Peygamber efendimiz ağız ve diş temizliğini nasıl yapardı

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Peygamber efendimiz ağız ve diş temizliğini nasıl yapardı

Peygamberimizin ağız ve diş temizliğine cok onem verirdi Sahabiler, Peygamberimizi anlatırken onun dişlerinin inci gibi parladığını, bembeyaz ve ışıl ışıl olduğunu soylerler
Peygamberimiz dişini “misvakla temizlerdi Misvak, Arabistan ’da yetişen
Bazı zamanlar zeytin dalından da misvak yaptığı olurdu Peygamberimiz her vesileyle dişlerini temizlerdi
Ozellikle abdest alırken, namaza başlamadan once mutlaka misvak kullanırdı Peygamberimiz misvakı cok kullanırdı ki, bu konuda, “Ben misvakı o kadar cok kullanırım ki, dişlerimi koklerinden oynatacağından korkuyorum derdi Kendisi bu kadar uzerinde durduğu gibi, Muslumanları da teşvik ederdi Bir seferinde, “Cebrail, bana her gelişinde misvakı tavsiye etmediği zaman olmuyor Oyle ki bana ve ummetime farz kılacağından korkuyorum Hem de ummetime meşakkat vermekten endişe etmesem misvakı onlara farz kılardım

Peygamberimiz, “Misvak kullanın, cunku misvak ağzı temizler derken, misvak kullanma alışkanlığını henuz edinmemiş ve bundan dolayı dişleri sararmış olan kişileri uyarırdı: Bir başka seferinde de, “Diş etlerini yemek kırıntılarından temizleyiniz Misvak kullanınız, sararmış dişle, kokar ağızla yanıma gelmeyiniz Hatta bir defasında, “Misvak kullanmak hakkındaki tavsiyelerimi sizlere cok tekrarladım buyurarak bu konunun uzerinde cok durduğunu ve bir an once uygulamaya gecilmesini istemişti

Bu sıkı ve ciddi eğitimin yanında, misvak hakkındaki hadisleri bir araya getirdiğimizde şu gercekleri goruyoruz: Misvak ağzı temizler Allah ’ı razı eder i sevindirir Gozu cilalandırır Ağız kokusunu ve kirini giderir Dişleri beyazlatır Diş etlerini kuvvetlendirir Sindirimi kolaylaştırır Balgamı keser Namazın sevabını arttırır Konuşma kabiliyetini geliştirir Mideyi guclendirir Şeytanı kusturur Sevapları coğaltır Baş ağrısını giderir

Peygamberimizin hayatına ve sozlerine baktığımızda konuya ne kadar buyuk bir onem verildiği anlaşılmaktadır
Sahabiler, Peygamberimizi anlatırken onun dişlerinin inci gibi parladığını, ter temiz, bembeyaz ve ışıl ışıl olduğunu soylerler
Peygamberimizin Uhud Savaşı'nda kırılan dişinden başka hicbir dişi curumemiş ve duşmemiş, hep sağlam ve sağlıklı olarak kalmıştır
Peygamberimiz dişini misvakla temizlerdi Misvak, Arabistan'da yetişen arakağacının kok ve dalından kesilerek yapılır
Bazı rivayetlerden anlaşıldığına gore Peygamberimizin zeytin dalından da misvak yaptığı olurdu
Peygamberimiz her vesileyle dişlerini misvaklar ve temizlerdi Ozellikle abdest alırken ve namaza başlamadan once mutlaka misvak kullanırdı Farz ve nafile namazlar dikkate alındığında, gunde beşon defa misvak kullanırdı

Peygamberimiz misvakı o kadar sık ve cok kullanırdı ki, bu hususta şoyle buyurmaktadır:
Ben misvakı o kadar cok kullanırım ki, dişlerimi koklerinden oynatacağından korkuyorum
Kendisi bu kadar uzerinde durduğu gibi, sahabileri de cok teşvik ederdi ve uzerinde ısrarla ve onemle dururdu
Bir seferinde şoyle buyurmuştu:
Cebrail, bana her gelişinde misvakı tavsiye etmediği zaman olmuyor Oyle ki bana ve ummetime farz kılacağından korkuyorum Hem de ummetime meşakkat vermekten endişe etmesem misvakı onlara farz kılardım
İslam oncesi temizlik namına bir şey bilmeyen, su kullanma alışkanlığı dahi fazla olmayan bir toplumu temizliğe alıştırmak, ağız ve diş temizliği gibi bir alışkanlığı bulunmayan bir millete bunu oğretmek hic de kolay olmamıştı