi bir gelsin derdi Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk Dort rekat namaz kıl Birinci rekatte, Fatiha ile Yasin SUresini oku, ikinci rekatte Fatiha ile Duhan SUresini oku, ucuncu rekatte Fatiha ile Secde SUresini oku, dorduncu rekatte Fatiha ile uzunca Tebareke SUresini oku Teşehhudu bitirdiğin vakit Allaha hamdet, Allaha senayı da guzel yap, bana ve diğer peygamberlere salat oku, bunu guzel yap Erkek ve kadın muminler icin ve senden once gelip gecen mumin kardeşlerin icin istiğfar et Sonra butun bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

Allahım, bana gunahları, beni yaşattığın muddetce ebediyen terk ettirerek merhamet eyle Bana faydası olmayan şeylere teşebbusum sebebiyle bana acı Seni benden hoşnut edecek şeylere iyi bakmayı bana nasip et Ey gokleri ve yeri yoktan var eden celal, ikram ve erişilmez izzet sahibi olan Allahım Ya Allah! Ya Rahman! Celalin hakkı icin, yuzun nuru hakkı icin kitabını bana oğrettiğin gibi, ezberimde tutmayı da kalbime kolaylaştır! Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasip et Ey semavat ve arzın yaratıcısı, celalin ve yuzun nuru hakkı icin kitabınla gozlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi acmanı, onunla kalbimi yarmanı, goğsumu ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum Cunku hakkı bulmakta bana ancak Sen yardım edersin, onu bana ancak Sen nasip edersin Her şeye ulaşmada guc ve kuvvet ancak buyuk ve yuce olan Allahtandır

Ey Hasanın babası, bu duayı uc, beş veya yedi cuma yaparsın Allahın izniyle duana icabet edilecektir Beni hak uzere gonderen Zatı Zulcelale yemin olsun bu duayı yapan hicbir mumin cevaptan mahrum kalmadı
İbnu Abbas (ra) der ki: Allaha yemin olsun, Hazreti Ali (ra) beş veya yedi cuma gecti ki ResUlullaha (asm) aynı onceki mecliste tekrar gelerek:

Ya ResUlallah! Daha once dort beş ayet ancak oğrenebiliyordum Fakat unutuyordum Bugun ise, artık 40 kadar ayet oğrenebiliyorum ve unutmuyorum Allahın Kitabı sanki gozumun onune geliyor gibi oluyor Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan bir tekrar etmek istediğimde aklımdan cıkıp gidiyordu Bugun hadis dinleyip sonra onu bir başkasına istediğimde ondan tek bir harfi kacırmadan anlatabiliyorum dedi
ResUlullah (asm) bu soz uzerine Hz Aliye (ra):

Ey Hasanın babası! Kabenin Rabbine yemin olsun ki, sen kamil muminsin! buyurdu

alıntı